Eurowizja 2020 już w maju, a przygotowania trwają w najlepsze. Organizatorzy ujawnili kolejne szczegóły i potwierdzili, że w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji edycji wezmą udział zwycięzcy poprzednich edycji. Wszystko w myśl idei, że „Eurowizja to święto muzyki łączącej pokolenia”. Jaką rolę będą pełnić prowadzący? Kto wystąpi podczas otwarcia i przerw między występami uczestników? Szczegóły poniżej.

W wywiadzie dla holenderskiego serwisu informacyjnego AD.nl jeden z organizatorów Gerben Bakker potwierdził rolę, jakie będą pełnić prowadzący. Chantal Janzen wraz z Janem Smitem poprowadzą główny konkurs, natomiast Edsilia Rombley będzie gospodarzem w green roomie. Bakker wyjaśnił, że to jest idealna rola dla dwukrotnej uczestniczcr Eurowizji, gdzie reprezentowała Holandię w 1998 i 2007 roku. Co więcej, NikkieTutorials poprowadzi relację online.

100 dni do finału Eurowizji! Przygotowania w Rotterdamie idą pełną parą

Eurowizja 2020: goście specjalni

Podczas wielkiego finału, 16 maja na Eurowizji 2020 wystąpi siedmioro byłych zwycięzców Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie zaprezentują swoje przeboje.

  • Gigliola Cinquetti (Włochy 1964)
  • Lenny Kuhr (Holandia 1969)
  • Getty Kaspers z zespołu Teach-In (Holandia 1975)
  • Sandra Kim (Belgia 1986)
  • Paul Harrington i Charlie McGettigan (Irlandia 1994)
  • Alexander Rybak (Norwegia 2009)
  • Duncan Laurence (Holandia 2019)

 

Podobnie jak w 2016 roku, organizatorzy zabiorą widzów w „podróż” taksówką. Przypomnijmy, że Petra Mede i Måns Zelmerlöw podczas Eurowizji w Sztokholmie zabrali na przejażdżkę fanów konkursu. Tym razem w krótkich klipach Edsilia Rombley oprowadzi po Rotterdamie wybrane gwiazdy Konkursu Piosenki Eurowizji. Rusłana (Ukraina 2004), Anne-Marie David (Luksemburg 1973), Izhar Cohen (Izrael 1974) i Niamh Kavanagh (Irlandia 1993) zdradzą, jak wygrana na Eurowizji wpłynęła na ich kariery muzyczne.

Drugi półfinał otworzy swoim występem znany na całym świecie breakdancer i mówca motywacyjny Redo, a właściwie Redouan Aiit Chit. Warto przypomnieć, że urodził się z kilkoma wadami fizycznymi: ma krótsze prawe ramię, które nie ma stawu łokciowego oraz ma w sumie pięć palców – dwie na prawej i trzy na lewej.

Brakuje również prawego biodra, ma krótszą prawą stopę. Chodzi za pomocą protezy, a pomimo tych komplikacji Redo nigdy nie pozwolił, aby jego sytuacja wpłynęła na jego życie. Jak komentuje Bakker:

Chcielibyśmy pokazać holenderski talent we wszystkich możliwych aspektach. Ogromna determinacja i historia Redo idealnie pasują do hasła tegorocznego konkursu – Open Up!

Więcej informacji na temat konkursu w Rotterdamie zostaną ujawnione w ciągu najbliższych tygodni. Wiemy na pewno, że żadna międzynarodowa gwiazda nie zostanie zaproszona. Organizatorzy zapewnili miejsce na widowni dla wszystkich byłych reprezentantów Holandii, a także samego króla i królową Holandii wraz z trzema córkami.

Eurowizja 2020: gdzie? kiedy?

Eurowizja 2020 odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. 65. Konkurs Piosenki Eurowizji poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

źródło: eurovision.tv, escxtra.com Foto: nos.nl