Rusza 51. edycja portugalskiego Festival da Canção, dzięki któremu zwycięzca przedsięwzięcia będzie miał największą szansę wyjazdu do Kijowa. Poznajcie bliżej pierwszą ósemkę kandydatów, którzy dzisiaj wieczorem będą mieli szansę się zaprezentować zarówno przed widzami, jak i jurorami.

UPD: Do finału awansowali: Fernando Daniel, Deolinda Kinzimba, Salvador Sobral oraz Viva La Diva

Festival da Canção to wydarzenie mające bardzo długą tradycję. Co roku telewizja RTP stara się o to, by pokazać portugalską muzykę z jak najlepszej strony.

Dziś zostanie zaprezentowana pierwsza ósemka półfinalistów, którzy zawalczą o zwycięstwo. Laureat Festival da Canção będzie miał prawo reprezentowania Portugalii podczas nadchodzącego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Oto i oni:

  • Márcia – Agora

Márcia, a właściwie Ana Marcia de Carvalho Santos urodziła się 19 lutego 1982 roku. Jej twórczość to przede wszystkim balansowanie między popem, rockiem oraz folkiem. W 2009 roku zadebiutowała wydawnictwem zatytułowanym po prostu Márcia. Na koncie ma jeszcze trzy inne albumy:  (2011), Casulo (2013) oraz Quarto Crescente (2015). W latach 2008-2012 śpiewała również w zespole Real Combo Lisbonense. Muzycznie współpracowała przy piosenkach A Pele Que Há Em Mim (razem z J. P. Simões) oraz Deixa Ser (razem z David’em Fonsecą). Czy Agora – piosenka, która jest jej autorską propozycją zostanie dobrze przyjęta i awansuje do finału, sprawiając tym samym przyjemność jubilatce?

  • Golden Slumbers – Para perto

Golden Slumbers to przede wszystkim dwie uzdolnione wokalnie siostry: Catarina i Margarida Falcão. W lutym ubiegłego roku wydały debiutancki album The New Messiah z dziesięcioma, anglojęzycznymi utworami. Na Festival da Canção panie zaprezentują portugalskojęzyczny numer Para perto autorstwa Samuela Úria, który w przeszłości pisał dla takich artystów jak Ana Moura, António Zambujo, Clã czy Kátia Guerreiro.

  • Fernando Daniel – Poema a dois

Fernando Daniela znają niemalże wszyscy uczestnicy talent shows, choć pierwsze kroki stawiał jako wykonawca utworów Bon Ivera czy Nickelback, a swoje interpretacje publikował na swoim kanale You Tube. Przed laty wziął udział w X Factor, lecz 21-latek popularność zdobył dopiero przed rokiem, jako uczestnik lokalnej edycji The Voice. Jego wykonanie piosenki Adele było szokiem zarówno dla jurorów jak i widzów programu, którzy natychmiast uznali go za faworyta. Po programie Daniel kontynuuje swoją przygodę z muzyką, działając między innymi z Fernando Mendozą jako Saints of May. Poema a dois to kompozycja Nuno Feisty, ze słowami Nuno Marques da Silvy.

  • Deolinda Kinzimba – O que eu vi nos meus sonhos

Deolinda Kinzimba, podobnie jak Daniel brała udział w The Voice of Portugal i podobnie jak on, była pod opieką mentorską Mickaela Carreiry – z tym, że miało to miejsce rok wcześniej. Na tym jednak podobieństwa się kończą, gdyż pochodząca z Luandy artystka ostatecznie wygrała talent show. Pokłosiem tego sukcesu był jej pierwszy singiel Primeira Vez (pol. Pierwszy raz). W The Voice zachwycała swoimi interpretacjami klasycznych piosenek, takich jak I Have Nothing z repertuaru Whitney Houston. Czy tym razem O que eu vi nos meus sonhos autorstwa Rity Redshoes ze słowami Senhora Vulcão, działającego pod pseudonimem Bruno Pereira będzie receptą na jej kolejny sukces?

  • Rui Drumond – O teu melhor

Rui Drumond to sceniczny pseudonim Rui Alberto Martins Golias Drumond de Sousy. Swoją karierę rozpoczął w 1998 roku, interpretując utwór „Under the Bridge” od Red Hot Chilli Peppers, lecz popularność przyniosło mu dopiero uczestnictwo w pierwszej edycji talent show Operação Triunfo (laureatki pierwszych dwóch odsłon programu wystąpiły w późniejszych latach na Eurowizji – lata 2004 oraz 2008). Brał udział w kilkunastu programach rozrywkowych (m.in. pierwsza edycja lokalnej edycji Idola). Jego ewentualne zwycięstwo w tegorocznym Festival da Canção byłoby powrotem na Eurowizję i co ciekawe powrotem do Kijowa – w 2005 roku pojechał tam razem z Lucianą Abreu. Projekt 2B został stworzony tylko i wyłącznie na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji. 12 lat temu artyści wykonali utwór Amar. Rui Drumond solo z piosenką autorstwa Hébera Marquesa jest dobrym pomysłem na nadchodzącą Eurowizję?

  • Lisa Garden – Without You

Lisa Garden (lub Ana Bloom) pochodzi z północy Portugalii. Jest przede wszystkim wokalistką pop, gdyż to właśnie z tym gatunkiem muzyki jest za pan brat. Zaprezentowane dzisiaj Without You Pedro Saraivy to jedyna anglojęzyczna piosenka w obecnej stawce półfinałowej.

  • Salvador Sobral – Amar pelos dois

Salvador Sobral jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie w Lizbonie, jednak miłość do muzyki zaprowadziła go na studia Jazzu do Barcelony. Jest bratem Luísy Sobral, finalistki pierwszej lokalnej edycji Idola w której zajęła 3. miejsce, a dziś jest znaną wokalistką, która w swoim repertuarze ma m.in. jazzowe utwory. Salvador, zachęcony sukcesem swojej siostry spróbował swoich sił w 2009 roku. W trzeciej edycji talent show zajął jednak 7. miejsce. Przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, co również miało wpływ na jego karierę. W marcu 2016 roku wydał debiutancki utwór Excuse Me, w którym łączył wpływy z różnych stron świata – od Kuby do Brazylii. Muzyk obecnie kontynuuje międzynarodową trasę koncertową.

  • Kika Cardoso & Viva La Diva – Nova glória

Kika Cardoso jest zwyciężczynią X Factor z 2014 roku. Urodzona w Mozambiku artystka wydała niedawno utwór I Will Love Him, który wsparł promocję serialu A Impostora, emitowanego przez TVI. Jednak utwór Nova glória autorstwa Nuno Gonçalves’a będzie prezentowany przy udziale kontratenorów z Alcobaçy. Luís Manuel Peças oraz João Paulo Ferreira są niezwykle popularni w krajach hiszpańskojęzycznych takich jak Panama, Meksyk czy Kostaryka.

O tym kto dostanie się do finału, zdecydują widzowie oraz jurorzy w systemie 50 na 50. Skład jurorski stanowią zarówno uczestnicy poprzednich edycji festiwalu i Eurowizji (Júlio Isidro, który jest jednocześnie przewodniczącym jury; Ramon Galarza, Toze Brito, Gabriela Schaaf, Dora) jak i profesjonalistów (Nuno Markl, João Carlos Callixto , Ines Menezes, Ines Lopes Gonçalves).

Tylko połowę uczestników dzisiejszego wieczora będziemy mogli zobaczyć jeszcze raz, 5 marca podczas ostatecznego rozstrzygnięcia Festival da Canção. Dzisiejsze zmagania będą prowadzić Sónia Araújo oraz José Carlos Malato. Start o 21:05 i będzie je można śledzić TUTAJ.

Źródło: festivaiscancao.wordpress.com, famousbirthdays.com
Foto: Festival da Canção – RTP Facebook fanpage