Czarnogórska telewizja RTCG zaprezentowała stawkę preselekcji Montevizija 2019. Spośród zgłoszonych 27 propozycji wybrano 5 najlepszych kompozycji.

Decyzję o kształcie selekcyjnej stawki podjęło pięcioosobowe jury w składzie: Aleksandra Vojvodić Jovović, Branka Banović, Mihailo Radonjić, Slobodan Bučevac oraz Vladimir Maras.

Skład selekcji przedstawia się następująco:

  • Nina PetkovićUzmi ili ostavi (Bojan Momčilović, Zoran Radonjić, Nina Petković)

Wokalistka swoje pierwsze kroki stawiała w programie Operacija triumf, gdzie zajęła 4. miejsce. Petković również wygrała konkurs Pjesma Mediterana w 2009 roku. Artystka swoje pierwsze podejście do Eurowizji miała w wewnętrznym wyborze w 2009 roku. Po raz kolejny mogliśmy ją zobaczyć w Monteviziji w zeszłym roku z utworem Disem.

  • Monika KnezovićNepogrješiva (Vladimir Grajić, Graja, Snežana Vukomanović)

Młoda wokalistka jest córką jednego z najbardziej znanych czarnogórskich kompozytorów – Slavena Knezovicia. Monika pojawiła się w programie X Faktor Adria, w 2013 roku. Dwa lata później uczestniczyła jako debiutantka w festiwalu Sunčane Skale. Współautorem propozycji, którą wykona Monika Knezović jest Vladimir Grajić. Największym osiągnięciem Grajicia jest utwór Molitva , który przyniósł Serbii zwycięstwo w 2007 roku. Kolejną serbską propozycją autorstwa Grajicia, która pojawiła się w konkursie było Beauty never lies z 2015 roku.

D-Moll BandTi (Dejan Božović, Aleksandar Miličić)

D-Moll to zespół, który pochodzi ze szkoły wokalnej Danijela Alibabicia, który wchodził w skład grupy No Name. No Name reprezentowali Serbię i Czarnogórę podczas konkursu w 2005 roku. Współautorem propozycji Ti jest Aleksandar Miličić, który ma na koncie współpracę z wokalistą grupy Hara Mata Hari (ESC 2006), Cecą, Lepą Breną, czy Aną Nikolić.

  • Ivana Popović MartinovićNevinost (Slavko Milovanović, Ivana Popović Martinović)

Ivana to wokalistka kojarzona poprzez udział w wielu lokalnych i regionalnych festiwalach takich jak np. Sunčane Skale. Próbowała też swoich sił w preselekcjach, w 2005 roku, gdzie we wspólnym finale Serbii i Czarnogóry zajęła 13. miejsce. Dla Ivany jest drugie podejście w Montevizji.

  • Andrea Demirović Ja sam ti san (Andrea Demirović, Michael James Down)

Przełom w karierze urodzonej w 1985 roku Andrei miał miejsce podczas konkursu Sunčane Skale w 2002 roku. Wokalistka w 2006 roku wydała swój pierwszy album zatytułowany Andrea. Trzy lata później reprezentowała Czarnogórę w Konkursie Eurowizji z piosenką Just get out of my life. Piosenka otarła się o awans do finału zajmując 11. miejsce w półfinale. Współautorem propozycji Ja sam ti san jest Michael James Down, który ma na koncie nieskończoną liczbę propozycji w różnych selekcjach.

 

Montevizija nie jest stałym formatem selekcyjnym Czarnogóry. Warto przypomnieć, że Podgorica pomiędzy 2009-2017 wybierała swoich reprezentantów w pełni wewnętrznie (poza 2010-2011, kiedy to małe, bałkańskie państwo nie uczestniczyło w wydarzeniu). W zeszłym roku Czarnogórę reprezentował Vanja Radovanović z utworem Inje, który ostatecznie nie zakwalifikował się do sobotniego finału.

Źródło: esckaz, escunited, CDM