Photo: Facebook/@GeorgianIdol

Dzisiaj odbył się finał gruzińskiego Idola, który miał na celu wyłonić reprezentanta Gruzji wraz z piosenką na Konkurs Piosenki Eurowizji 2019. Publiczność wskazała, że będzie nim Oto Nemsadze. Dzięki piosence Sul Tsin Iare, ma szansę stać się „Gruzińską Gwiazdą”.

Publiczność musiała wybrać spośród czterech finalistów, którymi zostali po kilku tygodniach zmagań w konkursie Oto Nemsadze, Giorgi Nakashidze, Giorgi Pruidze orazLiza Kalandadze.

Artyści przed rozpoczęciem walki o złoty bilet do Tel Awiwu  losowali numery startowe. Kandydaci wystąpili z wybranymi dla siebie piosenkami w kolejności:

  1. Giorgi NakashidzeSul Tsin Iare
  2. Liza KalandadzeSevdisperi Zgva
  3. Oto NemsadzeSul Tsin Iare
  4. Giorgi PruidzeMe Mjera

Podczas wieczoru gościem specjalnym była Nina Sublatti (ESC 2015), która zaśpiewała piosenkę My Dear Friend.

Łącznie publiczność oddała 234 383 głosów, a Oto Nemsadze wygrał z 44,13 % poparciem.

Kim jest Oto Nemsadze ?

Oto Nemsadze był już dobrze znany wcześniej w Gruzji bowiem wygrał już wcześniej gruzińskiego Idola, a dokładnie edycję z 2011 roku. Dwa lata później był finalistą The Voice of Ukraine 2013, a w 2017 roku startował w gruzińskich selekcjach do Eurowizji jako członek grupy Limbo, wygrała wtedy Tako Gachechiladze, a utwór Dear Good grupy Limbo zajął 11. miejsce spośród 25 uczestników. Teraz ponownie wygrywa Idola z ogromnym wsparciem fanów i tym samym został dwunastym reprezentantem kraju na Eurowizji i po raz drugi język gruziński zabrzmi w całości na eurowizyjnej scenie.

Zwycięzca już od samego początku budził sporo emocji wśród publiczności. Dzięki popularności i talentowi przeszedł wszystkie odcinki Idola wygrywając z największą liczbą głosów pierwsze odcinki, później wyprzedziła go tylko Liza, która również była główną faworytką do wygranej, ale wykonanie piosenki finałowej sprawiło, że zdobył sporą przewagę głosową. Czy dzięki Eurowizji zostanie gwiazdą w Europie?

Co wiemy o piosence?

Piosenka, która dała Otowi zwycięstwo została napisana przez utalentowanego, gruzińskiego kompozytora i producenta Romę Giorgadze, który skomponował już kilka piosenek na JESC. Piosenka została wybrana przez komisję odpowiedzialną za selekcje zgłoszonych piosenek do konkursu. Spośród dwustu nadesłanych propozycji w trzech etapach wybrano trzy najlepsze piosenki . Artyści mieli prawo do samodzielnego wybrania piosenki dla siebie. Oto bez wątpliwości wybrał Sul Tsin Iare (ang. Go Ahead), utożsamiając się z piosenką. Utwór z gruzińskim przesłaniem powstał spontanicznie, napisany dosłownie jednym tchem, zaznaczył autor piosenki. Poniżej występ, który dał artyście zwycięstwo:

Reprezentant Gruzji wystąpi 14 maja w pierwszym półfinale Eurowizji. Czy ma szanse na awans do finału?

Źródło: 1tv.ge, facebook, ambebi.ge