Pertti Kurikan Nimipäivät był faworytem do zwycięstwa od samego początku. Zdeklasowali przeciwników bardzo wyraźnie. 

Wielu obserwatorów mówi, że to były najbardziej kolorowe preselekcje jakie miała Finlandia. Żadne z selekcji nie mogły się poszyćić taką paletą różnych gatunków muzycznych jak w UMK 2015.

Ostateczne wyniki wyglądały następujące (po zsumowaniu głosów jury – 10% i widzów – 90%):

1. Pertti Kurikan Nimipäivät (PKN) – Aina mun pitää (37,4%)

2. Satin Circus – Crossroads (26,3%)

3, Opera Skaala – Heart of light (8,3%)

4. Solju – Hold your colours (6,5%)

5. Angelo De Nille – All for victory (6,3%)

6. Jouni Aslak – Lions and lambs (4,4%)

7. Norlan „El Misionario” – No voy a llorar por ti (4,1%)

8. Shava – Ostarilla (3,4%)

9. Järjestyshäiriö – Särkyneiden sydänten kulmilla (3,3%)

Kim jest PKN? Zespół jest złożony z osób, które mają niepełnosprawnpość umysłową. Grupa powstałą z nicjatywy Pertti Kurikki (gitarzysty) w 2009 roku w przemysłowej dzielnicy Helsinek. W 2012 roku powstał dokument o zespole (poniżej nagranie z youtube z angielskimi napisami) – The Punk Syndrome. Udział w UMK spotkał się ze sporym odzewem międzynarodowym, nie tylko w Europie ale również za Oceanem.

Jest to zdecydowanie jeden z bardzie kontrowersyjnych uczestników ostatnich lat czy poradzi sobie na Eurowizji? Czy ludzie zrozumieją przesłanie buntownicze przesłanie piosenki? Niekoniecznie. Jedyne co widzowie zapamietają to kontrowersyjną grupę ze skrajnie muzyczną propozycją.

https://www.youtube.com/watch?v=JIZzMRISzHM

https://www.youtube.com/watch?v=7iHEAKm13mA

Źródło: własne

13 KOMENTARZE

  • I tego właśnie się obawiam…Ile osób w Europie tak właśnie pomyśli i wyśle smsa? Powiedzmy sobie szczerze, gdyby zespół składał się ze zdrowych muzyków, to ta piosenka byłaby „hejtowana” z każdej strony, a tak? Nie jest zła, wyróżnia się, itd.

   • Szczerze mówiąc, gdy po raz pierwszy słuchałam tej piosenki, to nie wiedziałam, że artyści są niepełnosprawni umysłowo i utwór nawet przypadł mi do gustu. Może dlatego, że lubię takie punkrockowe klimaty;) Jednak jestem przeciwna narażaniu osób niepełnosprawnych umysłowo i dzieci na tak silne emocje, jakie wiążą się z konkursem.

 1. Ech, co by tu napisać…
  Zacznę od tego, że rok temu rozpływałam się nad Softenginem i Finlandia była w moim top3..a teraz przedostatnie miejsce w moim rankingu.
  Za Conchitą stała przynajmniej świetna piosenka a głos a tutaj zero jakichkolwiek muzycznych argumentów.
  Rozumiem przesłanie i tak dalej ale to jest branie ludzi na litość i granie na ludzkich emocjach. Wszystko odbywa się kosztem ludzi upośledzonych umysłowo. Ciekawe jak zespół przyjmie sromotną porażkę w Wiedniu…czy ktoś pomyślał że to może ich zasmucić i tak dalej. Już nie mówiąc o tym że będzie miało to zły wpływ na PR Eurowizji… który muzycznie poprawiał się od 6 lat…

 2. Nie chciałem, aby zwyciężyła właśnie ta piosenka, ponieważ wiadomo, że na pierwszym miejscu nie będzie w tym przypadku muzyka, niestety… (Conchita przynajmniej miała naprawdę wspaniały utwór). Ta piosenka nie jest może wybitna, ale też nie jest zła – to taki typowy punkrock… jedynie wykonawcy są niestandardowi 😉 . Plusem jest także właśnie to, że mamy jakieś mocne uderzenie, czego mi bardzo brakowało w tegorocznych wyborach. Jednak czemu musiało to być aż takie kontrowersyjne? :/. Nie lubię, gdy ktoś tak wsadza przysłowiowy kij w mrowisko… Z drugiej strony – od tej pory, im mniej będzie się mówiło o tym zespole i tej piosence, to tym lepiej – i dla samej Eurowizji, i dla tych wykonawców (współczuję im, nie tylko z powodu choroby, ale także z powodu tego szumu, który z całą pewnością się rozkręci… i raczej nie będzie to pozytywny szum, niestety… :/).

 3. Mam bardzo mieszane uczucia do Finów, mieli fajne piosenki a TO !? Co to jest !? Słaba piosenka, jednak bardzo kontrowersyjna. Wydaje mi się, że przejdą do finału i nie oczekuję niczego poza nim, nie wygrają czego jestem prawie pewny ze względu na to, iż europa a raczej eurowizja nie zniosłaby kolejnego zbyt kontrowersyjnego wyboru, a ludzie postawią na dość rytmiczny, szybki utwór lub standardową eurowizyjną balladę.

 4. To jest straszne !!! Koszmar !!! Czyżby ta nasza taka niby tolerancyjna Europa już miała swojego faworyta do zwycięstwa ? WSTYD !!! Dla mnie to przerywnik na wyjście do WC. Tych skrzeczących głosów, przypominających odgłosy ropuch nie da się słuchać. Ode mnie duże ZERO punktów.