Dziś ruszają próby techniczne, scena już w pełnej gotowości – do finału został niespełna tydzień!

AKTAULIZACJA: Ceremonia otwarcia Eurowizji dla Dzieci odbędzie się we wtorek 17 listopada ok. 19:30 i będzie transmitowana przez JuniorEurovision.tv

Tradycyjnie kolejność startowa Eurowizji dla Dzieci ustalana jest na tydzień przed finałem, by umożliwić reprezentantom udział w losowaniu. Pierwotnie tegoroczne losowanie miało się odbyć w ramach ceremonii otwarcia konkursu, którą zaplanowano na niedzielny wieczór, jednak ze względu na tragiczne wydarzenia w Paryżu, postanowiono przesunąć wydarzenie na wtorek lub środę. Rząd bułgarski, chcąc solidaryzować się z Francją poprosił nadawcę publicznego BNT o nieemitowanie programów rozrywkowych w trakcie trwania trzydniowej żałoby w zaatakowanym kraju. Ceremonia ma być połączona ze spacerem uczestników po czerwonym dywanie oraz koncertem lokalnych gwiazd muzyki. Całość poprowadzi Joanna Dragneva, reprezentantka Bułgarii na Eurowizji 2008 (utwór „Dj, take me away) i kandydatka do roli prowadzącej Eurowizji dla Dzieci w Sofii.

Ze względu na wymagania producentów show, losowanie kolejności odbyło się już wczoraj, a reportaż pokazała telewizja bułgarska w ramach programu informacyjnego. Najpierw miejsce startowe wylosował duet reprezentujący gospodarzy – Bułgaria wystąpi jako 13. w kolejności. Później kolejni uczestnicy podchodzili do losowania zgodnie z kolejnością alfabetyczną na podstawie drugiej litery nazwy kraju, który reprezentują. Mogli wylosować pierwszą lub drugą połowę ale też pierwszą i ostatnią pozycję startową. Na podstawie wyników losowania producenci ustalili pełną kolejność, która została opublikowana wczoraj wieczorem. Oto ona:

 1. 1. Serbia
 2. 2. Gruzja
 3. 3. Słowenia
 4. 4. Włochy
 5. 5. Holandia
 6. 6. Australia
 7. 7. Irlandia
 8. 8. Rosja
 9. 9. Macedonia
 10. 10. Białoruś
 11. 11. Armenia
 12. 12. Ukraina
 13. 13. Bułgaria
 14. 14. San Marino
 15. 15. Malta
 16. 16. Albania
 17. 17. Czarnogóra

Pecha miała reprezentantka Serbii, Lena Stamenković, bo to ona otworzy stawkę i chociaż sporo dobrego można powiedzieć o jej piosence „Lenina Pesma” to jednak nie jest to utwór na rozpoczęcie konkursu. Jedna z najsilniejszych faworytek, Słowenia, również startuje z bardzo wczesnej pozycji. Los uśmiechnął się z kolei do innej kandydat do zwycięstwa – Malty (miejsce 15.), z kolei reprezentant Armenii wystąpi jako 11., a ta pozycja dała zwycięstwo Włochom rok temu.

Dziś rusza pierwsze etap przygotowań delegacji – próby techniczne na scenie w Armeec Arena. Relacje oraz nagrania video i zdjęcia znaleźć będzie można m.in. na oficjalnej stronie konkursu JuniorEurovision.tv. W piątek do sprzedaży internetowej trafiła składanka utworów z Eurowizji dla Dzieci 2015 – dostępna jest m.in. na iTunes czy Google Play. Przypominamy, że finał Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w sobotę 21 listopada o 19:30 czasu polskiego, a transmisję przeprowadzi portal JuniorEurovision.tv.

https://www.youtube.com/watch?v=hjJKKRDCDGE

Źródło: EBU, JuniorEurovision.tv, fot.: EBU