Cypryjski nadawca CyBC podał do wiadomości, iż Eleni Foureira reprezentować będzie reprezsntować wyspę w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji 2018! Królowa greckiej sceny pop jest jedną z najpopularniejszych wokalistek na południu kontynentu.

Eleni Foureira – Grecka piosenkarka, aktorka, tancerka oraz projektantka mody. Karierę muzyczną rozpoczęła w 2007 roku jako członek greckiej grupy muzycznej Mystique. W roku 2010 świat ujrzał jej debiutancki album studyjny, który uzyskał w Grecji status platyny. Wydawnictwo muzyczne Foureira zawierało takie utwory jak To ‚cho (Pom Pom), Ase me czy powstałe przy współpracy z Danem Balanem Chica Bomb, które stało się hitem ówczesnego lata. Jej drugi album Ti poniro mou zitas ukazał się w 2012 roku, a kolejny Anemos agapis został wydany w roku 2014. W tym samym roku wokalistka pojawiła się na scenie corocznej gali nagród Mad Video Music Awards u boku J. Balvina – twórcy hitu muzycznego o tytule Tranquila, który na YouTube przekroczył 100 000 000 wyświetleń. Współpraca ze znanymi artystami muzycznymi rozwijała karierę wokalistki. W latach 2015 – 2016 grała w musicalu Barbarella: Muzyka lat 80-tych, obok greckich gwiazd muzyki pop, takich jak Ivi Adamou czy Katy Garbi. Dalsze lata przyniosły Foureiri współpracę z nową wytwórnią muzyczną Panik Records oraz możliwość sędziowania w trzecim sezonie greckiej wersji So You Think You Can Dance. Jej czwarty i dotychczas ostatni album studyjny Vasilissa wydany został w grudniu minionego roku i w niespełna dwa miesiące stał się jednym z najlepiej sprzedających krążków na wyspach. Do współpracy nad płytą zaprosiła odnoszącego sukcesy w świecie muzycznym producenta i rapera A.M. Bekasa.

Foureira znana jest fanom Konkursu Eurowizji z chęci wielokrotnego udziału w greckich preselekcjach. W 2010 roku, wraz z Manosem Pyrovolakisem zakwalifikowała się do konkursu eliminacji z utworem Kivotos tou Noe, który przyniósł duetowi ostatecznie drugą pozycję. Nosa utarł im Giorgos Alkaios, któremu to przypadł zaszczyt reprezentowania mistycznego kraju w Oslo. W 2013 roku podczas finału narodowych preselekcji, gościnnie pojawiła się na scenie u boku Ruslany, z którą wykonała jej międzynarodowy hit Wild Dances. Dwa lata później, Eleni pytana przez fanów o chęć udziału w Eurosong 2015 w odpowiedzi podkreślała, iż rozważa taką możliwość, lecz ostatecznie zrezygnowała z angażowania się w show. Na długo nie dała o sobie zapomnieć i już w następnym roku zgłosiła do eliminacji propozycję muzyczną Come Tiki Tam, lecz ta została odrzucona przez greckiego nadawcę radiowo-telewizyjnego. Identyczna sytuacja miała miejsce w roku następnym.

Utwór Cypru dla Eleni na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji skomponowany zostanie przez szwedzkiego autora tekstów i producenta muzycznego pochodzenia greckiego – Alexa Papaconstantinou (znanego również jako Alex P.), który stworzył utwory eurowizyjne dla Sarbela (ESC 2007), Aysel i Arash’a (ESC 2009),  Ivi Adamou (ESC 2012). Współpracował także m.in. z Anną Vissi, Heleną Paparizou, Enrique Iglesiasem – hit I like how it feels – czy z Jennifer Lopez z którą wydał Live It Up.

[UPD] Poniżej cypryjska propozycja, z którą Eleni powalczy o zwycięstwo w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. 

[UPD] Poniżej cypryjska propozycja, z którą Eleni powalczy o zwycięstwo w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. 

Cypr uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1981 roku. W historii swojego udziału ma jedną dyskwalifikację, która miejsce miała w roku 1988. Powodem takiej decyzji było wykonanie konkursowej piosenki Timame przez Janniego Dimitru w selekcjach cypryjskich cztery lata wcześniej. W 2001 roku nadawca nie został dopuszczony do udziału w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji z powodu osiągania słabych wyników w latach poprzednich a w roku 2014 zrezygnowano z wystawienia do zmagań reprezentanta kraju. Kraj ten nigdy nie sięgnął po trofeum a najwyższa nota, którą uzyskał to miejsce 5 kolejno w latach 1982 (Anna Vissi Mono i Agapi – link), 1997 (Hara i Andreas Konstandinu Mana Mulink) oraz 2004 (Lisa Andreas Stronger Every Minutelink)

zdjęcie i źródło: eurovision.tv

2 KOMENTARZE

  1. Muzyka – chwytliwa nawet. Tradycyjne elementy – są, pasują do piosenki. Wokalistka – śpiewać umie, uroda typowa dla południa (czyli jak kto lubi, bo ja nie – nie wiem w sumie czy laska ma 20 czy 40 lat). To chyba wychodzi, że jestem na „tak”.