Już w najbliższą niedzielę zobaczymy drugi półfinał preselekcji rumuńskich Selecţia Naţională 2019. O wejście do finału powalczy 13 12 artystów, ostatecznie znajdzie się w nim prawdopodobnie połowa z nich. Poniżej kilka słów na temat uczestników niedzielnego show.

  • 2 GentsIelele (Muzyka: Alexandru Ioan Antonescu, Cătălin Tamazlicaru, Ciprian Rogojan, Doru Todoruţ, Tekst: Alexandru Ioan Antonescu)

   2 GENTS to duet, którego członkowie mają już niemałe doświadczenie w muzycznym świecie. Ciprian Rogojan był założycielem zespołu Sistem, który – z Luminitą Anghel na wokalu – reprezentował Rumunię w Konkursie Piosenki Eurowizji 2005. Ich utwór Let me try zyskał ogromną sympatię widzów i zakończył rywalizację na trzecim miejscu w finale, zdobywając 158 punktów. Drugi z członków 2GENTS – Doru Todorut – jest założycielem jednego z najpopularniejszych rumuńskich zespołów, Deepcentral. Ponadto uważni fani Eurowizji na pewno pamiętają go z selekcji w 2016 roku. Wystąpił wtedy w duecie z Iriną Baiant, wykonując balladę The Voice. Teraz panowie postanowili połączyć siły i w niedzielnym koncercie usłyszymy ich w utworze Ielele.

  • Aldo BlagaYour Journey (Muzyka: Aldo Blaga, Olivier Bassil, Tekst: Aldo Blaga, Olivier Bassil, Nicoleta Roman)

   Aldo Blaga sam o sobie mówi, że jest od zawsze zakręcony na punkcie muzyki. I rzeczywiście, mimo młodego wieku ma już na swoim koncie sporo sukcesów. Już jako dziecko wykazywał liczne talenty. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na pianinie, a cztery lata później na klarnecie. Dopiero jako dziewiętnastolatek zainteresował się śpiewem. W 2011 roku wziął udział w pierwszej rumuńskiej edycji The Voice’a, gdzie doszedł do półfinałów. Po udziale w programie rozpoczął nagrywanie swojej pierwszej płyty, wyruszył także w trasę koncertową. Teraz bierze udział w Selecţia Naţională. Czy uda mu się pokonać konkurentów i stanąć na scenie w Tel Awiwie? Czas pokaże!

  • Echoes – High Heels On (Muzyka: Liviu Elekes, Claudiu Dănăilă, Tekst: Claudiu Dănăilă, Pavel Petricenco)

   Kwartet Echoes pochodzi z samej stolicy Rumunii – Bukaresztu. Ich muzyka łączy w sobie pop rock, groove, funk i soul. Wierni widzowie Selecţia Naţională na pewno pamiętają ich z zeszłorocznej edycji. Ich kompozycja Mirrors zajęła wtedy jedenaste miejsce w finale. Porażka ich nie złamała i teraz ponownie próbują szczęścia w walce o bilet na Eurowizję.

  • Ester PeonyOn a Sunday (Muzyka: Ester Alexandra Creţu, Alexandru Şerbu, Tekst: Ioana Victoria Badea)

   Ester Peony, a właściwie Ester Alexandra Cretu ma 25 lat i pochodzi z Bukaresztu. Zaczynała od nagrywania coverów utworów innych artystów (można je znaleźć w serwisie YouTube), ale po jakimś czasie zdecydowała się pójść własną drogą i w zeszłym roku wydała swój debiutancki album Dig it. Utwór On a sunday opowiada o tym, że miłość jest piękna, ale bywa również niebezpieczna, zwłaszcza wtedy, gdy obdaruje się nią nieodpowiednią osobę.

  • GeorgyTears (Muzyka: Valentin Muntean, Tekst: Claire)
  • Johnny BădulescuGive Up Now (Muzyka i tekst: Rob Price)

   Johnny Badulescu to kolejny wykonawca z tegorocznej stawki, który już raz próbował swoich sił w preselekcjach. Jego Devoted znalazło się w zeszłym roku na czwartym miejscu w półfinale. Johnny’emu zabrakło tylko jednego punktu, by awansować do finału. Czy tym razem mu się uda? A może to właśnie jego zobaczymy w barwach Rumunii na eurowizyjnej scenie w Izraelu?

  • Laura BretanDear Father (Muzyka: Mihai Alexandru, Tekst: Alexa Niculae)

   Jeśli Laurze Bretan uda się wygrać Selecţia Naţională 2019, będzie jedną z najmłodszych uczestniczek tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Urodzona 7 kwietnia 2002 roku Laura wychowywała się w Stanach Zjednoczonych. Przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku sześciu lat, a dwa lata później zaczęła udzielać się wokalnie w Rumuńskim Kościele Zielonoświątkowym, do którego należą jej rodzice. W 2016 roku wzięła udział w amerykańskiej wersji programu Mam Talent, gdzie zajęła szóste miejsce. Specjalizuje się w śpiewie operowym.

  • Letiţia Moisescu & Sensibil BalkanD A I N A (Muzyka: Mihai Ogăşanu, Marian Enache, Tekst: Roni-Cristiana Cazacu, Letiţia Moisescu)

   Współpraca doświadczonej (choć bez większych sukcesów na koncie) piosenkarki z kompozytorem, który w swojej twórczości chętnie sięga po bałkański folk. Muzyka etniczna nie jest Leticii obca – jej matka, Elena Moisescu, jest znaną piosenkarką ludową w rejonie Haţeg. To właśnie ona zachęciła córkę do pójścia w jej ślady. Po ukończeniu akademii muzycznej długo szukała swojego miejsca na rumuńskiej scenie. Szerszą popularność zdobyła w 2009 roku, wydając singiel If You Cry, skomponowany przez słynne trio Play&Win. To właśnie z ich inną piosenką Dreaming of You zgłosiła się do krajowych selekcji do Eurowizji w 2011 roku, gdzie ostatecznie zajęła szóste miejsce (po zdobyciu czterech punktów od jury i sześciu od widzów). W ostatnich latach bez powodzenia próbowała swoich sił w programach X-Factor oraz lokalnej wersji The Voice – Vocea României.

  • Linda TeodosiuRenegades (Muzyka: Jonas Thander, Tekst: Rachel Suter, Frank Giustra)

   Linda Teodosiu ma 28 lat. Urodziła się i mieszka w Niemczech. Jest córką rumuńskiego saksofonisty Flaviusa Teodosiu i niemieckiej piosenkarki Belindy Haarhausen. W 2008 roku wzięła udział w programie Deutschland Sucht Den Superstar (niemiecka wersja Idola), gdzie udało jej się dojść do półfinału. Po zakończeniu programu podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music i wiosną następnego roku ukazał się jej debiutancki singiel Love Sux, a we wrześniu – debiutancki album. Na następny fani musieli czekać aż osiem lat, ale w międzyczasie Linda nie odpoczywała – odkryła w sobie talent aktorski i zagrała w kilku niemieckich produkcjach. Teraz wraca do korzeni muzycznych i próbuje swoich sił w Selecţia Naţională 2019.

  • Olivier KayeRight Now (Muzyka: Ovidiu Jacobsen, Shani Kfir, Rasmus Bosse, Tekst: Ovidiu Jacobsen, Shani Kfir)

   Olivier Kaye to zwycięzca zeszłorocznej edycji rumuńskiego festiwalu Cerbul de Aur. W swojej rodzinie jest prekursorem, jeśli chodzi o karierę muzyka, nikt z jego bliskich nie poszedł wcześniej tą drogą. Olivier brał udział w wielu festiwalach muzycznych, zagrał także w kilku spektaklach teatralnych, między innymi w Las Faous Chantants d’Ales, gdzie pojawił się na scenie obok Patricka Fiori oraz Anggun (Francja 2012).

  • TMWMake Me Your Man (Muzyka: Adrian Câmpurean, Adrian-Radu Rusu, Eduard Cîrcotă, Tekst: Adrian Câmpurean)

   TMW (The Mixy Welders), czyli Adi Campurean, Georgiana Mototolea, Leyla Salman, Claudia Marina Badea i Elena-Iuliana Popa. Grupa powstała niespełna 3 lata temu w Bukareszcie i od tego czasu wspólnie pracują nad własnymi numerami. Jak sami podkreślają, każdy z nich jest inny, każdy z nich przeszedł inną drogę muzyczną, każdy z nich szuka inspiracji w innych nurtach. Właśnie dlatego konkursowy utwór, a zarazem pierwszy singiel zespołu jest z pogranicza electro, popu i rocka. Chętnie sięgają także do innych gatunków takich jak: blues, jazz, soul, Indie czy raggae.

  • XandraIndependent (Muzyka i tekst: Alex Luft, Eduard Santha, Denisa Demian, Alexandra Sipoş)

   Można powiedzieć, że Xandra to – pomimo młodego wieku – weteranka rumuńskich preselekcji. Brała w nich udział już trzy razy. Po raz pierwszy mogliśmy o niej usłyszeć w 2016 roku – z utworem Superhuman zajęła wtedy trzecie miejsce w półfinałowym televotingu. Rok później kompozycja Walk on by zdobyła piątą lokatę w klasyfikacji finałowej. Rok temu z piosenką Try poszło Xandrze nieco gorzej – uplasowała się na dziewiątej pozycji w finale. Czy czwarty raz w selekcjach będzie dla tej młodej wokalistki tym szczęśliwym?

  • XoniaDiscrete (Muzyka i tekst: Leticia Ascencio, John Scott Mulchaey, Edliberto Mendez, Rebecca Kathleen Creighton, George-Emanuel Calin)

   Xonia, a właściwie Loredana Sachelaru, ma 29 lat i pochodzi z Australii. Jej debiutancki singiel ukazał się w 2009 roku. Współpracowała z takimi artystami jak: Deepcentral, Marius Moga czy George Hora. Póki co na swoim koncie ma jeden album, ale za to wszystkie wydane przez nią single stały się sporymi hitami zarówno w Rumunii, jak i poza jej granicami.