Ormiański nadawca AMP TV zgodnie z danym słowem rozpoczyna właśnie publikację konkursowych piosenek. Wbrew wcześniejszym doniesieniom dzisiaj otrzymujemy do posłuchania jedynie pierwsze pięć utworów. Pozostałe piętnaście poznamy w ciągu najbliższych dni.

W chwili prezentacji nazwisk uczestników drugiego sezonu przekazano informację, iż piosenki będą opublikowane na oficjalnym kanale YouTube programu 15 stycznia. Kilka dni temu doprecyzowano ten komunikat, publikując harmonogram udostępnienia konkursowych propozycji, który przedstawia się następująco:

  • 15 stycznia: Amaliya Margaryan, Hayk Kasparov, Nemra, Tamar Kaprelian, Suren Poghosyan

  • 16 stycznia: Sevak Khanagyan, Kamil Show, Angel, Alternativ, Tyom
  • 17 stycznia: Mger Armenia, Arman Mesropyan, Asmik Shiroyan, Zhanna Davtyan, Gevorg Harutyunyan
  • 18 stycznia: Robert Koloyan, Maria’s Secret, Lusine Mardanyan, Mariam Petrosyan, Gata Band

Poniżej przedstawiamy sylwetki pierwszej piątki wykonawców wraz z ich konkursowymi propozycjami.

Amaliya Margaryan

Amaliya Margaryan jest jedną z uczestniczek, której nie powiodło się w pierwszym sezonie programu. Co prawda, w stawce nadchodzącego sezonu mamy jeszcze trzy inne nazwiska, które powracają do walki o swój wymarzony bilet eurowizyjny, ale to właśnie jej poszło wówczas najgorzej – została wyeliminowana na etapie „One of Two”. Wbrew pozorom ma już jednak za sobą pierwsze doświadczenie eurowizyjne – artystka towarzyszyła Artsvik na scenie w Kijowie, wykonując partie przeznaczoną dla chórków. W przeszłości uczestniczka szóstej edycji ukraińskiego „X Factora” oraz czwartej edycji rosyjskiej edycji „The Voice”. Artystka zgłosiła piosenkę „Waiting For The Sun” do melodii skomponowanej przez Vahrama Yanikyana, jednego z uczestników ostatniej edycji ormiańskiego „X Factor”. Margaryan jest autorką słów.

Hayk Kasparov

Kasparov swoją działalność artystyczną prowadzi niemalże od 10 lat. Zaczęło się od wyróżnienia przez radio „Van”, by później zdobywać kolejne wyróżnienia. Uczestnik programu rozrywkowego „Two Stars”. W 2015 roku wydał swoją debiutancką płytę „I’m With You”. Do tej pory wydał ponad 20 teledysków i dawał koncerty w różnych stronach świata. Od 2014 roku artysta mieszka w Niemczech. Potencjalne uczestnictwo w „Depi Evratesil” nie byłoby jego pierwszym doświadczeniem preselekcyjnym. Swoich sił próbował już w 2009 roku, z piosenką „Give an Answer”. Niestety, z dość marnym skutkiem: jego propozycja otrzymała jedynie 50 głosów w ramach televotingu, jednak i tak ten rezultat sprawił, że „Give an Answer” nie otrzymało żadnych punktów.

Od tego czasu Kasparov poprawił jednak swoje umiejętności wokalne i zamierza spróbować ponownie. Jego propozycja to hiszpańskojęzyczne „Enamorame” (pol. Zakochać się). Za kompozycję odpowiadają bowiem Rafael Artesero i Jose Juan Santana, którzy są autorami sześciu innych propozycji (m.in. „Momento critico” Maiki z Objetivo Eurovisión 2017), zgłoszonych w przeszłości do hiszpańskich i andorskich selekcji.

Nemra

Nemra to oferta dla fanów rocka alternatywnego. Formacja, podobnie jak Khanaghyan zgłosili się do preselekcji w celach promocyjnych. Dla muzyków Eurowizja to szansa na zdobycie możliwości grania koncertów poza Armenią, a sama impreza nie jest przez nich traktowana jako wyzwanie. „Gdy publiczność wybiera uczestników, większość raczej nie wybierze rocka, ale w każdym razie chcemy ofiarować naszą piosenkę, niech reszta zdecyduje.” Występ w telewizji publicznej traktuje jako dobrą opcję. „Nie sądzę, by cała Europa polubiła naszą własną piosenkę, lecz wiem że znajdą się osoby, które odnajdą w niej siebie. Najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, by nasi fani jako pierwsi polubili to wykonanie.”

„I’m a Liar” jest piosenką o tym, że każdy z nas jest kłamcą. To historia o utracie godności, poczucia swojej własnej wartości. Autorem zarówno słów jak i kompozycji jest Van Yeghiazaryan, wokalista i basista zespołu który ma zamiar zaintonować utwór emocjonalnie. „Piosenka jest rytmiczna, lecz jej końcówka będzie zaskakująca” – dodaje. Co ciekawe, w ich składzie jest dwójka Polaków: Marek Zaborski (od 2015, bębny) oraz jego siostra Marianna Karakeyan (klawisze).

Tamar Kaprelian

Tamar już w momencie zgłoszenia swojej kandytatury do drugiego sezonu „Depi Evratesil” jest uważana za faworytkę do wygrania tychże zmagań. Kaprelian swoją karierę muzyczną zaczęła 15 lat temu, lecz dopiero blisko dekadę temu została dostrzeżona przez przemysł muzyczny. Artystka wygrała konkurs na najlepszy cover „Apologize” od OneRepublic, dzięki czemu z polecenia Ryana Teddera, podpisała kontrakt z Interscope Records. Eurowizyjnym fanom jest dobrze znana: w 2015 roku była częścią projektu Genealogy zrzeszających wokalistów o ormiańskich korzeniach. W Wiedniu pojechali oni zaprezentować piosenkę „Face the Shadow”, dzięki której awansowali do finału zajmując ostatecznie 16. miejsce. Po wspomnianej Eurowizji artystka nawiązała współpracę z innymi reprezentantkami, czego owocem był singiel „The Otherside”.

Jej piosenka „Poison (Ari-Ari)” powstawała przez 5 miesięcy. Prace nad utworem rozpoczęły się podczas obozu dla początkujących songwriterów – najmłodszy autor ma 14 lat. Prócz uczestników kursu Nvak Kaprelian współpracowała z Sebu Simonian (członek Capital Cities) oraz DerHova (twórca „Qélé, Qélé” Sirusho, Eurowizja 2008). „Poison (Ari-Ari)” jest to nowoczesna kompozycja, nagrana przy wykorzystaniu ormiańskich instrumentów z silnym tanecznym beatem i oczywiście z etnicznymi elementami. Artystka śpiewa po angielsku, jednak zarówno refren jak i tzw. bridge jest wykonywany po ormiańsku.

Suren Poghosyan

Wśród kandydatów znajdujemy także nazwisko Surena Poghosyana, aktora, reżysera, piosenkarza oraz prezentera. Artysta bez powodzenia próbował zaistnieć w „1in360” – selekcjach San Marino. Z powodzeniem startował w pierwszej edycji „Depi Evratesil”. Jako uczestnik zdobył uznanie jurorów, jednak jego występ nie został wyemitowany, gdyż w późniejszej fazie Poghosyan zrezygnował z dalszego udziału w programie. Do ormiańskiego nadawcy artysta wysłał anglojęzyczną propozycję „The Voice”, napisaną przez doświadczonych eurowizyjnych songwriterów: Georgiosa Kalpakidisa z Grecji (autor wielu litewskich piosenek preselekcyjnych, utwory napisane przez niego były również wysyłane m.in. do Polski, Mołdawii czy Szwajcarii), Jonas Gladnikoff ze Szwecji (autor irlandzkich piosenek z Konkursu Piosenki Eurowizji z lat 2009, 2010 oraz 2014, a także wielu piosenek selekcyjnych, tylko w czasie trwającego właśnie sezonu eurowizyjnego wysłał cztery utwory do Rumunii i trzy dla Malty) oraz Natasha Turner z Malty (autorka m.in. selekcyjnych propozycji dla Malty w latach 2011 oraz 2016).

Zmagania w drugim sezonie „Depi Evratesil” będzie można śledzić w każdą sobotę, począwszy od 3 lutego. Reprezentant dla Lizbony zostanie wybrany dzięki głosom widzów i międzynarodowego jury (system 50/50). Pierwszą edycję programu wygrała Artsvik Harutyunyan. Artystka w Kijowie wykonała utwór, wybrany spośród nadesłanych do nadawcy – „Fly with Me”.

 

Źródło: bravo.am, news.am, facebook, wiwibloggs
Zdjęcie główne: materiały prasowe; pozostałe: materiały prasowe, wikipedia, facebook