Odcinek Uuden Musiikin Kilpailu 2014 z pierwszymi przesłuchaniami przed jury będzie mieć miejsce w 28 stycznia. Jednak fiński nadawca postanowił już udostępnić nagranie w sieci. Znamy pierwszych 6 wersji konkursowych utworów.

Przed jury w składzie: Aija Puurtinen – wokalistka i wykładowca w Akademii Sibeliusa, Redrama – raper, Toni Wirtanen – producent oraz lider grupy rockowej Apulanta oraz Tomi Saarinen – szef stacji radiowej YleX, pierwsza szóstka wykonawców zaprezentowała swoje utwory w pierwotnych wersjach. Ostateczne wersje piosenek biorących udział w UMK zostaną zaprezentowane 1 stycznia.

Jeśli ktoś chce obejrzeć cały odcinek, zapraszamy TUTAJ.

Poniżej prezentujemy sylwestki pierwszej 6 oraz ich występi przed jurorami.

 

Jasmin Michaela – Kertakäyttösydän

Jasmin to nowa twarz na fińskiej scenie. Wokalistka ma 25 lat i pochodzi z Turku. Jak mówi, jej konkursowa propozycja jest dokładnie tym, co chce wykonywać w przyszłości. Jej inspiracje to: Beyonce, Johanna Kurkela, Spice Girls i Britney Spears.

 

Clarissa feat. Josh – Top of the world

Clarissa, czyli 23-letnia Annette Clarissa Lunell to kolejna nowa twarz w fińskiej branży muzycznej. Do tej pory nagrała dwa single, które spotkały się z życzliwym przyjęciem w szwedzkojęzycznych mediach. W 2013 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego debiutanta podczas Nöjesgalan organizowanej przez Radio X3M (szwedzojęzyczne radio publiczne w Finlandii).  Clarissa była też supportem podczas koncertu Darina w Helsinkach. Clarissa poza muzyką ma wiele osiągnieć w dziedzinie tańca. Jest wielokrotną mistrzynią Finlandii w hip-hopie. Zdobyła też brązowy medal podczas mistrzostw Europy w tym stylu. Na scenie będzie jej towarzyszyć 20-letni Brytyjczyk – Josh Standing, który również jest zawodowym tancerzem. Współautorem ich propozycji jest Christian Rabb, który współtworzył włoski utwór z 2012 roku – L’Amore E’ Femmina.

 

Madcraft – Shining bright

Ten pop-punkowy zespół powstał w 2010 roku. Formacja ma na koncie ponad 100 koncertów, 2 EPki oraz kilka singli. Jest to prosta droga do okrzepnięcia na fińskiej scenie muzycznej. Zespół powstał w Helsinkach, mimo że żaden z jego członków nie pochodzi ze stolicy. Wśród inspiracji grupy są: Blink 182 oraz Limp Bizkit.

 

Hanna Sky – Hope

To kolejna młoda wokalistka, która próbuje swoich sił w fińskich selekcjach. Wraz z zespołem (o tej samej nazwie) gra od początku 2013 roku. Ich muzyka to elektroniczny pop z inspiracjami pochodzącymi z muzyki miejskiej, jak i etnicznej. Hanna pochodzi z Tampere i od dłuższego czasu zajmuje się pisaniem piosenek. Wśród swoich inspiracji wymienia: Alicię Keys czy Emeli Sande.

 

Lauri Mikkola – Going down

Lauri jest jednym z trzech uczestników tegorocznego UMK, którzy podążają śladami zeszłorocznej zwyciężczyni – Kristy Siegfirds – Lauri brał udział w fińskiej edycji The Voice. Wokalista obecnie mieszka w Helsinkach, ale pochdzi z Turku. Po udziale w programie The Voice, nagrał piosenkę ze swoim trenerem – raperem Elastinenem, która została hitem w kraju. Lauri charakteryzuje się dość czarnym głosem. Takich wykonwców też można znaleźć wśród jego inspiracji.

 

MAKEA – Painovoima

Grupa MAKEA (co oznacza słodki albo fajny) to kolejni debiutanci w stawce. Ich twórczość to połączenie muzyki elektronicznej, rocka oraz hip hopu. Grupa pochdzi z Tukru i Helsinek. W skład formacji wchodzi 5 osób na czele z wokalistką Kadi oraz raperem Ollim. Jako swoje inspiracje wymieniają Bruno Marsa, The Black Eyed Peas oraz Rage against the Machine.

 

źródło: YLE, ilkar.blogspot.com, hbl.fi

1 KOMENTARZ