Rumuński nadawca TVR kontynuuje swoją wycieczkę po kraju. Dziś wieczór szczególny, bo jest to ostatni półfinał Selecţia Naţională România 2018. Dwanaście utworów wciąż ma szansę znaleźć się w finale selekcji, które będą rozegnane za tydzień.


Znamy wszystkich finalistów rumuńskich preselekcji

Przed chwilą zakończył się piąty i tym samym ostatni półfinał Selecţia Naţională România. Ostatnimi finalistami rumuńskich preselekcji zostali The Humans (1 msc – 58 pkt), Teodora Dinu (2 msc – 50 pkt) oraz Dora Gaitanovici (3 msc – 42). Już za tydzień dowiemy się, kto w barwach kraju z nad Morza Czarnego wystąpi na deskach sceny eurowizyjnej w Lizbonie. O tytuł reprezentanta kraju walczyć będą:3

Xandra Try

Alexia & Matei Walking On Water

Echoes Mirror

Eduard Santha Mesom Romales

Jukebox feat Bella Santiago Auzi Cum Bate

Rafael & Friends We Are One

MIHAI Heaven

Claudia Andas The One

Tiri Deşert De Sentimente

FeliBună De Iubit

Dora Găitanovici Fără Tine

Erminio Sinni & Tiziana Camelin All the Love Away

Teodora Dinu Fly

The Humans Goodbye

Vyros La La La

Finał odbędzie się 25 lutego w Bukareszcie.


Piątym przystankiem w podróży jest Sighişoara, miasto zlokalizowane w centrum Rumunii. Jest to miejsce szczególne, gdyż jest to najlepiej zachowany średniowieczny zespół miejski w tym rejonie Europy. Chcieliśmy zorganizować ostatni półfinał Eurowizji w Sighisoarze, aby przypomnieć widzom TVR o kulturze i historii tego miasta i jego potencjale. – takie słowa przekazała Doina Gradea, dyrektor generalna TVR w specjalnym oświadczeniu odczytanym podczas konferencji prasowej.

W ostatnim czasie jednak nie obyło się bez skandalu. Nadawca dostał liczne sygnały, jakoby utwór Deşert de sentimente Tiri‚ego (w zeszłym tygodniu zakwalifikował się do finału) nie zawierał muzyki oryginalnej i był bardzo podobny do opery Balada stworzonej przez wielkiego rumuńskiego kompozytora Cipriana Porumbescu (Cypriana Gołębiowskiego, który z pochodzenia był Polakiem). Komisja, powołana przez nadawcę stwierdziła, iż czas trwania praw ojcowskich do Balady minął, a utwór jest publicznie dostępny. Ponadto Deşert de sentimente ma zupełnie inny styl, orkiestrację niż wspomniana Balada i w związku z powyższym spełnia warunki regulaminu selekcji oraz ustawy o prawie autorskim, więc nie zostanie zdyskwalifikowany.

Podczas wieczornych zmagań usłyszymy dwunastkę wokalistów, którzy walczyć będą o awans do wielkiego finału. Tylko trójka z nich trafi do etapu ostatecznej rozgrywki a wytypuje ją jury, w skład którego wchodzą: Marian Ionescu, Ilinca Băcilă (ESC 2017), Nicu Pato (ESC 1998), Liliana Stefan (ESC 1998) oraz Viorel Gavrila. Show niezmiennie poprowadzą Cezar Ouatu (ESC 2013) oraz Diana Dumitrescu a zza kulis o emocjach towarzyszącym zawodnikom informować nas będzie Loredana Corchiş. Tym razem swój recital będzie miał… jeden z jurorów Marian Ionescu, który zagra wraz ze swoją formacją pop-rockową Directia 5.

Piąty i ostatni półfinał Selecţia Naţională rozpocznie się o godzinie 21:00 czasu lokalnego (20:00 czasu środkowoeuropejskiego) i transmitowany będzie na kanałach telewizji TVR 1, TVR International, TVR i TVR + Mołdawia oraz w internecie, na stronie TVRplus TUTAJ i na kanale YouTube TUTAJ.

Uczestnicy 5. półfinału Selecţia Naţională Romania 2018

Save All We Need

Tomer Cohen Baby You’re The Only One

Sergiu Bolota Every Little Thing

Dora Gaitanovici Fără Tine

Teodora Dinu Fly

The Humans Goodbye

Iliana I Won’t Lie

Evermorph Live Your Life

Alexandru Ungureanu Sail With Me

Manuel Chivari Somebody To Love

Maria Suciu Sweet Nothing

Denisa Trofin Tears

Preselekcje Narodowe w Rumunii przyciągnęły 72 zgłoszenia piosenek, spośród których 60 awansowało do pięciu koncertów półfinałowych. Wszystkie utwory przesłuchać możecie TUTAJ.

FINAŁ – Bukareszt, 25 luty:

Alexia & Matei Walking On Water

Echoes Mirror

Eduard Santha Mesom Romales

Jukebox feat Bella Santiago Auzi Cum Bate

Rafael & Friends We Are One

MIHAI Heaven

Claudia Andas The One

Tiri Deşert De Sentimente

Feli Bună De Iubit

. . .

Po raz pierwszy w historii konkurs Selecţiei Naţionale Eurovision România składa się z pięciu półfinałów, w których uczestnicy na żywo zaprezentują swoje propozycje. Każdy z koncertów odbywa się w sześciu różnych miastach Rumunii, a hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia jest Eurovision uneşte România! co w tłumaczeniu oznacza Eurowizja łączy Rumunię! Dotyczy to faktu, iż w 2018 roku kraj ten obchodzi setną rocznicę ekspansji o Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę. Wielki finał odbędzie się 25 lutego 2018 w Bukareszcie. Liczyć będzie piętnastu uczestników (po trzech zakwalifikowanych z każdego półfinału). O tym, kto reprezentować będzie Rumunię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji zadecydują telewidzowie.

źródło: eurovision.tvr.ro
zdjęcie: news.ro