Pierwsza próba generalna – relacja!

Bezpośrednia relacja z pierwszej próby generalnej wtorkowego półfinału – aktualizowana na bieżąco!

Po tygodniu prób technicznych poszczególnych delegacji, czas przystąpić do prób generalnych całego show! Na początek pierwsza próba generalna pierwszego półfinału!
UWAGA – RELACJA ZAWIERA SPOILERY DOTYCZĄCE PIERWSZEGO PÓŁFINAŁU!

OPENING
Na początku tradycyjnie czołówka EBU, która w pewnym momencie przechodzi w ujęcia z zeszłorocznej Eurowizji. Widzimy kilka obrazków z Malmo, w tym triumfującą Emmelie De Forest. W kolejnym ujęciu pojawia się animacja poklatkowa z udziałem duńskiej zwyciężczyni, która wędruje przez różne miejsca w Danii, by wreszcie dotrzeć pod kopenhaską Operę, gdzie Emmelie wznosi ręce w górę – wtedy rozpoczyna się sekwencja z chórem, którą mogliśmy już podziwiać w trakcie konferencji prasowej EBU. Tysiące nagrań, które wysyłali internauci, razem tworzy międzynarodowy chór śpiewający Only Teardrops. Po zakończeniu sekwencji przenosimy się do areny, gdzie Emmelie wykonuje swój zwycięski utwór wraz z towarzyszącym jej na scenie chórem. Później pojawia się głos z offu, witający wszystkich na Eurowizji 2014 w Kopenhadze i przedstawiający prowadzących.

Na scenie pojawiają się prowadzący. Witają się z widownią, po czym dziękują Szwecji za zorganizowanie wspaniałej Eurowizji rok temu. Żartują sobie nieco ze Szwedów, po czym przechodzą do przedstawienia zasad głosowania. Wyjaśniają także, że tegoroczne pocztówki przedstawiają flagi narodowe poszczególnych krajów biorących udział w konkursie. Każdy reprezentant miał za zadanie pokazać w interesujący sposób flagę swojego państwa. Let the Eurovision Song Contest begin – zaczynamy!

01 ARMENIA

Pojawia się armeńska pocztówka – Aram wykonuje małą broszkę w kształcie diamentu, w kolorach flagi Armenii. Bezbłędny występ. Wspaniały wokal, niesamowite wizualizacje – szczególnie w momencie przejścia ze spokojnej, do energicznej, dubstepowej części. Bardzo mocny początek!

02 ŁOTWA

Reprezentacja Łotwy (oczywiście) piecze ciasto na swojej pocztówce, które po ukończeniu przypomina ich flagę narodową. Występ bardzo kontrastuje z poprzedzającą go Armenią. Sporo radości i prostoty na scenie. Wokale nie perfekcyjne, ale zdecydowanie do przyjęcia.

03 ESTONIA

 W pocztówce pojawiają się portowe kontenery, z który utworzona jest flaga Estonii. Według założenia estońskiej delegacji scena ma przypominać sale do ćwiczeń. Tanja jest ubrana w biały kostium. Na scenie towarzyszy jej tancerz. Razem wykonują dobrze znany układ. Po 2 minucie w wizualizacjach pojawiają się latające, białe ptaki.  Wokalnie – bardzo dobrze. Występ został przyjęty ciepło w centrum prasowym.

04 SZWECJA

Sanna Nielsen w swojej pocztówce wykonuje szwedzką flagę z żółtych pontonów, które rzuca na wodę w niebieskim basenie. Wokalistka zdążyła nas już przyzwyczaić do doskonałych występów – nie inaczej jest tym razem. Perfekcyjny wokal! Występ robi duże wrażenie, szczególnie na tych, którzy nie oglądali szwedzkich selekcji i widzą tę prezentację po raz pierwszy, tu w Kopenhadze.

05 ISLANDIA

Pocztówka Islandczyków przedstawia tworzenie flagi z  holagramu wodnego. Wizualizacje są bardzo kolorowe. Grupa występuje w różnobarwnych garniturach. Wyraźnie widać, że próbują nawiązać kontakt z widzami w arenie. Poziom wokalny był zadowalający. Mimo braku entuzjazmu w centrum prasowym, większość osób twierdzi, że Islandia po raz kolejny awansuje do finału.

Po występie Islandii któtka przerwa – pojawia się prowadzący, który przypomina zasady głosowania. Emitowany jest pierwszy odcinek Eurovision Book of Records, zatytułowany najwyższa fryzura.

06 ALBANIA

Hersi flagę Albanii wykonuje na… swoich plecach! Przychodzi do studia tatuażowego, gdzie tatuuuje sobie czarnego, dwustronnego orła z albańskiej flagi. Występ jest znacznie pewniejszy i bardziej spójny niż na próbach, wokal Hersi jest doskonały.

07 ROSJA

Rosjanki w pocztówce poruszają się po pomieszeniu wypełnionym wielobarwnymi lampami. Tam poszukują rosyjskich kolorów. Siostry urbane są w białe suknie. Uwagę przyciągają ich fryzury. Wokalistki śpiewają na równoważni przechylając się z jednej na drugą stronę. Pod koniec występu na scenie zaczyna dominować żółto-pomarańczowe oświetlenie.  Ich występ wygląda bardzo atrakcyjnie na ekranie. Dziewczęta prezentują bardzo pewne wykonanie wokalne.

08 AZERBEJDŻAN

W pocztówce Dilara używa lampy neonowej, na którą nakłada kolorową folię w barwach flagi Azerbejdżanu. Ustawia aparat na dług czas naświetlania, przebiega przed obiektywem z lampą, a latarką rysuje w powietrzu półksiężyc – w ten sposób powstaje fotografia flagi Azerbejdżanu. Występ jest perfekcyjny pod względem wokalnym. Wizualizacje także robią wrażenie, mimo, że zlikwidowano ujęcie imitującej spadanie wgłąb miasta tancerki, która wykonuje układ akrobatyczny na trapezie. Bardzo solidna prezentacja, Azerbejdżan z całą pewnością należy uważać za jednego z faworytów.

09 UKRAINA

Pocztówka przedstawia Mariyę, która przyczepia żółte kartki na platformie dworca kolejowego. Przyjeżdżający niebieski pociąg uzupełnia ukraińskie barwy. Występ rozpoczyna najazd kamery na kołowrotek, w którym znajduje się tancerz. Podczas prezentacji ukraińskiej pojawia się  maszyna do robienia wiatru.  Wokalnie nie ma nic do zarzucenia. Występ jest bardzo pewny.

10 BELGIA

Axel wykonuje flagę Belgii z wełny, na drutach. Wokalnie reprezentant Belgii nieco nas zaskoczył – po raz pierwszy w trakcie wszystkich prób w Kopenhadze kilka razy nie trafił w dźwięk.

11 MOŁDAWIA

 Cristina w pocztówce lepi flagę Mołdawii z gliny.  Scena przypomina mroczny las. Wokalistka jest ubrana w niebieską suknię z metalicznymi dodatkami. Mimo braku potknięć wokalnych występ jest dość niepewny. Na scenie towarzyszą wokalistce tancerze w złotych kostiumach. Pod koniec występu Cristina wyrywa sobie… włosy.

12 SAN MARINO

Valentina maluje flagę San Marino na płótnie. Wielka muszla, w której wokalistka pełni rolę perły, wygląda nieco kiczowato. Wokalnie bardzo dobrze, ciężko jest jednak przewidzieć, czy to wystarczy na awans do finału.

Kolejna przerwa – następny odcinek Eurovision Book of Records, tym razem pod tytułem największe naramienniki.

13 PORTUGALIA

 W trakcie pocztówki Suzy maluje barwy portugalskie na ścianie oraz na swojej twarzy I pod koniec dopełnia układankę (jedna z ciekawszych). Występ przypomina ten z portuglaskiego finału. Wokalistka występuje w krótkiej, czerwonej sukience.  Scena wypełniona jest czerownymi i zielonymi barwami. Ta prezentacja wyróżnia się na tle wielu ballad, które są w tym półfinale. Finał nie jest wykluczony.

14 HOLANDIA

Duet flagę Holandii wykonuje z kwiatów – układają je na podkładzie statku, który przeływa po jednym z amsterdamskich kanałów. Holenderska prezentacja jest jedną z najgenialniejszych w tym roku. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku niezwykła prostota i subtelność. Pomysł, aby artyści wykonywali ten utwór odwróceni przodem do siebie wydaje się być głównym powodem takiego a nie innego odbioru tej piosenki. Klasa sama w sobie, niesamowity klimat i bezbłędne wykonanie wokalne.

15 CZARNOGÓRA

Flaga czarnogórska powstaje z puzzli. Występ rozpoczyna się od prezentacji łyżwiarki, której ruch pozostawiają ślady na platformie. Wizualizacje przedstawiają wodospad. Prezentacja zachowuje klimat typowej, bałkańskiej ballady.

16 WĘGRY

Podczas pocztówki zaprezentowanej przed występem, reprezentant Węgier układa swoją flagę z kostek rubika. Występ bardzo dopracowany i spójny, wraz z dymanicznymi ujęciami kamery i wizualizacjami robi świetne wrażenie. Wokal Andresa bez zarzutu.

 

SKRÓT WYSTĘPÓW

Szablon pozostaje bardzo podobny do kilku z ostatnich lat. Jest jednak dopasowany do tegorocznej grafiki. Co widać w skrócie?  Armenia – fragment przejścia z wolnej do szybkiej części, Estonia – moment kulminacyjny,  Szwecja – sporo ujęć z daleka, widać kulę dyskotekową (rozpraszającą światło), Rosja – koniec piosenki z pomarańczowym oświetleniem,  Ukraina – moment kulminacyjny, Mołdawia – wyrywanie włosów, Holandia – zbliżenia na wykonawców,  Węgry – wokalista na catwalku.

 

INTERVAL ACT

W przerwie występują tancerze wyselekcjonowani w specjalnym konkursie.  Pojawia się też gra świateł. Druga część intervalu przedstawia film, którym Pilou – jeden z prowadzących prezentuje Kopenhagę fanom. Bardzo podobna koncepcja pojawiła się podczas Konkursu Eurowizji w 2010 r.

 

WYNIKI

Przed wynikami prowadząca rozmawia z m.in. przedstawicielami Belgii oraz Szwecji. Pojawia się także film prezentujący największe eurowizyjne rekordy m.in. najbardziej srebrnego uczestnika – Verkę Serduchkę, która pojawi się podczas show. Nie zabraknie też prezentacji automatycznych finalistów.

Przenosimy się na stanowisko dowodzenia, gdzie prowadząca rozmawia z Jon Ola Sandem, producentem wykonawczym Konkursu Piosenki Eurowizji z ramienia EBU. Po wymianie kilku zdań, Jon Ola stwierdza, że nie jesteśmy jeszcze gotowi by przedstawić wyniki, więc oglądamy kolejny odcinek Eurovision Book of Records – tym razem najdłuższy dźwięk.

Jon Ola Sand potwierdza gotowość do przedstawienia wyników – pojawia się tabelka, rozpoczyna się prezentacja finalistów. Finalistami na próbie byli (oczywiście były to losowe kraje) Portugalia, Holandia, Mołdawia, Belgia, Albania, Estonia, Łotwa, Czarnogóra, Ukraina. Później widzimy skrót wszystkich zakwalifikowanych piosenek. Artyści dołączają na scenie do prowadzących, którzy żegnają się i życzą widzom dobrej nocy.

Tym sposobem zakończyła się pierwsza próba generalna – ta, w której głosować będzie jury, odbędzie się już o 21:00!

 

Z Kopenhagi relacjonuje Maciej Mazański i Maciej Sychowiec.

Na zdjęciu: San Marino na scenie (fot. Michal Smrek)

Exit mobile version