Eurowizja Junior 2020 nie odbędzie się w Krakowie. Na zdjęciu scena Eurowizji Junior 2019, fot. Emil Batko

Grudzień to miesiąc podsumowań. Wspólnie z naszymi czytelnikami postanowiliśmy stworzyć ranking najpiękniejszych chwil mijającego roku. W głosowaniu członków grupy Warsaw Calling wybraliśmy pięć momentów, które na zawsze będą się nam kojarzyć z 2019 rokiem.

Nie da się ukryć, że 2019 rok upłynął pod znakiem Eurowizji Junior. Wydarzenie to zdecydowanie zdominowało nasz ranking. W głosowaniu wzięło około 500 użytkowników naszej grupy Warsaw Calling na Facebooku. Dziękujemy za tak liczny odzew. Oto jak prezentuje się lista pięciu niezapomnianych momentów 2019 roku.

Wiktoria znaczy zwycięstwo

Wygrana Viki Gabor w Eurowizji Junior 2019 to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie mijającego roku. Wysokie miejsce w rankingu jurorskim oraz prawdziwy nokaut w głosowaniu internautów dało Polsce drugie z rzędu zwycięstwo w tym konkursie. Radość z wygranej była tym większa, że jako pierwsi w historii sięgnęliśmy po grand prix dwa razy z rzędu. Mamy nadzieję, że ta dobra passa przełoży się również na nasz udział w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Eurowizja Junior 2019 & Ida Nowakowska Show

Kolejne miejsce w naszym głosowaniu zdobyła Eurowizja Junior 2019 jako sukces organizacyjny Telewizji Polskiej. Chwilę po przyznaniu prawa do organizacji kolejnej edycji konkursu wiele osób nie było przekonanych, czy TVP sprosta temu wyzwaniu. Jednak nawet najwięksi pesymiści szybko zmienili zdanie, gdy 24 listopada zasiedli przed telewizorami i śledzili transmisję z przebiegu konkursu. Fenomenalna scena, świetna oprawa muzyczna i graficzna konkursu oraz fantastycznie zrealizowane występy dały nam powody do dumy. Również zagraniczni dziennikarze docenili ogrom pracy włożony przez polską ekipę w przygotowanie tego wydarzenia.

Show zdecydowanie skradła jedna osoba. Mowa oczywiście o Idzie Nowakowskiej, która współprowadziła tegoroczną Eurowizję Junior wraz z Aleksandrem Sikorą i Roksaną Węgiel. Przez widzów została zapamiętana jako najbardziej energiczna i żywiołowo reagująca prezenterka w historii. Do klasyki przejdzie moment ogłaszania przez Idę wyników głosowania widzów. Do końca próbowała zachować powagę, ale ostatecznie dała ponieść się emocjom i euforii, co w rezultacie dało nam ten przepiękny moment z filmiku powyżej.

Dlaczego lepiej nam idzie na Eurowizji Junior?

„Germany, I’m sorry. Zero points.”

Przyszedł czas na wspomnienia związane z 64. Konkursem Piosenki Eurowizji, który odbył się w Tel Awiwie. Czytelnicy eurowizja.org zdecydowanie wybierali te najbardziej memogenne. Nic w tym dziwnego, że wśród najpopularniejszych znalazł się moment, w którym zespół S!sters z Niemiec dowiedział się, że w głosowaniu audiotele nie otrzymał nawet jednego punktu. Wiele osób twierdzi, że taki wynik to karma za przegraną w preselekcjach faworytki fanów konkursu Aly Ryan z utworem Wear Your Love. Być może będzie to miało wpływ na zmianę sposobu wyboru reprezentanta Niemiec w kolejnej edycji Eurowizji.

Jamala i jej niewygodne pytania

Początek 2019 roku zdecydowanie upłynął pod znakiem ukraińskiej dramy. Jej głównymi bohaterkami stały się Jamala (Ukraina 2016) oraz Maruv. Wątek polityczny tak bardzo zdominował preselekcje Vidbir 2019, że ostatecznie Ukraina zmuszona była zrezygnować z udziału w tegorocznej Eurowizji. Przyczynkiem do całego zamieszania była działalność artystyczna niektórych uczestników preselekcji na rynku rosyjskim. Zdecydowanie nie pasowało to jurorom. W trakcie półfinałów i finału zmuszeni byliśmy wysłuchiwać pytań dotyczących paszportów czy polityki zagranicznej. Do historii przejdzie jednak „niewygodne pytanie” Jamali: „Crimea is Ukraine?”, które doczekało się w Internecie tysięcy memów.

Niespodziewany zwycięzca głosowania jury

Ostatnie wspomnienie z 2019 roku należy do Tamary Todewskiej z Północnej Macedonii. Chyba nikt nie spodziewał się, że utwór Proud może być czarnym koniem wyścigu o grand prix Eurowizji 2019. Tym większe było zaskoczenie, gdy okazało się, że to właśnie Tamara zwyciężyła w głosowaniu profesjonalnego jury w całej Europie. Choć podczas transmisji na żywo zajęła w rankingu jurorskim drugie miejsce, to napędziła stracha całej naszej redakcji. Nie byliśmy przygotowani na takie rozstrzygnięcie i w pospiechu przygotowaliśmy grafiki oraz informacje prasowe dotyczące ewentualnej wygranej Północnej Macedonii. Dopiero kilka dni po finale przyszło oficjalne sprostowanie EBU, w którym dokonano korekty wyników i okazało się, że Tamara Todewska w głosowaniu jury była pierwsza.

Oby 2020 rok również obfitował w prawdziwy kalejdoskop pięknych chwil i emocji. Czego możemy oczekiwać w nowym roku? Podzielcie się swoimi nadziejami i życzeniami na naszej grupie Warsaw Calling na Facebooku.