Dzisiaj odbędzie się pierwszy półfinał Uuden Musiikin Kilpailu 2014.  W pierwszych zmaganiach zmierzy się sześciu wykonawców. Tylko jeden zakwalifikuje się bezpośrednio do finału. 

Po serii prezentacji przed jurorami i dokonywania poprawek w piosenkach, zmagania w fińskich preselekcjach rozpoczynają się na dobre. O godzinie 20:00 (o godzinie 19:30 rozpocznie się program na żywo zza kulis UMK) w teatrze Peacock  rozpocznie się pierwszy półfinał UMK 2014. Do finału bezpośrednio przejdzie tylko jeden uczestnik. Dzisiaj równiez ostatecznie pożegnamy jednego wykonawcę. Pozostała czwórka będzie jeszcze walczyć o finał w drugiej szansie  (25 stycznia).

O tym kto znajdzie się w finale zadecydują widzowie i jury. Widzowie mogą nie tylko głosować tradycyjnie za pomocą audiotele ale też drogą internetową. Od poniedziałku do piątku trwało głosowanie online, w którym każdy (również niepochodzący z Finlandii) mógł oddać 1,5,10,25 lub 50 głosów (oczywiście za uiszczeniem odpowiedniej sumy).  Za to czteroosobowe jury będzie decydować o kolejnych 50 % głosów.  Każdy juror oceni uczestniczące propozycji w skali od 1 do 10.

A oto lista dzisiejszych uczestników (w nawiasach linki do oficjalnych wersji studyjnych i pierwszych występów):

1. MIAU – God/Drug (piosenka, występ przed jurorami)

2. Dennis Fagerström – My Little Honey Bee (piosenka, występ przed jurorami)

3. Lili Lambert – Let Me Take You There (piosenka, występ przed jurorami)

4. Hukka ja Mama – Selja (piosenka, występ przed jurorami)

5. Softengine – Something Better (piosenka, występ przed jurorami)

6. Jasmin Michaela – Kertakäyttösydän (piosenka, występ przed jurorami)

 

Półfinał będzie można oglądać pod tym linkiem: TUTAJ (wybierz z menu wideo: UMK Karsinta 1) lub TUTAJ.

 

Kto ma największe szanse na finał ? Bukmacherzy wskazują na Dennisa, który ma za sobą poparcie szwedzkojęzycznej społeczności. Większość rankingów fanów Eurowizji najbardziej chciałoby zobaczyć Jasmin Michaelę. W ostatnich dniach, w fińskich mediach (również tych szwedzkojęzycznych) najwięcej mówi się o zespole Softengine, który podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Sony Music.

[UPD] Wyniki

Głosowanie jury:

1. Softengine – 36 punktów

2. Hukka ja Mama – 35 punktów

3. Jasmin Michaela – 29 punktów

4. MIAU – 23 punktów

5. Dennis Fagerström -19 punktów

6. Lili Lambert – 18 punktów

 

Wyniki jury pokryły się z głosowaniem widzów. Zespół Softengine przeszedł do finału a Lili Lambert pożegnała się z selekcjami.

Źródło: YLE