Echa pierwszego półfinału tegorocznego Festival da Canção ucichły, zaś portugalska telewizja przygotowuje się do drugiego-i ostatniego- półfinału tegorocznych preselekcji. Przygotowują się również oczywiście uczestnicy- poznajmy ich lepiej!

Lara Laquiz– urodzona w Lizbonie, od wczesnego dzieciństwa interesowała się niemal każdą dziedziną artystyczną: muzyką, modą, rysunkiem i tańcem. Obecnie mieszka w Paryżu- tam też pracowała dla wielu znanych marek modowych, takich jak Jean-Paul Gautier, Dior czy Chanel. Obecnie stara się zaistnieć na portugalskim rynku muzycznym. W sobotę zaśpiewa „O lugar” , piosenkę skomponowaną przez André Tentugala.

Dan Riverman– projekt muzyczny, w którego skład wchodzą  Dan Alves, Jonas Araújo,  Rui Materazzi, Mike Peixoto oraz Bruno Macedo . Grupa powstała w 2011, wydają utwory głównie w języku angielskim. Ich piosenki wykorzystane były między innymi w telenoweli „Anjo Meu”. W sobotę zaprezentują utwór „Lava”, który skomponował Miguel Guedes.

Mariana Bragada– do tegorocznego FdC dostała się wygrywając konkurs „Masterclass” organizowany przez stację radiową współpracującą z nadawcą RTP. Wywnioskować z tego można, że jest zarówno wykonawcą jak i kompozytorem konkursowego „Mar Doce”. Pochodząca z Bragançy niespełna 22-letnia wokalistka i kompozytorka śpiewa od dzieciństwa, a już w wieku 16 lat skomponowała swój pierwszy autorski utwór. Studiowała design i komunikację na uniwersytecie w Porto.

João Couto– 22 letni zwycięzca portugalskego „Idola”, mimo tego ogromnego sukcesu, nie zdołał się wybić na portugalskim rynku muzycznym. Inspiruje się klasyką muzyki rozrywkowej- jako swoich idoli wynienia min. The Beatles, ale także słynnych portugalskich wokalistów, jak Rui Veloso i Jorge Palma. W swoich utworach porusza tematy miłości, samotności, tęsknocie, radości i inne przyziemne kwestie. W sobotę usłyszymy go wykonującego „O jantar” – utwór skomponowany przez Pedro Pode. João Couto wykona go zamiast Marlona, który zdecydował się zrezygnować z udziału w FdC.

Madrepaz– czyli Canina, Ricardo Amaral, Pedro da Rosa i João Barreiros. Członkowie grupy muzyką zajmują się od wielu, wielu lat- Canina i Pedro rozpoczynali w zespole „Os Golpes” . Ricardo był zaś członkiem min. zespołów Armada i The Mighty Terms. W 2015 roku do wyżej wymienionych dołączył João Barreiros. Tak powstał zespół Madrepaz, który w niezmienionym składzie stworzył już album „Panoramix” i „Bonanza”. W drugim półfinale FdC zespół zaprezentuje „Mundo A Mudar”- utwór skomponowany przez Frankiego Chaveza.

Surma– czyli 23-letnia Débora Umbelino, zaistniała na portugalskim rynku muzycznym dzięki wydanemu w 2017 krążkowi pt. „Antwerpen”. Dzięki rozgłosowi, jaki zdobyła, w 2018 brała udział w bardzo wielu festiwalach muzycznych, takich jak Eurosonic, Nos Alive i innych. W międzyczasie otrzymała kilka wyróżnień, w tym przede wszystkim nominację do tytułu najlepszej piosenki w plebiscycie SPA 2017 za utwór „Hemma”. W jej muzyce usłyszeć można sporą dawkę alternatywy.

Mila Dores– kolejna artystka tegorocznej stawki, która urodziła się w Porto. Jest muzykiem nie tylko z zamiłowania- uczyła się gry na pianinie i śpiewu, uzyskując tytuł magistra na akademii muzycznej. Przebywając w Wielkiej Brytanii ukończyła kolejne studia muzyczne, tym razem specjalizując się w jazzie. W 2012, gdy wróciła do Portugalii rozpoczęła pracę nad swoim debiutanckim albumem, a jej utwór „A Jaula” został doceniony w plebiscycie FNAC 2015. Kompozytorem jej konkursowej piosenki „Debaixo de Luar” jest Rui Maia.

NBC– to pseudonim Timóteo Deus Santosa, urodzonego na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Karierę rozpoczął w latach 90′ u boku swojego brata, BlackMastasha. W późniejszych latach współpracował z artystami takimi jak Regula, Sam The Kid i GNR. Ostatnimi laty jego utwory są w Portugalii bardzo znane, a sam NBC bardzo ceniony. Jego twórczość bazuje w dużej mierze na hip-hopie. W sobotę zobaczymy go wykonującego piosenkę „Igual a Ti”, którą sam skomponował.

fot.: rtp.pt

2 KOMENTARZE