To był tydzień! Co się wydarzyło w świecie Eurowizji? Podsumowanie

fot. NRK

Za nami pierwszy, pełnoprawny weekend selekcyjny. Koncerty odbyły się w Norwegii oraz na Litwie. Za nami również odcinki talent show w Izraelu i na Malcie. Poznaliśmy też reprezentanta Holandii. A co nas czeka następnych dniach? 

Norwegia a Eurowizja 2020: Raylee reprezentantką południa kraju w finale Melodi Grand Prix

W 1. półfinale MGP zmierzyło się 4 wykonawców z Południowej Norwegii. W ostatecznym pojedynku mogliśmy zobaczyć Raylee z Wild oraz Lisę Børud z Talking About Us. Ostatecznie ta pierwsza awansowała do finału w Trondheim. Warto zaznaczyć, że dziennik Verdens Gang odnotował, że wielu widzów zwracało uwagę, że w trakcie występu pierwszego uczestnika – Geirmunda nie można było oddawać głosów. W tym roku norweski nadawca wykorzystuje wyłącznie aplikację do głosowania w selekcjach.

Litwa a Eurowizja 2020: nowa marka, stare przyzwyczajenia w Pabandom iš naujo

Spróbujmy jeszcze raz – tak w tłumaczeniu na język polski nazywa się nowa marka litewskich selekcji. W sobotę miał miejsce pierwszy odcinek selekcji. Z 12 uczestników do finału awansowała połowa. W tej części zwyciężyła Monika Marija z piosenką If I leave. Dodatkowo do półfinału awansowali w następującej kolejności: Baltos Varnos, Meandi, Gabrielius Vagelis, Andy Vaic oraz Petunija.

https://www.youtube.com/watch?v=QtxeVnZejNU

Izrael a Eurowizja 2020: HaKokhav HaBa w toku

Uczestnicy na tym etapie rywalizują w duelach. W ostatnim odcinku pojawiło 12 uczestników, który wykonali 9 piosenek, co oznacza, że część z nich zaśpiewała w parach. Jednak nie jest to wiążące na kolejnych etapach. Największe poparcie (95%) zdobył wspólny występ Elli-Lee Lahav i Ora Amrami-Brockmana. W lokalnych mediach społecznościowych mówi się, że to właśnie oni powinni pojechać na Eurowizję. Emisja kolejnych odcinków odbędzie się 13 stycznia (poniedziałek), 16 stycznia (czwartek), 18 stycznia (sobota), 19 stycznia (niedziela), 20 stycznia (poniedziałek) i 23 stycznia (czwartek).

Warto wspomnieć, że wybór piosenki dla zwycięzcy programu będzie miał miejsce 3 marca. Do 11 lutego można nadsyłać propozycje. O tym jaki utwór będzie reprezentować Izrael decydować będą widzowie (30%), profesjonalna komisja (65%) oraz jury programu HaKokhav HaBa (5%). To nie będzie pierwszy raz kiedy Izrael decyduje się na otwarte selekcje piosenki z jednym artystą. Ostatni raz taką formułę zastosowano w 2014 roku przy okazji udziału Mei Finegold. Ten format był też popularny w latach 2003-2004 oraz 2007-2009. Natomiast pierwszy raz zastosowano go w 1988 roku, kiedy Izrael reprezentowała Yardena Arazi.

Malta a Eurowizja 2020: czy Destiny ma X Factor? 

Za nami pierwszy odcinek na żywo 2. edycji maltańskiego programu X Factor. W tym odcinku motyw przewodni brzmiał Born this way. Be you. Ostatecznie odpadli Ed Abdilla, który wykonał autorski utwór oraz oraz Paul Anthony. Faworytka do zwycięstwa – Destiny Chukuneyere wykonała utwór Higher Love z repertuaru Kygo i Whitney Houston. Finał programu będzie miał miejsce 8 lutego.

Eurowizja 2020 w Rotterdamie: powrót orkiestry

Holenderscy nadawcy AVROTROS, NPO oraz NOS ogłosili, że orkiestra ponownie wróci na Eurowizję w specjalnym występie podczas finału w Rotterdamie. Wszystko to za sprawą nominowania Erica van Tijna (autor holenderskiej piosenki z Eurowizji 1993 i 1998) jako dyrektora muzycznego widowiska. W tym celu telewizja przeprowadza przesłuchania dla młodych muzyków, którzy chcieliby być zaangażowani w ten występ. Ostatni raz orkiestra towarzyszyła utworom konkursowym podczas Eurowizji w 1998 roku. Natomiast podczas jubileuszowej 60. edycji w Wiedniu uczestniczyła w otwarciu finału.

Eurowizja 2020 w Rotterdamie: przygotowania w innych krajach 

Holandia również niespodziewanie ogłosiła swojego wykonawcę. Został nim Jeangu Macrooy. Nadawca śledził poczynania artysty już od 2016 roku. Sam świeżo upieczony reprezentant Pomarańczowych przedstawi piosenkę własnego autorstwa.

Eurowizja 2020: znamy reprezentanta gospodarzy! Kim jest?

Natomiast Serbia przedstawiła uczestników, którzy będą walczyć o bilet do Rotterdamu w tegorocznej edycji Beovizji. Na Łotwie mieliśmy okazję zapoznać się z przesłuchaniami 26 wyselekcjonowanych uczestników. Finalistów Supernovej poznamy 16 stycznia. Znamy również kolejność startową w szwedzkim Melodifestivalen oraz pełny skład włoskiego Sanremo. Sam festiwal włoskiej piosenki rozpocznie się dzień wcześniej (poniedziałek) ze względu na okrągłą 70. edycję wydarzenia.

Ponadto fani w Niemczech na łamach stron fanowskich wyrażają niepokój ze względu na brak informacji o procesie selekcyjnym. Telewizja NDR poinformowała, że więcej o procesie dowiemy się pod koniec stycznia. Nie jest wykluczone, że w tym roku widzowie wskażą wyłącznie piosenkę dla wybranego przez nadawcę wykonawcę. Natomiast Fińska telewizja YLE ogłosiła, że konferencję podczas której poznamy 6 finalistów Uuden Musiikin Kilpailu poprowadzą Krista Siegfrids oraz Mikko Silvennoinen, co oznacza, że prawdopodobnie będą prowadzącymi finału w Tampere 7 marca. Konferencja odbędzie się 21 stycznia. Same piosenki poznamy 24 i 27-31 stycznia.

Eurowizja 2020 w Rotterdamie: co nas czeka w tym tygodniu?

Już dzisiaj poznamy stawkę selekcji w Czechach oraz uczestników 2. półfinału Melodi Grand Prix w Norwegii. 15 stycznia poznamy uczestników ukraińskiego Vibiru oraz piosenki z portugalskiego Festival da Canção. Dzień później poznamy finałową 8 łotewskiej Supernovy. W sobotę czekają nas kolejne koncerty w Norwegii oraz na Litwie. Tego samego dnia znamy też uczestników Söngvakeppnin w Islandii. Emisję w niedzielę będzie miał też finał EMA Freš skierowany do młodych wykonawców.

Eurowizja 2020: gdzie? kiedy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. W 2019 roku Polskę reprezentował zespół Tulia z utworem Fire of love (Pali się).

Źródło: Ynet, escKompat,

Exit mobile version