Organizator 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, austriacki nadawca ORF, zaprezentował oficjalny projekt sceny, na której w maju zmierzą się reprezentanci wszystkich uczestniczących krajów.

Zgodnie z projektami, cała scena przypomina kształtem wielkie oko. Jak wyjaśniła Kathrin Zechner, dyrektor stacji ORF:

Wizją Konkursu Piosenki Eurowizji 2015 jest most łączący przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Oko jest symbolem tego mostu – wspólnego poszanowania między kulturami, krajami i ludźmi.

Tegoroczną scenę konkursową zaprojektowali Florian Wieder (mianowany producentem kreatywnym oraz projektantem produkcji), Kathrin Zechner, Al Gurdon i Kurt Pongratz, który został także przedstawicielem ekipy reżyserskiej oraz starszym producentem całego konkursu.

Warto wspomnieć, że Wieder i Gurdon mają na swoim koncie nagrodę Primetime Emmy wręczaną przez Akademię Nauki i Sztuki Telewizyjnej. W przeszłości obaj pracowali już nad wizualną stroną widowiska: Gurdon odpowiedzialny był za wygląd eurowizyjnej sceny w 2009 i 2010 roku, a Wieder – w 2011 i 2012 roku. Co więcej, tegoroczny producent kreatywny ma w swoim dorobku m.in. współtworzenie hali, w których odbywa się Konkurs Piosenki Bundeswizji, niemiecka wersja formatu „Taniec z gwiazdami” („Let’s Dance„) oraz międzynarodowe talent shows „Britain’s Got Talent” i „America’s Got Talent„. Jest także współtwórcą projektu scen, na których odbywają się ceremonie wręczenia niemieckich nagród muzycznych Echo oraz Nagród Filmów Europejskich, w poprzednich latach odpowiedzialny był również za wygląd areny MTV Video Music Awards oraz MTV Europe Music Awards.

Podobnie jak Wieder, Gurdon także pracuje w sztabie projektantów scen przeznaczonych na organizację lokalnych programów rozrywkowych („American Idol”), od lat przygotowuje takie widowiska, jak pokaz mody Victoria’s Secret czy Super Bowl. Kilka miesięcy temu został wyróżniony nagrodą Primetime Emmy za prace nad wizualną częścią Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2012 organizowanych w Soczi oraz koncertem „Super Bowl Halftime Show with Madonna”. W swojej karierze współpracował natomiast  z takimi artystami, jak m.in. U2 czy Robbie Williams.

Jak zdradzili projektanci, scena konkursowa składać się będzie z prawie 1 300 filarów, jej szerokość będzie wynosiła 44 metry, wysokość – 14,3 metra, a głębokość – 22 metry. Całość oświetlona zostanie światłami LED-owymi.

60. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 19, 21 i 23 maja w wiedeńskiej Hali Miejskiej dzięki zwycięstwu drag queen Conchity Wurst z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas ubiegłorocznego widowiska organizowanego w Kopenhadze.

Źródło: eurovision.tv; fot. ORF

Poprzedni artykuł”Say You Love Me” odpada z gry!
Następny artykułMilita Daikeryte poza Eurovizjos!
Sergiusz Królak
Udziałem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji żyję dosłownie od urodzenia, ponieważ Edyta Górniak stanęła na dublińskiej scenie trzy dni po moich narodzinach. Chociaż konkurs uważnie śledzę od 2011 roku, moje pierwsze wspomnienia sięgają 2003 roku. W OGAE Polska jestem od 2015 roku, od razu dołączyłem też do redakcji Eurowizja.org. Jestem wice-naczelnym ds. szybkiego reagowania, zajmuję się również artykułami na temat Polski i Wielkiej Brytanii. Do swoich ulubionych utworów z Eurowizji zaliczam zarówno te ambitniejsze („Neka mi ne svane” Danijeli Martinović, „Love or Leave” grupy 4Fun czy „Play” Jüriego Pootsmanna), jak i te bardziej imprezowe („Glorious” grupy Cascada czy „Jestem” Magdaleny Tul).

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawa scena, efektowna, ale bez większej przesady, no i nowocześnie wyglądająca.

    Ogólnie to bardzo symbolicznie się robi… oko symbolem mostu… symbole symbolów 🙂 . Żart żartem, ale ok, ogólnie bardzo mi się podoba to wszystko, symbolika także. Ciekawe, jak to będzie wyglądało w rzeczywistości.

    A propos jeszcze samego oka… obawiam się, że zaczną się z czasem komentarze, że to są nawiązania do masonerii 😉 .