Florence + The Machine, Adele, Sam Smith - wymarzeni reprezentanci Wielkiej Brytanii na Eurowizji?

Adele, Coldplay czy Ellie Goulding – Wielka Brytania to prawdziwy światowy potentat muzyczny, który nie wykorzystuje swojej pozycji na Eurowizji. Z okazji obchodzonych dzisiaj urodzin królowej Elżbiety II redakcja eurowizja.org postanowiła złożyć życzenia w postaci pięciu wymarzonych reprezentantów Zjednoczonego Królestwa.

Wielka Brytania przez wielu uważana jest za potęgę muzyczną. Co roku niezliczona liczba utworów wyprodukowanych na Wyspach Brytyjskich podbija światowe listy przebojów. Brytyjscy artyści należą do najpopularniejszych na całym globie. Jednak nie przekłada się to na rezultaty osiągane przez reprezentantów Albionu podczas Eurowizji. W ostatnich pięciu latach aż cztery razy zajmowali oni jedno z ostatnich miejsc w finale. Przyczyny tego stanu rzeczy należy doszukiwać się przede wszystkim w podejściu Brytyjczyków do najpopularniejszego konkursu muzycznego. Traktują oni konkurs jako niewymagającą formę rozrywki. Nie należy się zatem dziwić, że takie osobowości jak Adele czy Florence Welch nie wykazują zainteresowania udziałem.

5 krajów, które nie korzystają z potencjału swojego rynku muzycznego na Eurowizji

Z okazji obchodzonych dzisiaj urodzin królowej Elżbiety II postanowiliśmy złożyć całemu Zjednoczonemu Królestwu najserdeczniejsze życzenia w postaci pięciu wymarzonych reprezentantów tego kraju na Eurowizji.

Wielka Brytania na Eurowizji: TOP 5 z okazji urodzin królowej

1. Florence and The Machine

Jeden z najpopularniejszych brytyjskich zespołów na świecie, którego sprzedane albumy liczy się dziesiątkach milionów. Jego znakiem rozpoznawczym jest dysponująca niepowtarzalną barwą głosu Florence Welch, która nie tylko wykonuje, ale również komponuje utwory dla grupy. W swoim dorobku mają cztery albumy studyjne i niezliczone trasy koncertowe. Zespół słynie przede wszystkim z fenomenalnych występów na żywo – scenografii, wokali i atmosfery. To wszystko składa się na pełen pakiet, który ma szansę ująć zarówno eurowizyjnych widzów jak i jurorów. Do największych hitów grupy należą, m.in. Dog Days Are Over, Shake It Out, What Kind Of Man czy Hunger.

2. Paloma Faith

Kolejna brytyjska wokalistka obdarzona charakterystyczną barwą głosu. Paloma Faith rozgłos zyskała w 2009 roku za sprawą utworu New York. W tym samy roku wydała swój debiutancki album. Obecnie jej dyskografia zamyka się na czterech krążkach. Jej znakiem rozpoznawczym są ekspresyjne i utrzymane w artystycznym klimacie występy oraz teledyski. W 2016 roku została jurorką w lokalnej edycji programu The Voice. Do jej największych hitów zalicza się, m.in.: Stone Cold Sober, Picking Up the Pieces, Only Love Can Hurt Like This czy Lullaby.

3. Adele

Tej pani nie trzeba nikomu przedstawiać. Jedna z najpopularniejszych artystek na całym świecie – fenomenalna Adele. Światową scenę podbiła w 2008 roku za sprawą swojego debiutanckiego krążka 19. Cały świat oszalał na punkcie jej głosu, wrażliwości i prawdy, którą słychać w każdej jej piosence. W swoim dorobku ma trzy albumy studyjne, a czwarty ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku. Na swoim koncie posiada aż 15 nagród Grammy oraz jednego Oscara. Do jej największych przebojów zalicza się, m.in.: Hometown Glory, Rolling in the Deep, Someone like You czy Hello.

4. Sam Smith

Wielka Brytania to nie tylko fenomenalne wokalistki. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów na świecie należy do Sama Smitha. Po raz pierwszy świat o nim usłyszał w 2012 roku, kiedy gościnnie pojawił się w utworze Latch zespołu Disclosure. Już rok później zachwycił widownie autorskim utworem Lay Me Down. Od tamtej pory jego kariera nabrała tempa i dziś należy do najpopularniejszych brytyjskich wokalistów. W 2015 roku dostał zaproszenie do nagrania utworu do najnowszej części przygód Jamesa Bonda. Jego największe przeboje to, m.in.: Stay with Me, I’m Not the Only One, Writing’s on the Wall czy Too Good At Goodbyes.

5. Coldplay

Na koniec naszej urodzinowej listy życzeń jeden z najbardziej utytułowanych brytyjskich zespołów – grupa Coldplay. Swoją karierę muzyczną rozpoczęli w 1996 roku. Od tego czasu wydali osiem albumów studyjnych, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 100 mln egzemplarzy na całym świecie. Frontmanem zespołu jest Chris Martin. Na swoim koncie mają siedem nagród Grammy. Do ich największych przebojów należą, m.in. Viva La Vida, Fix You, Paradise czy A Sky Full of Stars.

Wielka Brytania na Eurowizji: historia

Wielka Brytania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku, a wygrywała aż pięciokrotnie (w latach 1967, 1969, 1976, 1981 i 1997). Jednocześnie aż czterokrotnie przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa zajmowali ostatnią lokatę w konkursie. W 2019 roku reprezentantem kraju był Michael Rice. Z piosenką Bigger Than Us zajął w finale Eurowizji w Tel Awiwie miejsce 26. (ostatnie) z dorobkiem 11 punktów. W 2020 roku reprezentantem Wysp Brytyjskich miał być James Newman z utworem My Last Breath. BBC nie potwierdziło do tej pory, czy Newman otrzyma zaproszenie do reprezentowania kraju w 2021 roku.

źródło: wikipedia (biografie artystów)