19-letnia Paulina zdobyła tytuł Młodego Tancerza Roku i już 16 grudnia będzie reprezentować Polskę podczas międzynarodowego finału Eurowizji w Pradze!

Wczoraj TVP Kultura transmitowała finał konkursu Młody Tancerz Roku 2017 podczas którego ośmiu tancerzy walczyło o prestiżowy tytuł i możliwość reprezentowania Polski podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017 w Pradze. Zwycięzcę wybierali jurorzy po obejrzeniu występów solowych i grupowych. Trzyosobowa komisja najpierw wyłoniła dwie superfinalistki: Paulinę Bidzińską oraz Hannę Szychowicz. Po duelu zdecydowano (stosunkiem głosów 2:1), że do Pragi pojedzie 19-letnia Paulina z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Tancerka zaprezentowała choreografię Anny Śmiganowskiej do Diamentowego snu Juliena Marchala.

https://www.youtube.com/watch?v=MiebO2ZNGK8

Paulina Bidzińska otrzymała też dwie nagrody pieniężne – 20 tys. zł ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 15 tys. zł ufundowane przez Zdzisława Bojanowskiego z Narodowego Centrum Edukacji. Laureatka 2. miejsca w Młodym Tancerzu Roku 2017 Hanna Szychowicz – otrzymała nagrodę Instytutu Muzyki i Tańca, czyli udział w dowolnie wybranych warsztatach. Przewodnicząca jury, Iwona Pasińska, swoją nagrodę przekazała Bartłomiejowi Malarzowi. Nagroda widzów, którzy głosowali na ulubionego tancerza poprzez sms-y, trafiła do Poli Gonciarz.

Gośćmi specjalnymi finału byli Włodek Pawlik i Łukasz Dyczko. Ten pierwszy zdobył nagrodę Grammy, a drugi wygrał rok temu Eurowizję dla Młodych Muzyków. Wspaniałe momenty triumfu Polaków podczas konkursu dla Muzyków i Tancerzy zostały zresztą pokazane w specjalnym materiale archiwalnym. Telewizja Polska od lat aktywnie uczestniczy w tych dwóch imprezach i chociaż są to konkursy niszowe, warto zwrócić na nie uwagę, bo nasz kraj jest tam bardzo często doceniany.

Kim jest Paulina Bidzińska, która 16 grudnia powalczy w Pradze o kolejne Grand Prix dla Polski? „Tańczyć lubiła od dziecka. W trzeciej klasie szkoły podstawowej zdecydowała, że chce uczyć się w szkole baletowej. Brała udział w wielu pokazach, konkursach i warsztatach tanecznych. W 2017 r. zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku, dwa lata wcześniej na tym konkursie zdobyła II nagrodę. W 2016 r. otrzymała wyróżnienie na IX Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu. Taniec daje jej poczucie spełnienia, a każde wyjście na scenę jest dla źródłem radości i niesamowitym przeżyciem. Lubi styl neoklasyczny. Wzorem dla niej jest czarnoskóra tancerka afrykańskiego pochodzenia Michaela de Prince. Lubi czytać książki i jeździć na rowerze. Gdyby nie taniec jeździłaby konno. Jest ambitna, wytrwała i rozważna, czasami zbyt niecierpliwa i pedantyczna. W przyszłości chciałaby zostać primabaleriną i choreografem” – czytamy na stronie MlodyMuzykRoku.tvp.pl

Źródło: TVP Kultura, fot.: Z.Gąsiorowska