Zakończone przed chwilą preselekcje w Rumunii wygrał Ovidiu Anton i to on będzie reprezentować kraj podczas Eurowizji 2016.

Poznaliśmy reprezentanta Rumunii. Zdaniem widzów najlepszym dziś okazał się być Ovidiu Anton i to jego występ zobaczymy w Szwecji! Wokalista z piosenką  Moment of Silence” zdobywając największą notę od widzów pokonał m.in. grupę Vanotek feat. The Code & Georgian i Florenę, która uplasowała się na trzeciej pozycji. Ovidiu Anton w Sztokholmie wykona piosenkę w języku angielskim. Poniżej obejrzeć możecie finałowy występ reprezentanta Rumunii.

Podczas preselekcji swoje zdanie wyrazić mogło jury, w skład którego wchodził m.in. Cezar, który reprezentował Rumunię w 2013 roku. Znaną twarzą był również Randi, który jest współtwórcą sukcesów grupy Morandi. Jury nie miało jednak żadnego wpływu na wyniki – decyzja należała bowiem w 100% do telewidzów. Tegoroczny finał rumuński był na wysokim poziomie. Na scenie prócz wokalistów walczących o wyjazd do Szwecji pojawiła się Paula Seling, która wykonała urywki swoich dwóch eurowizyjnych hitów z roku 2010 i 2014. Randi wykonał natomiast swój najnowszy singiel „Dansam” czym zachwycił publiczność zgromadzoną w hali. Cezar wykonał natomiast trzy utwory w tym jeden, ale za to jaki cover – „Rise Like a Phoenix”, czyli utwór Conchity Wurst, który zwyciężył Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 dla Austrii. Przed ogłoszeniem zwycięzcy na scenie pojawiła się również tegoroczna reprezentantka Mołdawii – Lidia Isac, która wykonała eurowizyjny utwór „Falling Stars”. Nie zabrakło nawiązujących do rumuńskiej kultury występów ludowych wykonanych przez grupę z Baia Mare.

Oto wyniki finału Selecția Națională România 2016:

6 miejsce – 1235 głosów – Doru Todoruţ feat. Irina Baianţ

5 miejsce – 2142 głosy – M I H A I

4 miejsce – 2332 głosy – Dream Walkers

3 miejsce – 3491 głosów – Florena

2 miejsce – 4702 głosy – Vanotek feat. The Code & Georgian

1 miejsce – 6585 głosów – Ovidiu Anton 

Rumunia w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji wystartuje wraz z Polską w drugim półfinale. Koncert odbędzie się 12 maja 2016 roku.

źródła: własne, fot.: bestmusic.ro

6 KOMENTARZE

  1. A tam marudzicie… Pośród takiego szrotu to ta piosenka jak balsam na uszy. Chociaż jak zobaczyłem zdjęcie gościa nad artykułem to zaraz załączył mi się obrazek, który widziałem kilka godzin wcześniej, a mianowicie taka „mądrość” – ‚Intelligence is important, but big biceps are importanter.’ ;)))

  2. Dobrze, że nie jestem z Rumunii bo załamałbym się wyborem rodaków. Stawiałem na Vanotek’a. W sumie dla nas to lepiej bo mniejsza konkurencja. Ogólnie w naszym półfinale mało jest ciekawych propozycji także raczej nie musimy zbytnio martwić się o finał.

  3. Piosenki rumuńskie nie były zbyt ciekawe, to i ta wygrana taka nie jest. Takie sobie śpiewanie, które będzie typowym eurowizyjnym tłem. Może i jest tu jakaś nienajgorsza melodia, ale całokształt raczej nie zachęca.

  4. Wersja studyjna tej piosenki podobała mi się. Jednak gdy obejrzałem materiał YT z występu „na żywo”, to się przeraziłem. Tu nie chodzi o wokal tego Pana, bo bardzo dobrze śpiewa. Cała prezentacja jest kiczowato-pompatyczna w złym guście. Wygląda to strasznie. Pamiętam nawiązania do patetyczności zeszłorocznej propozycji włoskiej, ale ja osobiście, nie do końca, tam to widziałem. Przecież opera, czy pop-opera jako gatunek muzyczny sam w sobie jest patetyczny. Natomiast tu, w utworze rumuńskim, patetyczność ta wygląda tragicznie 🙁

  5. Rumunia wraca do korzenii. Nie jestem pewny czy sie tym razem wydostaną z polfinału, ten pan ma słabą prezencje (łagodnie mowiąc zbyt puszysty, jesli wolno powiedziec). Przesłuchałem z ciekawosci nr 2, Vanotek, i nr 2 jest bardziej dla Europy, nr 1 jest dla Rumunii.