Arilena Ara będzie reprezentować Albanię na Eurowizji w Rotterdamie. fot. Arilena Ara (fb)

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Albanii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Arilena Ara będzie 17 reprezentantem Albanii w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. W Rotterdamie wykona piosenkę Shaj.

Albania a Eurowizja 2020: 58. Festivali i Këngës

W finale albańskiego festiwalu wzięło udział 12 wykonawców. Przedkonkursowymi faworytami były  Era Rusi, Arilena Ara i Elvana GjataO tym kto wygrał, zadecydowało 5 osobowe jury w składzie: Dimitris Kontopoulos, Christer Björkman, Felix Bergsson oraz Mikaela Minga i Rita Petro.

3. miejsce zajęła Sara Bajraktari z utworem Ajer

2. miejsce zajęła Elvana Gjata z utworem Me Tana

Albania: już wieczorem finał 58. Festivali i Këngës. Dzisiaj poznamy pierwszy utwór na Eurowizję 2020.

Albania a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Arilena Ara jest jedną z większych gwiazd albańskiej muzyki pop. W 2012 wygrała 2. edycję programu X-factor, natomiast w 2019 roku zasiadła w jury The Voice Kids Albania. Ogromną popularność przyniosły jej hity takie jak: Nëntori, I’m sorry,  Nallane 3AeroplanRroke TokeSnow in December, które obecnie mają po kilka milionów odsłoń w serwisach muzycznych. Jest to jej debiut na scenie festiwalu RTSH.

Albania a Eurowizja 2020: historia

Albania zadebiutowała na Eurowizji w 2004 roku. Od tego czasu 9 razy kraj znajdował się w finale. Najlepszy wynik zanotował w roku 2012 – 5. Miejsce zajęła Rona Nishliu z utworem „Suus”. Zeszłoroczny start Albania zakończyła na 17. Miejscu w Wielkim Finale, z utworem „Ktheju Tokes” wykonywanym przez Jonide Maliqi.

Śladami preselekcji: pieśń narodowa i kursor w tle, czyli Albania i Festivali i Këngës


Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

2 KOMENTARZE