Już w najbliższy piątek do sprzedaży trafi ostatnia pula biletów na półfinały, finał oraz próby generalne 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.

To już trzecia i ostatnia okazja by kupić bilety na tegoroczną Eurowizję. W przypadku dwóch poprzednich, w listopadzie i styczniu, bilety rozchodziły się w przeciągu kilku minut. Tym razem może być podobnie. Sprzedaż rozpocznie się 4 kwietnia (piątek) o godzinie 10:00 na stronie billetlugen.dk. Oprócz biletów na finał oraz koncerty półfinałowe, kupić będzie można także wejściówki na próby generalne – tak zwane próby jury, odbywające się na 24h przed koncertem właściwym, podczas których swoje głosy oddają jury z poszczególnych państw, oraz tak zwane próby rodzinne, czyli te, które odbywają się ok. 6h przed koncertem właściwym. Nazwa tych drugich powstała właśnie ze względu na swoją wczesną porę – jest to dobry czas dla rodzin z dziećmi.

Każdy z eurowizyjnych koncertów na żywo zobaczy około 10 tysięcy osób. Większość miejsc, to miejsca siedzące – będzie jednak jeden sektor, umiejscowiony na środku hali, gdzie widownia będzie stać. Cała hala została podzielona na sektory, których nazwy, pochodzą od nazwisk skandynawskich zwycięzców Eurowizji – stąd też mamy sektor Loreen, Rybak, Lordi czy Olsen.

Pojawił się już także wstępny harmonogram prób, który powinien zostać oficjalnie zatwierdzony na przestrzeni kilku najbliższych dni. Wynika z niego, że próby rozpoczną się 28 kwietnia (poniedziałek). Jako pierwszy na scenie pojawi się Aram MP3 z Armenii, natomiast cały dzień zamknie próba reprezentanta Belgii. Już we wtorek, czekają nas pierwsze emocje związane z Donatanem i Cleo – pojawią się oni na scenie w B&W Hallerne późnym popołudniem, jako ostatni tego dnia. Wszystko wskazuje na to, że 1 maja, ze względu na święto pracy, będzie dniem wolnym od wszelkich prób.

Zanim jednak artyści pojawią się na scenie w Kopenhadze, światło dzienne ujrzy oficjalna składanka, zawierająca wszystkie utwory, biorące udział w tegorocznej Eurowizji, a także piosenkę Rainmaker, czyli najnowszy singiel Emmelie de Forest, skomponowany specjalnie na tegoroczną edycję konkursu. Płyta jest już dostępna w przedsprzedaży, dystrybucja natomiast rozpocznie się już 14 kwietnia.

Źródło: eurovision.tv, oikotimes.com (fot. eurovision.tv)