TVP Kultura opublikowała już listę finalistów preselekcji „Młody Tancerz Roku 2015”. Kto będzie tanecznym reprezentantem Polski w Pilźnie?

19 czerwca w czeskim Pilźnie odbędzie się Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015 i chociaż to telewizja ČT jest jej głównym organizatorem, to jednak Europejska Unia Nadawców, będąc pod wrażeniem świetnie przygotowanej Eurowizji w Gdańsku w 2013 roku, postanowiła ponownie powierzyć funkcję szefa organizacyjnego Robertowi Kamykowi, kierownikowi Redakcji Muzyki TVP Kultura. Tym samym Polak będzie nowym szefem grupy sterującej konkursem z ramienia EBU! Serdecznie gratulujemy!

Zanim jednak emocjonować się będziemy międzynarodowym finałem w Czechach, pora na wybór reprezentanta Polski! Finał konkursu „Młody Tancerz Roku 2015” odbędzie się 22 marca i trnamsitowany będzie od 20:00 na TVP Kultura. Do udziału w selekcjach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca zakwalifikowały dziesięciu tancerzy na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych. Oto oni:

  • Julia Szuba (Piekary Śląskie)
  • Maciej Pletnia (Radzionkowo)
  • Mariusz Morawski (Łódź)
  • Viktoria Nowak (Poznań)
  • Monika Zaniewicz (Siedlce)
  • Ariadna Herzig (Warszawa)
  • Maja Parysek (Warszawa)
  • Zuzanna Pruska (Krosno)
  • Bartosz Włodarz (Police)
  • Szymon Pacholec (Kielce)

Każdy z nich wykona 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny oraz wspólnie układ grupowy, przygotowany przez Jacka Przybyłowicza – tancerza, choreografa, pedagoga baletu. O tym, kto zwycięży, zadecydują jurorzy, a w skład komisji wejdą Krzysztof Pastor, Edyta Kozak i Filip Czeszyk. W trakcie obrad jury widzowie obejrzą pokaz przygotowany przez Kielecki Teatr Tańca. Transmisję polskich eliminacji na ekranie TVP Kultura poprzedzi, od 16 do 21 marca, cykl 10-minutowych prezentacji finalistów. Chcemy aby widzowie mogli lepiej poznać uczestników finału. W tygodniu poprzedzającym finałowe show – będą oni przebywać na zgrupowaniu w siedzibie Zespołu „Mazowsze” w Otrębusach. To co tam się wydarzy, a przewidujemy sporo atrakcji, pokażemy w TVP Kultura w codziennych relacjach wieczornych – wyjaśnia Robert Kamyk.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 30 lat, a Polska była jego organizatorem trzykrotnie  – 1997 r. – w Teatrze Muzycznym w Gdyni, 2005 r. – w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, 2013 r. – w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku. Ostatnią edycję konkursu wygrał tancerz z Holandii. W tym roku swoich reprezentantów do Czech wysłać planują (poza Polską i Czechami) Niemcy, Holandia, Norwegia, Słowenia i Szwecja. Dodatkowo Albania i Malta zapowiedziały debiut w tegorocznej edycji.

Więcej informacji na temat konkursu „Młody Tancerz Roku 2015” znaleźć można na oficjalnym fan page przygotowanym przez TVP Kultura – TUTAJ.

Źródło: TVP Kultura; fot: TVP Kultura