EBU zdecydowało się na kolejną zmianę w formule Eurowizji dla Dzieci. Poznaliśmy również artystów, którzy wystąpią w ramach interval acts.

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci pełen jest różnych modyfikacji. Jeszcze w Sztokholmie ogłoszono, że od teraz tylko dzieci w wieku 9-14 będą mogły brać udział w Juniorze, wydarzenie po raz pierwszy nie odbędzie się w sobotę, a w niedzielę i zlikwidowane zostanie głosowanie telewidzów. Zamiast niego punkty przyznawane będą przez profesjonalne jury (5 osób na każdy kraj) oraz komisję dziecięcą (również po 5 osób z każdego kraju).

Dzisiaj natomiast dowiedzieliśmy się o kolejnej zmianie. Swoje głosy przedstawi również specjalnie utworzone trzyosobowe eksperckie jury. Każdy z członków komisji będzie się liczył jako dodatkowy kraj. Poznaliśmy również nazwiska dwóch ekspertów. Będą to: Mads Grimstad z Universal Music oraz Christer Björkman, który odpowiada za szwedzkie preselekcje Melodifestivalen (był również producentem tegorocznej Eurowizji). Trzeci juror zostanie przedstawiony bliżej samej Eurowizji Junior. Jak będzie wyglądało ich głosowanie? Poszczególny członek komisji eksperckiej będzie oceniał występ każdego uczestnika Konkursu, przyznając mu punkty 1-8, 10 lub 12. Głosy te zostaną zsumowane i przełożą się na ostateczny wynik danego finalisty.

Goście specjalni

Czym byłaby Eurowizja bez tzw. interval acts? W tym roku podczas nich wystąpią goście specjalni, którzy uświetnią całego wydarzenie. Jednym z nich jest Poli Genova, która w 2011 i 2016 reprezentowała Bułgarię na Konkursie Piosenki Eurowizji, zaś w 2015 prowadziła Eurowizję dla Dzieci. 

Drugim gościem będzie Destiny Chukunyere, zwyciężczyni zeszłorocznego Juniora. Na scenie zaprezentuje zarówno swój eurowizyjny przebój Not My Soul, jak i zupełnie nowy singiel pod tytułem La Di Da.

Przypominamy, że finał Junior Eurovision Song Contest odbędzie się już 20 listopada w stolicy Malty – Valletce. Po 12 latach nieobecności do Konkursu wraca Polska, którą reprezentować będzie Oliwia Wieczorez utworem Nie zapomnij.

Źródło: junioreurovision.tv
Zdjęcie: EBU (Elena Volotova/Vladimir Dudakliev)