Nie umilkły jeszcze echa sobotniego zwycięstwa reprezentantki Austrii, Conchity Wurst, a już pojawiają się pierwsze informacje dotyczące organizacji jubileuszowego 60. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Termin

Już w marcu tego roku, w trakcie spotkania przedstawicieli EBU i DR z szefami delegacji biorących udział w Konkursie w Kopenhadze, zostały opublikowane terminy, w których w 2015 roku odbędą się półfinały i finał. Półfinały zaplanowano na wtorek 12 maja i czwartek 14 maja, natomiast finał 60. Konkursu Piosenki Eurowizji – na sobotę 16 maja.

Uczestnicy

Na tę chwilę, swój udział w przyszłorocznym konkursie potwierdziły, poza Austrią, Finaldia, Irlandia i Szwecja. Europejska Unia Nadawców z pewnością będzie zachęcać do powrotu do konkursowej stawki te kraje, których zabrakło w Kopenhadze. Mówi się o możliwym powrocie w 2015 roku m.in. Serbii, Cypru oraz Turcji.

Miejsce organizacji

Jak podaje portal esctoday.com powołując się na Alexandra Wrabetza, dyrektora generalnego austriackiej telewizji ORF (Österreichischer Rundfunk), wybór miasta oraz miejsca, w którym zostanie zorganizowany jubileuszowy Konkurs zostanie podjęty w przeciągu dwóch miesięcy. Na tę chwilę wśród potencjalnych kandydatów wymienia się Wiedeń, Graz oraz Salzburg.

Nie jest brana pod uwagę scena, na której zorganizowano Konkurs w 1967 roku – po pierwszej i jeszcze do niedawna jedynej wygranej Austrii w Eurowizji. Hofburg Palace w Wiedniu, który gościł 12. edycję Konkursu po triumfie Udo Jürgensa, nie oferuje ani technicznego zaplecza niezbędnego do organizacji przedsięwzięcia o tak wielkiej skali, ani odpowiedniej liczby miejsc dla widzów.

Należy odnotować, że Austria dysponuje dużą liczbą miejsc, których wielkość i zaplecze techniczne odpowiadałyby warunkom niezbędnym do organizacji Eurowizji. Są to jednak miejsca, które nie są zadaszone, a jak przyznaje dyrektor finansowy ORF Richard Grasl, pogoda jest zbyt nieprzewidywalna, by móc zaryzykować.

Portal Eurowizja.org będzie na bieżąco przekazywać Wam najnowsze informacje o przygotowaniach do przyszłorocznego Konkursu.

Źródło: esctoday.com, wikipedia.com, fot.: lasttosee.blogspot.com

2 KOMENTARZE