Dziś o 16:00 rozpocznie się 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowany w tym roku w Mińsku, stolicy Białorusi. Polskę reprezentuje zwyciężczyni pierwszej edycji The Voice Kids, Roksana Węgiel, która wystąpi jako ostatnia. Transmisję będziecie mogli śledzić na TVP ABC, TVP HD, TVP Polonia lub na oficjalnej stronie Konkursu. 

Tegoroczna edycja Eurowizji Junior jest największą w historii. Na scenie Mińsk Areny zobaczymy aż 20 krajów. Do stawki konkursowej po 14 latach wraca Francja, po pięciu – Azerbejdżan i po zeszłorocznej nieobecności w Tbilisi – Izrael. Po raz pierwszy swoich reprezentantów wybrano w Kazachstanie i Walii. Z udziału bez podania przyczyny zrezygnował Cypr.

Polskich barw bronić będzie Roksana Węgiel, która 2018 rok rozpoczęła od wygranej w pierwszej edycji The Voice Kids. Po finale nagrała kilka utworów: Żyj, Obiecuję, a także wspólnie ze swoją trenerką z programu i jednocześnie naszą pierwszą reprezentantką podczas dorosłej Eurowizji, Edytą Górniak, Zatrzymać chwilę, który to promuje 3. część filmu Hotel Transylwania. Każda z piosenek doczekała się kilkumilionowej liczby odsłon w serwisie YouTube. Konkursowa piosenka nastolatki, Anyone I Want to Be, również bije rekordy popularności na oficjalnym kanale Junior Eurovision Song Contest.

Konkurs rozpocznie, uważana za jedną z faworytek do zwycięstwa, Darina Krasnovetska z Ukrainy z piosenką Say Love, a zakończy Roksana Węgiel, dzięki szczęśliwemu losowaniu, jakie miało miejsce podczas Ceremonii Otwarcia Eurowizji Junior. Polce na scenie towarzyszyć będą trzy tancerki i dwie chórzystki, które, jak wskazała nasza reprezentantka w wywiadzie dla eurowizja.org, nie tylko podnoszą jakość całego występu, ale są dla niej także ogromnym wsparciem.

Dzisiejsze zmagania muzyczne polscy widzowie będą mogli śledzić za pośrednictwem 3 kanałów Telewizji Polskiej: TVP ABC, TVP HD oraz TVP Polonia, a także dzięki transmisji na oficjalnej stronie Eurowizji Junior. Już teraz każdy może oddać głos na swoich faworytów. Do godz. 15:59, czyli na minutę przed startem widowiska, trwa I tura głosowania internautów. Za pomocą oficjalnej strony fani mogą wybrać od 3 do 5 swoich ulubionych propozycji. Druga tura zostanie uruchomiona po wszystkich prezentacjach i potrwa 15 minut.

O ostatecznych wynikach zdecydują także jurorzy ze wszystkich państw biorących udział w wydarzeniu, którzy wczoraj przyznali swoje punkty podczas specjalnej próby. Jak dowiedzieliśmy się, w polskim jury zasiedli: Saszan, uczestniczka tegorocznych Krajowych Eliminacji, Damian Ukeje, zwycięzca 1. edycji The Voice of Poland, Majka Jeżowska, piosenkarka znana ze swojej twórczości dla dzieci, oraz dwie uczestniczki ostatniej edycji The Voice Kids: Zuzanna Janik i Milena Grigorian.

Kto sięgnie po trofeum Eurowizji Junior 2018? Przekonamy się niebawem. Po cichu liczymy, że Polska okaże się czarnym koniem, a Roksana Węgiel podbije serca jurorów i widzów.

Foto: www.junioreurovision.tv