Eden Alene z Feker Libi, Eurowizja Junior w Polsce i The Mamas ze Szwecji to jedne z wydarzeń mijającego tygodnia (źródło: esc-kompakt.de, junioreurovision.tv, svt.se)

Za nami bardzo intensywny tydzień. Poznaliśmy kolejne utwory na Eurowizję 2020 oraz zakończyły się ostatnie selekcyjne zmagania. W sobotę odbyły się finały w państwach nordyckich (Szwecji, Finlandii oraz Danii) i Portugalii. Tym samym znamy już 36 spośród 41 piosenek, które zobaczymy na żywo w Rotterdamie. Oznacza to, że selekcyjne szaleństwo dobiega końca. W artykule sprawdzisz co działo się przez ostatni tydzień, aby nic Ci nie umknęło.

Eurowizja 2020: Little Big z Rosji

Little Big na Eurowizji z Rosji!

W poniedziałek 2 marca oficjalnie potwierdzono, że to właśnie popularny zespół Little Big będzie reprezentować Rosję na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Spekulowano, że może to być Aleksander Panajotow, Olga Buzowa lub Ziwiert. Nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Czekamy na piosenkę.

Eurowizja 2020: znamy propozycję z Gruzji

Tornike Kipiani z Gruzji prezentuje utwór „Take Me as I Am”

Tornike Kipiani, który wygrał gruzińskiego Idola i otrzymał prawo do reprezentowania na Eurowizji swojego kraju wykona w Rotterdamie piosenkę Take Me As I Am.

Eurowizja 2020: Izrael zdecydował co zaśpiewa Eden Alene

Izrael: Eden Alene zaśpiewa Feker Libi w Rotterdamie!

W finale izraelskich selekcji HaShir HaBa L’Eurovizion. Spośród czterech piosenek napisanych specjalnie dla tegorocznej reprezentantki Izraela, Eden Alene jury i widzowie  wybrali Feker Libi i to właśnie ten utwór wybrzmi na eurowizyjnej scenie.

Eurowizja 2020: tegoroczni gospodarze prezentują swój utwór

Posłuchaj holenderskiego utworu: Jeangu Macrooy “Grow”

Premiera holenderskiej piosenki odbyła się na oficjalnym kanale Eurowizji. Jeangu Macrooy zaśpiewa Grow.

Eurowizja 2020: Lesley Roy reprezentantką Irlandii

Lesley Roy z Irlandii na Eurowizję 2020!

Irlandia ogłosiła, że 54. reprezentantem kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji będzie Lesley Roy. W Rotterdamie wykona piosenkę Story of My Life. Utwór jest już dostępny.

Eurowizja 2020: Gjon’s Tears jedzie z Szwajcarii

Szwajcaria: Gjon’s Tears jedzie do Rotterdamu

Gjon’s Tears reprezentantem Szwajcarii na Eurowizji 2020, podał do wiadomości nadawca SRF. W Rotterdamie zaprezentuje francuskojęzyczny utwór Repondez-moi

Eurowizja 2020: premiera piosenki austriackiej

Eurowizja 2020 – Austria: Premiera piosenki „Alive”

Reprezentant Austrii – Vincent Bueno przedstawił swój utwór Alive, który zaśpiewa w maju. Piosenka utrzymana jest w stylu „retrofunk”.

Eurowizja Junior 2020: TVP potwierdza, Eurowizja Junior w Polsce!

OFICJALNIE: Eurowizja Junior znów w Polsce!

Po kilku tygodniach spekulacji, plotki na temat organizacji kolejnej edycji Eurowizji Junior przez Polskę potwierdziły się. Oficjalnie ogłoszono, że konkurs znów powędruje nad Wisłę. Nie znamy jeszcze miasta-gospodarza konkursu, ani daty widowiska. Czy będzie to Kraków?

Eurowizja 2020: Senhit powraca jako reprezentantka San Marino

Senhit powraca na Eurowizję!

San Marino ujawniło, że następczynią Serhata została znana już z Eurowizji Senhit. Piosenkarka zaśpiewa jedną z dwóch propozycji Freaky! lub Obsessed. Fani mogą głosować na oficjalnej stronie artystki na utwór z którym pojedzie do Rotterdamu.

https://www.instagram.com/p/B9Y9PVTJApS/?utm_source=ig_web_copy_link

Eurowizja 2020: Cypr zaprezentował swój utwór

Cypr zaprezentował utwór. Posłuchaj „Running”

Sandro Nicolas zaśpiewa w Rotterdamie piosenkę Running. Czy następca Tamty i Eleni Foureria ma szansę na kolejny dobry wynik dla Cypru?

Eurowizja 2020: Bułgaria po rocznej przerwie z piosenką Tears getting sober

Posłuchaj bułgarskiej piosenki na Eurowizję

Bułgaria to obok Ukrainy kraj, który powraca po rocznej przerwie w konkursie. Jest to jednocześnie jedno z pierwszych państw, które ogłosiło swojego reprezentanta.  Victoria na holenderskiej scenie wykona utwór Tears getting sober.

Eurowizja 2020: Finlandia bez faworytki na Eurowizji

Finlandia patrzy do tyłu. Aksel Kankaanranta jedzie na Eurowizję 2020!

Ku zaskoczeniu wielu fanów Erika Vikman z piosenką Cicciolina nie będzie reprezentować Finlandii na Eurowizji. Faworytka wszystkich możliwych zestawień przegrała z Akselem Kankaanrantem i to on z utworem Looking Back jedzie do Rotterdamu.

Eurowizja 2020: Szwecja zdecydowała!

The Mamas wygrywają Melodifestivalen 2020 i jadą do Rotterdamu!

Ostatnia sobota preselekcyjna to także najważniejsze muzyczne święto w Szwecji. W końcowym pojedynku o wygraną Melodifestivalen zmierzyły się Dotter i The Mamas. Ale to The Mamas z przewagą jednego punktu sięgnęły po zwycięstwo. Chórzystki Jon Ludvika z zeszłego roku ponownie wystąpią na eurowizyjnej scenie, ale z własnym utworem Move.

https://www.instagram.com/p/B9clvIKp4o7/?utm_source=ig_web_copy_link

Eurowizja 2020: Dania stawia na duet

DMGP 2020: Ben & Tan jadą do Rotterdamu!

Na scenie Royal Arena w Kopenhadze 10 artystów walczyło o prawo do reprezentowania Danii w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Decyzją widzów oraz międzynarodowego jury następcami Leonory zostaje Ben & Tan z utworem Yes.

https://www.instagram.com/p/B9cognjphbl/?utm_source=ig_web_copy_link

Eurowizja 2020: Portugalia zamyka tegoroczne preselekcyjne zmagania i wybiera Elisę do Rotterdamu.

Elisa w barwach Portugalii!

Sobotni wieczór zakończył wybór w Portugalii. Zwycięzcą Festival da Canção 2020 została Elisa z piosenką Medo de Sentir. O jej zwycięstwie zdecydowali jury i publiczność w systemie 50:50. Po przeliczeniu na punkty eurowizyjne największą liczbę w głosowaniu jurorów otrzymał Filipe Sambado, natomiast u widzów Bárbara Tinoco. Elisa była dwa razy druga, ale zgromadzone 20 punktów dało jej zwycięstwo.

Eurowizja 2020: Jutro poznamy kolejne utwory!

W najbliższych dniach czekają nas jeszcze premiery ostatnich pięciu utworów na Eurowizję 2020. Już dziś 8 marca poznamy propozycję Vasila z Macedonii Północnej. Czekamy jeszcze na piosenkę z Azerbejdżanu, Malty, Rosji i ostateczny wybór dla San Marino. W poniedziałek premierę będzie miał teledysk Alicji Szemplińskiej do Empires. Nową wersję swoich propozycji do Eurowizji mają zaprezentować także artystki z Albanii i Armenii.