Pięć utworów, które pokochało eurowizyjne jury

Głosy jurorów podczas półfinałów i finału Konkursu Piosenki Eurowizji, to zawsze nie lada emocje. Często głosy muzycznych specjalistów różnią się od gustów zwykłych widzów przed telewizorami. W dzisiejszym artykule przyglądamy się pięciu piosenkom, które jury doceniło najbardziej.

Rola jurorów na Eurowizji to historia długa i kręta. Aż do 1997 roku to oni właśnie wybierali zwycięzcę Eurowizji, nie dając szans na wypowiedzenie się telewidzom. Kiedy wprowadzono system audiotele okazało się, że poziom konkursu znacząco spadł i nagminnie wygrywały utwory komercyjne i mało ambitne (według muzycznych specjalistów, oczywiście).

Od 2008 roku EBU systematycznie przywracało więc wpływ jury na wyniki. W półfinałach Eurowizji 2008 widzowie wyłaniali 9 finalistów, a jury wskazywali dziesiątego, któremu przyznawali tzw. „dziką kartę”. W finale głosowali tylko widzowie. W 2009 roku jury miało już 50% wpływu na wynik finału, a rok później – również półfinałów.

Łączone głosy, podane jako jednolite punkty, wywoływały sporo kontrowersji. W 2016 roku organizatorzy konkursu zdecydowali, by w kolejnych latach jurorzy przyznawali punkty niezależnie od publiczności. W każdym z państw wyłaniane są dwa oddzielne rankingi: jeden na podstawie punktacji jury, a drugi – głosów audiotele. Suma obu głosowań miała decydować o zwycięzcy Eurowizji.

Głosowanie na Eurowizji: z emocjami i prawie sprawiedliwie

A które utwory jury pokochało najbardziej? Komu przyznało największy procent swoich głosów? Zobaczcie sami!

5. Paul Harrington & Charlie McGettigan –  Rock 'n’ Roll Kids (1994)

Irlandzki duet, który wszyscy dokładnie pamiętamy. To właśnie oni pokonali Edytę Górniak podczas debiutu Polski na Eurowizji. Jednakże to właśnie dwaj panowie przy instrumentach uplasowali się na miejscu 5. naszego rankingu, zdobywając aż 78,47% wszystkich głosów jury (226 punktów z 288 możliwych) i tym samym po raz trzeci z rzędu dając zwycięstwo Irlandii na Eurowizji.

4. Katrina & The Waves – Love Shine a Light (1997)

Legendarny brytyjski zespół ze wspaniałą Katriną Leskanich na czele – już na dobre wpisał się w historię Konkursu Piosenki Eurowizji. Podbił również serca jury, zdobywając aż 78,82% możliwych głosów jury (227 punktów z 288). Love Shine a Light do dziś rozbrzmiewa w rozgłośniach radiowych nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i stało się hymnem zjednoczonej muzycznie Europy podczas pandemii koronawirusa. Wykonanie tego hitu mogliśmy usłyszeć podczas widowiska Europe shine a light, które miało zastąpić Eurowizję na żywo i stanowczo nadało utworowi kolejne ważne znaczenie.

3. Nicole – Ein Bisschen Frieden (1982)

Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca… tak właśnie polscy fani muzyki mogą kojarzyć ten utwór. Niektórzy nawet nie spodziewają się, że oryginał należał do zwyciężczyni Eurowizji 1982 – Nicole z Niemiec. Młodziutka wówczas wokalistka pokonała Izrael z przewagą 61 punktów, ustanawiając wtedy rekordową różnicę pomiędzy pierwszym a drugim miejscem. Sama otrzymała 78,92% wszystkich głosów jury. Utwór do dziś znany jest na całym świecie, otrzymując nowe życie w jedenastu (!) językach.

2. Brotherhood of Man – Save Your Kisses For Me (1976)

Znany kwartet wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji w 1976 i tym samym odnosi wielki komercyjny sukces. Pomimo upływu czasu piosenka się nie starzeje i dalej chętnie grana jest przez rozgłośnie radiowe. Jest to jeden z najbardziej popularnych utworów, które wygrały Eurowizję – a co ciekawsze jeden z najlepiej notowanych w samej Wielkiej Brytanii. Piosenka znajduje się na 74. miejscu najczęściej granych utworów, zaraz obok chociażby Michaela Jacksona z Earth Song czy Another Brick In The Wall zespołu Pink Floyd. Utwór docenili też jurorzy Konkursu Piosenki Eurowizji przyznając reprezentantom Wielkiej Brytanii 164 punkty z 204 możliwych (80,39%)

1. Anne – Marie David – Tu Te Reconnaitras (1973)

Pierwsze miejsce naszego rankingu zajmuje utwór młodziutkiej wokalistki z Luxemburga. Anne – Marie ze swoim przebojem wygrała Eurowizję 1973 i zdobyła 80,63% wszystkich możliwych głosów jury. Jak dotąd pozostaje to utwór z najlepszym wynikiem u jurorów – i jak widać, nie bezpodstawnie. Oprócz francuskojęzycznej wersji singla, piosenkarka nagrała także utwór w kilku innych językach: niemieckim, angielskim, hiszpańskim i włoskim.


Miejsca od 6 do 10:
6. MocedadesEres Tu (Hiszpania 1973) – 78,13%

7. Salvador Sobral – Amar Pelos Dois (Portugalia 2017) – 77,64%

8. Sandra KimJ’aime La Vie (Belgia 1986) – 77,19%

9. Cliff RichardPower To All Our Friends (Wielka Brytania 1973) – 76,88%

10. Mans ZelmerlowHeroes (Szwecja 2015) – 75,43%

Co myślicie o tym zestawieniu? Które utwory zapamiętaliście jako odnoszące sukcesy u jury? Nie zapominając o widzach, w następnym odcinku zajmiemy się właśnie faworytami głosujących widzów przez telewizorami!

źródło: eurovision.tv
 

Exit mobile version