Węgier, Szwedka i Holendrzy na topie, Donatan i Cleo daleko w tyle – tak zdecydowali fani Eurowizji i słuchacze ESC Radio.

Jak co roku słuchacze eurowizyjnego radia internetowego ESC Radio głosowali w specjalnej ankiecie i wybierali swoich ulubionych wykonawców z tegorocznej Eurowizji. Poza kategoriami „Najlepszy wokalista”, „Najlepsza wokalistka” i „Najlepszy zespół” fani wskazywali też swoją ulubioną piosenkę. Ponieważ plebiscyt odbywa się po zakończeniu ESC, głosujący mogą sugerować się nie tylko wersjami studyjnymi utworów, ale też prezentacją sceniczną.

W kategorii „Najlepszy wokalista Eurowizji 2014” wygrał reprezentant Węgier i zdobywca drugiego najlepszego wyniku dla swojego państwa – Andras Kallay Saunders, który w Kopenhadze zajął 5. miejsce za piosenkę „Running”. Zagłosowało na niego 23,9% internautów. Drugie miejsce przypadło Szwajcarowi o pseudonimie Sebalter (23,3%), a trzecie Aramowi Mp3 z Armenii (12,3%). Najmniejsze poparcie zebrał Belg Axel Hirsoux – otrzymał jedynie 2,2% głosów.

„Najlepszą wokalistką Eurowizji 2014” została Sanna Nielsen reprezentująca Szwecję z balladą „Undo”. Laureatka trzeciego miejsca w finale ESC zdobyła 30,1% głosów. Na drugim miejscu znalazła się zwyciężczyni – Conchita Wurst z Austrii, na którą zagłosowało 20,7% osób. Na najniższym miejscu podium znalazła się Mariya Yaremchuk z Ukrainy (13,1%). Najgorzej w głosowaniu wypadła reprezentantka Estonii – Tanja – uzbierała tylko 2,3% poparcia.

Duet z Holandii – The Common Linnets – wygrał w kategorii „Najlepszy zespół Eurowizji 2014”. Ilse i Waylon otrzymali 18,8% głosów. Na drugim miejscu znaleźli się Grecy – Freaky Fortune i RiskyKidd, na których zagłosowało 12,1% internautów. Trzecie miejsce przypadło Finom z formacji Softengine (10,5%). Reprezentanci Polski – Donatan i Cleo – zajęli 9. miejsce (na 13) z wynikiem 5,8%. Najsłabiej oceniono ekipę z Irlandii – Kasey Smith i Can-linn (2,4%).

„Running” z Węgier został zdobywcą nagrody za „Najlepszy utwór Eurowizji 2014”. Na piosenkę Andrasa zagłosowało 8,8% ankietowanych. Drugie miejsce trafiło do „Undo” ze Szwecji (8,5%), a dopiero trzecie do „Rise Like a Phoenix”, który faktycznie wygrał Eurowizję 2014. „Bondowska” ballada Conchity uzbierała 7,8% głosów. Piosenka „My Słowianie – We Are Slavic” zajęła 21. miejsce z 1,1% poparcia. Tyle samo otrzymały też propozycje z Malty, Azerbejdżanu, Czarnogóry i Włoch. Najgorzej wypadła ballada „Mother”, która idealnie nadaje się na obchodzony dziś Dzień Matki – na kompozycję zagłosowało tylko 0,2% internautów.

Głosowanie odbyło się w dniach 17-25 maja. Przypominamy, że ESC Radio dostępne jest pod adresem ESCradio.com.

Źródło: ESCradio.com, fot. Andras Kallay Saunders (Straitstime)

 

1 KOMENTARZ