Zapraszamy do przedostatniej już części felietonu Policzyć Muzykę, czyli klasyfikacja generalna Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym razem policzymy, kto ma najwięcej miejsc na podium oraz w pierwszej piątce konkursu. W tym celu wykorzystamy system głosowania, który obowiązywał na Eurowizji w roku 1963 oraz w latach 1964-1966. W pierwszej części felietonu skupimy się na pierwszej piątce Eurowizji w latach 1956-2022 oraz 2004-2022, natomiast w drugiej części podsumujemy czołową trójkę konkursu.
Eurowizja – klasyfikacja w skali 1-5 oraz 1-3: jak powstał ranking?
Zastosowałem podobne zasady, co przy układaniu klasyfikacji, którą znajdziecie w pierwszej części felietonu. Spójrzmy raz jeszcze na szczegółowe reguły powstawania rankingu.
1. Uwzględniłem wszystkie obecnie istniejące kraje (łącznie 50 państw), które co najmniej raz wystąpiły na Eurowizji w latach 1956-2022
Punkty zdobyte na Eurowizji przez Serbię i Czarnogórę oraz Jugosławię zostały „odziedziczone” przez państwa powstałe po ich rozpadzie. Jak pamiętamy, Serbia i Czarnogóra pojawiła się w konkursie dwukrotnie jako jedno państwo, zanim oficjalnie rozpadła się w czerwcu 2006 roku. Jugosławia z kolei uczestniczyła aż 27 razy w latach 1961-1992 reprezentowana przez nadawców z Chorwacji, Serbii, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Wszystkie punkty zdobyte przez Jugosławię oraz Serbię i Czarnogórę powędrowały więc do nadawców obecnie istniejących krajów, którzy wówczas wysłali piosenki w ich barwach.
2. Każda edycja od 1956 roku roku do 2022 roku oceniana jest w skali 1-5 oraz później 1, 3 i 5 punktów
Tym razem skupiłem się na trzech oraz pięciu najlepszych piosenkach każdej edycji konkursu i nagrodziłem podium każdej edycji konkursu punktami w skali eurowizyjnej znanej z lat 1964-1966, czyli 1, 3 i 5 punktów dla zwycięzcy oraz z roku 1963, czyli 1, 2, 3, 4 i 5 punktów. Wszystkie remisy punktowe zostały rozstrzygnięte tak, aby stworzyć pełną punktację dla trzech oraz pięciu najlepszych krajów danej edycji. Opracowałem rankingi zarówno dla pełnej historii konkursu w latach 1956-2022 oraz dla okresu od wprowadzenia półfinału, czyli od 2004 do 2022 roku.
Eurowizja – najlepsze państwa w konkursie według skali 1-5 w latach 1956-2022
Najpierw przyjrzyjmy się średniej zdobytych punktów po przyznaniu ocen w skali 1, 2, 3, 4 i 5 punktów dla czołówki każdej edycji od 1956 do 2022 roku. Przypominam, że do obliczenia rezultatów z 1956 roku wykorzystałem nieoficjalnie wyniki zaprezentowane w książce Simona Brackley’a, natomiast remis w 1969 roku został rozstrzygnięty na podstawie metody tie-break, w której o ostatecznej pozycji decyduje liczba najwyższych ocen.
Mocna czołówka
- Jak widzimy, po wyliczeniu średniej ranking wygrywa Ukraina z wynikiem 1,71 punktu, która aż osiem razy kończyła w pierwszej piątce i to na zaledwie 17 startów. Ma na koncie również aż trzy zwycięstwa.
- Drugie miejsce przypada Wielkiej Brytanii (1,66 punktu). W tym aż 17 drugich miejsc (dodatkowe drugie miejsce za 1969 rok) i cztery zwycięstwa. Co ciekawe, kraj ten był w pierwszej piątce najwięcej, bo aż 30 razy. W tym aż 11 razy z rzędu w latach 1967-1977.
- Czwarte miejsce należy do Francji z wynikiem 1,20 punktu, która aż 25 razy gościła w najlepszej piątce konkursu. Pierwszą piątkę zamyka zaś Luksemburg, który ma aż 14 miejsc w pierwszej piątce.
Jak wypadają pozostali?
- Polska zdobyła tylko 3 punkty za drugie miejsce Edyty Górniak w 1994 roku. Wystarczyło to na zaledwie 0,17 punktu i 34. miejsce pomiędzy Mołdawią i Węgrami.
- Niemcy, jako jedyny kraj z kompletem startów na Eurowizji, są dopiero na 11. miejscu ze średnią 0,83 punktu. gospodarz tegorocznej Eurowizji –Włochy z kolei na 9. miejscu i 1,04 punktu, w tym aż 17 miejsc w pierwszej piątce.
- Australia jest czternasta, choć w konkursie uczestniczyła jako dotąd siedmiokrotnie.
Kto na dnie tabeli ?
- Aż dziewięć państw nigdy jeszcze nie zagościło w pierwszej piątce. Litwa, Czechy. Macedonia Północna, Gruzja, Słowacja, Maroko, San Marino i Andora wciąż czekają na swoją kolej.
- Ich kolejność w tabeli ustaliłem na podstawie najlepszego wyniku, dlatego też Czechy (jedno 6. miejsce na dziewięć startów), Białoruś (jedno 6. miejsce na 16 startów), Litwa (6. miejsce na 21 startów), następnie potem Macedonia Północna (jedno 7. miejsce) itd.
Eurowizja: skala 1-5 w statystykach z lat 2004-2022
Sprawdźmy teraz zatem, jak wygląda sytuacja w okresie 2004-2022, czyli od czasów wprowadzenia półfinałów. Przypomnijmy, że od tego czasu średnia liczba uczestników wynosi 40 państw.
Kto tym razem prowadzi?
- Tym razem również Ukraina wygrywa ranking z wynikiem 1,81 punktu. Kraj ten aż ośmiokrotnie zagościł w pierwszej piątce, aż 3 razy wygrał. A to wszystko podczas 16 startów.
- Drugie są Włochy, które po powrocie 2011 roku, znalazły się w pierwszej piątce aż pięć razy na dziesięć startów. Łącznie z zeszłorocznym zwycięstwem co drugi występ Italii kończy się w pierwszej piątce.
- Trzecie miejsce przypada Rosji. Rosjanie uzyskali aż osiem miejsc w pierwszej piątce. To oznacza, że ponad połowa wszystkich startów Rosji zakończyła się w czołowej piątce.
- Czwarte miejsce należy do Szwecji. Tu aż dziewięć miejsc w pierwszej piątce, w tym aż cztery z rzędu w latach 2014-2017. Piąta jest zaś Turcja z wynikiem 1,11 punktu.
Jak wypadają pozostali?
- Polska nie miała jeszcze okazji zagościć w pierwszej piątce konkursu w latach 2004-2022. Naszym najwyższym miejscem w tym okresie jest ósma lokata Michała Szpaka, dlatego też plasujemy się dopiero na 40. miejscu między Macedonią Północną, a Irlandią.
- Wielka Brytania po tegorocznym sukcesie awansowała na 24. miejsce z 32.
- Hiszpania z kolei odnotowała w tym roku pierwsze miejsce w czołowej piątce od 1995 roku i poszybowała na 30. lokatę.
Kto na dnie tabeli?
- Aż 15 państw nie zagościło w pierwszej piątce w latach 2004-2022.
- Tak jak poprzednio, ich kolejność w tabeli ustaliłem na podstawie najlepszego wyniku, dlatego też Estonia (dwa razy na szóstym miejscu) jest uplasowana najwyżej, następnie Czechy (jedno szóste miejsce na dziewięć startów), Białoruś (jedno szóste miejsce na piętnaście startów) itd.
Eurowizja – miejsca na podium
Jeżeli uwzględnimy klasyfikację medalową, przyznając punkty w skali 1, 3 i 5 punktów dla ścisłej czołówki (czyli zgodnie z system eurowizyjnym z lat 1964-1966), pełna klasyfikacja dla wszystkich edycji wygląda następująco.
Najlepsi z najlepszych
- Ukraina po raz kolejny wygrywa ranking uzyskując 1,29 punktu. Drudzy są Brytyjczycy. Ci na ścisłym podium byli już aż 23 razy.
- Podium zamyka zaś Rosja, która na 24 starty aż dziewięć razy uzyskała wynik medalowy.
- Czwarte miejsce należy do Irlandii, czyli rekordzisty zwycięstw (siedem razy, w tym aż trzy z rzędu w latach 1992-1994). Piąty jest zaś Luksemburg, który zdobył 7 miejsc na podium, w tym aż 5 zwycięstw.
Jak wypada reszta?
- Polska zdobyła tylko 3 punkty za drugie miejsce Edyty Górniak w 1994 roku. Tym razem wystarczyło to na 30. miejsce między Chorwacją a Portugalią.
- Finlandia na 32. pozycji jest najniżej ocenionym krajem ze zwycięstwem na koncie. Z kolei Australia na piętnastym miejscu jest najwyżej sklasyfikowanym państwem, które nie wygrało jeszcze Eurowizji.
- Francja uplasowała się w uśrednionym rankingu na szóstym miejscu, choć aż 17 razy udało jej się zdobyć miejsce na podium. Drugie miejsce zdobyte w zeszłym roku to pierwsze podium od 30 lat.
Kto bez podium?
- Aż 14 państw nigdy jeszcze nie zdobyło pozycji w pierwszej trójce.
- Spośród nich najwyżej oceniona jest Armenia (dwa razy na czwartym miejscu), potem Czarnogóra (czwarte miejsce zdobyte w 1963 roku w barwach nieistniejącej już Jugosławii), Węgry (jedno czwarte miejsce w 1994 roku) itd.
A kto jest najlepszym medalistą w latach 2004-2022 roku?
Warto podsumować jeszcze ostatnie występy państw na Eurowizji od czasu wprowadzenia półfinałów w 2004 roku. Kto wypadł najlepiej w uśrednionym rankingu w systemie 1, 3 i 5 punktów?
Włochy najlepsze
- Po tegorocznym zwycięstwie prowadzenie obejmuje Ukraina (aż 3 wygrane, dwa drugie miejsca i jedno trzecie).
- Drugie miejsce wędruje dla Włoch (zwycięstwo, dwa drugie miesjca i jedno trzecie).
- Rosja zamyka podium, choć ma aż siedem miejsc w ścisłej czołówce. Na koncie ma trzy razy drugie i trzecie miejsce oraz jedno zwycięstwo.
- Szwecja na czwartej pozycji, aż pięć razy znalazła się w czołówce. Z kolei zaś Azerbejdżan na piątym miejscu tylko czterokrotnie zagościł w czołowej trójce.
Jak wypadają pozostali?
- Polska dopiero na 40. miejscu między Macedonią Północną a Irlandią.
- Wysoko Portugalia – na 12. miejscu dzięki zwycięstwu w 2017 roku.
- Dobrze wypada też Serbia, teraz na szóstej pozycji (aż trzy razy na podium, wliczając drugie miejsce zdobyte w barwach nieistniejącej już Serbii i Czarnogóry).
Aż połowa państw bez podium na koncie
- Aż 21 krajów, wliczając Polskę, nie miało okazji zawitać na podium w latach 2004-2022.
- Tak jak poprzednio, ich kolejność w tabeli ustaliłem na podstawie najlepszego wyniku, dlatego też Armenia (dwa czwarte miejsca na czternaście startów) jest uplasowana najwyżej, potem Belgia (dwa razy na czwartym miejscu na osiemnaście startów), następnie Węgry (jedno piąte miejsce na trzynaście startów) itd.
Źródła: www.eurovision.tv; Simon Barclay: Eurovision Song Contest – The Complete & Independent Guide 2010. Silverthorn Press, p. 24; www.senojflags.com; opracowania własne.