Kto zdoła wywalczyć 2 ostatnie bezpośrednie bilety do wielkiego finału Melodifestivalen? Kogo zobaczymy w koncercie drugiej szansy? 

Punktualnie o godzinie 20:00 w szwedzkim mieście Örnsköldsvik rozpocznie się dziś czwarty i ostatni półfinał Melodifestivalen 2014. Tradycyjnie, dwie najlepsze piosenki awansują bezpośrednio do finału, natomiast dwie kolejne będą miały jeszcze szanse na finał, dzięki udziałowi w rundzie dogrywkowej, Andra chancen, która odbędzie się już za tydzień.

Zanim zagłębimy się w transmisji z dzisiejszego koncertu, warto najpierw rzucić okiem na listę uczestników tego półfinału. Całość otworzy zespół Alcazar, który na przestrzeni lat stał się jedną z ikon Melodifestivalen. W konkursie tym brali bowiem udział aż cztery razy, kolejno w latach 2003, 2005, 2009 oraz 2010. Największy sukces przyniosły im piosenki Not a Sinner Not a Saint oraz Alcastar, które zaprezentowali podczas swoich dwóch pierwszych podejść – w obu przypadkach było to trzecie miejsce.

Rok temu zespół wystąpił w ramach interval actu podczas jednego z półfinałów Melodifestivalen, gdzie zaprezentowali swoje największe hity. W tym roku powracają i znów chcą walczyć o zwycięstwo. Pomimo wylansowania wielu hitów i zdobycia ogromnej popularności, nie tylko w Szwecji, ale i zagranicą, zespół Alcazar nigdy na Eurowizji nie wystąpił. W tym roku mają kolejną szansę, by wreszcie zrealizować ten cel.  „Jesteśmy tu po to, żeby wygrać” – mówią członkowie zespołu. 

Według notowań bukmacherów zespół Alcazar ma duże szanse na to, by wejść do finału. Pod tym względem ustępuje tylko Antonowi Ewaldowi, który wystąpi dziś jako ostatni. Na Melodifestivalen pojawiał się już kilkukrotnie jako tancerz, rok temu spróbował swoich sił jako wokalista – ostatecznie, po walce w Andra chancen, udało mu się zdobyć czwarte miejsce w finale. W tym roku jest postrzegany jako faworyt swojego półfinału. Problemem może być jedynie poziom wokalny artysty, który podobnie jak rok temu, nie jest zbyt wysoko oceniany. Jeśli jednak wtedy się udało, to czemu tym razem miałoby się nie udać?

Do walki w szwedzkich selekcjach powraca także Janet Leon, której rok temu piosenka Heartstrings nie dała awansu do finału. Tym razem ma być lepiej, choć bukmacherzy nie dają jej zbyt dużych szans na odniesienie sukcesu dziś wieczorem.

Bukmacherzy oczywiście mogą się mylić – Melodifestivalen lubi zaskakiwać. Jak będzie tym razem? Czy obronną ręką z dzisiejszego starcia wyjdą weterani, czy debiutanci szwedzkich selekcji? Czy Alcazar zaprezentuje wreszcie hit na miarę zwycięstwa w całym Melodifestivalen? Wszystkie te pytania znajdą odpowiedź podczas dzisiejszej transmisji, którą tradycyjnie oglądać będzie można na oficjalnej stronie szwedzkiej telewizji, SVT – svt.se/melodifestivalen. Start o 20:00!

fot. Alcazar podczas próby przed dzisiejszym półfinałem (svt.se)