Dziś rano potwierdzono to, o czym spekulowało się od dawna. Dla Cypru w Tel Awiwie zaśpiewa grecko-gruzińska wokalistka Tamta Goduadze. Wykona utwór autorstwa Alexa P, zatytułowany Replay.

O tym, że to Tamta jest główną pretendentką do reprezentowania Cypru mówiło się od dłuższego czasu (więcej: TUTAJ). Nie wiadomo było czy wokalistka zgodzi się na ten krok. Pierwotnie piosenkarce udział w Eurowizji kolidował ze zobowiązaniami telewizyjnymi w Gruzji. Następie Tamta zastrzegła, że jej decyzja zależy od jakości proponowanego utworu. Pojawiały się również doniesienia, że innym wokalistą, z którym negocjuje cypryjski nadawca, jest Vangelis Kakouriotis. Pojawiły się jednocześnie głosy, że udział w nadchodzącej Eurowizji zaproponował jej również… nadawca grecki! Ostatecznie gwiazda zdecydowała się podjąć eurowizyjne wyzwanie w barwach Cypru.

Kim jest Tamta?

Tamta Godugadze urodziła się w Gruzji, jednak w wieku 22 lat przeprowadziła się do Grecji. Jej pierwszym krokiem na drodze do sukcesu był udział w programie Super Idolu, gdzie zajęła 2. miejsce. W 2007 roku wzięła udział w greckich selekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem With love, zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Przez kolejne lata spekulowano wielokrotnie, że może reprezentować Grecję. Wokalistka ma na koncie 4 albumy, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony fanów i krytyków oraz kilka przebojów. Wokalistka przez wiele lat była również jurorką greckiej i gruzińskiej edycji program X Factor. Co ciekawe, w 2015 roku Tamta wylansowała na lokalnych rynkach hit Unloved, którego kompozytorem jest Alex P, twórca La La Love (Cypr 2012) oraz Fuego (Cypr 2018).

Co wiemy o utworze?

37-wokalistka na Eurowizji zaśpiewa utwór ReplayJego kompozytorem są: Alex Papaconstantino (Alex P) który odpowiedzialny był także za Fuego Eleni Foureiry. Razem z nim utwór stworzyli Viktor SvenssonKristoffer “Bonn” Fogelmark i Albin Nedler. Natomiast producentem utworu jest Red One. Ten ostatni zasłynął współpracą z Lady Gagą i ma doświadczenia eurowizyjne w postaci przygotowania rosyjskiej kompozycji z 2011 roku – Get you.  Według zapowiedzi, Replay to taneczna propozycja z elementami etnicznymi.

Po raz kolejny za cypryjski występ odpowiadać będzie Sasha Jean Babtiste, która wcześniej odpowiadała m.in. za prezentacje Ivety Mukuchyan (Armenia 2016) czy Kristiana Kostova (Bułgaria 2017).

Cypr w Lizbonie dzięki Eleni Foureirze zdobył 2. miejsce, a sama wokalistka stała się ulubienicą fanów Eurowizji i niekwestionowaną gwiazdą na lokalnym rynku. Czy taki sam los czeka także jej następczynię?

 

Źródłow: RIK, esckaz, własne