Pora na kolejną odsłonę felietonu, w którym przyglądamy się historii ukrytej w liczbach. Tym razem po raz kolejny skupimy się na najnowszej historii Eurowizji od czasu wprowadzenia półfinału w 2004 roku. To właśnie na Eurowizji w Stambule konkurs rozrósł się do dwóch etapów, a w 2008 roku do aż trzech, gdy postanowiono wprowadzić, nie jeden, a dwa półfinały. Od tamtej pory na Eurowizji startuje średnio 40 państw. Co jeżeli przyznamy punkty w skali eurowizyjnej najlepszym krajom każdej edycji? Kto okaże się najlepszy?
Eurowizja – klasyfikacja w skali eurowizyjnej: jak powstał ranking?
Zastosowałem podobne zasady, co przy układaniu klasyfikacji, którą znajdziecie w pierwszej części felietonu. Tym razem skupiłem się na dziesięciu najlepszych piosenkach każdej edycji konkursu i nagrodziłem czołową dziesiątkę punktami w znanej nam skali eurowizyjnej, czyli 1-8, 10 i douze points dla zwycięzcy. Spójrzmy raz jeszcze na szczegółowe reguły powstawania rankingu.
1. Uwzględniłem wszystkie obecnie istniejące kraje (łącznie 48 państw), które co najmniej raz wystąpiły na Eurowizji w latach 2004-2022
Punkty zdobyte na Eurowizji przez Serbię i Czarnogórę zostały „odziedziczone” przez państwa powstałe po jej rozpadzie. Jak pamiętamy, Serbia i Czarnogóra pojawiła się w konkursie dwukrotnie jako jedno państwo, zanim oficjalnie rozpadła się w czerwcu 2006 roku. Artysta z tego kraju wybierany był drogą preselekcji Evropesma, gdzie dwie telewizje: serbska i czarnogórska wspólnie decydowały o tym, kto pojedzie na konkurs.
W 2004 roku kraj reprezentował nie kto inny jak duma Serbii – sam Željko Joksimović. Punkty za ten rok otrzymuje więc Serbia. Natomiast w 2005 toku, w barwach federacji pojawiła się formacja No Name z Czarnogóry. Punkty powędrowały więc za ten rok do Czarnogórców. W 2006 roku, kraj ten w atmosferze skandalu wycofał się z dalszej rywalizacji, ale mimo wszystko zachował prawo do głosowania w konkursie. Jako że Serbia i Czarnogóra uczestniczyła tylko jako państwo głosujące, nie została ona uwzględniona w tabeli za ten rok.
2. Każda edycja od 2004 roku do 2022 roku oceniana jest w skali eurowizyjnej, czyli 1-8, 10 i 12 punktów
Tworząc ranking, przyznawałem punkty w klasycznej skali eurowizyjnej dla dziesięciu najlepszych piosenek, czyli 1-8, 10 i słynne douze points dla zwycięzcy. Wszystkie remisy punktowe zostały rozstrzygnięte tak, aby stworzyć pełną punktację dla dziesięciu najlepszych krajów danej edycji. W latach 2004-2007 uwzględniłem liczbę najwyższych ocen. Przypomnę, że przed 2008 rokiem remisy na miejscu innym niż pierwsze i dziesiąte w półfinale nie były oficjalnie rozstrzygane.
Eurowizja – najlepsze państwa w konkursie według skali eurowizyjnej
1. Liczba zdobytych punktów dla czołowej dziesiątki konkursu
W pierwszej kolejności zsumowałem punkty dla pierwszej dziesiątki wszystkich edycji konkursu od 2004 do 2022 roku i utworzyłem ranking od najwyższej liczby punktów do najniższej. W przypadku remisu decyduje liczba miejsc w pierwszej dziesiątce, czyli liczba otrzymanych ocen. Następnie liczba „dwunastek”, potem „dziesiątek” i tak do rozstrzygnięcia W skrajnych przypadkach decyduje liczba miejsc tuż pod kreską, czyli miejsc jedenastych, dwunastych itd.
Mocna czołówka
- Jak widzimy, ranking wygrywa Ukraina z dorobkiem 87 punktów. Ukraińcy łącznie zdobyli aż trzy „dwunastki” za zwycięstwo Rusłany w 2004 roku, Jamali w 2016 roku i tegoroczny sukces Kalush Orkiestra . Na ich koncie znalazły się także dwie „dziesiątki” – za drugie miejsce Wierki Sierduczki i Ani Lorak. Łącznie aż jedynaście pozycji w czołowej dziesiątce na 16 startów.
- Drugie miejsce przypada Szwecji. W tym aż dwie „dwunastki” za zwycięstwo Loreen w 2012 i Mansa w 2015 roku. Ponadto dwie „ósemki” i aż cztery „szóstki”. Łącznie zdobyła aż 11 miejsc w czołowej dziesiątce na 18 startów.
- Podium zamyka Rosja z wynikiem 78 punktów. W tym tylko jedna „dwunastka”, ale aż trzy „dziesiątki i trzy „ósemki”. Aż dziesięć razy Rosja była też w czołowej dziesiątce i aż trzy razy na jedenastym miejscu, czyli tuż pod kreską.
Włochy tuż za podium
- Choć Włochy powróciły na Eurowizję dopiero w 2011 roku, uzbierały łącznie aż 62 punkty i tylko dwa razy zdobyły miejsce poza pierwszą dziesiątką. Italia ma aktualnie na koncie jedną „dwunastkę”, dwie „dziesiątki” i jedną „ósemkę”. Wygrana w 2021 roku zdecydowanie zbliżyła Italię do podium i to pomimo tylko 11 startów.
- Grecy zdobyli najwięcej ocen z rzędu, goszcząc w pierwszej dziesiątce nieprzerwanie od 2004 do 2011 roku. Ale i tak są dopiero na 5. miejscu. Łącznie aż jedynaście ocen, w tym trzy miejsca na podium. Tuż za Grecją, Azerbejdżan na szóstym miejscu z 49 punktami na koncie. Tu aż trzy oceny w ścisłej czołówce, wliczając zwycięstwo z 2011 roku.
Najlepsza dziesiątka
- Serbia po tegorocznym sukcesie Konstrakty na 7. miejscu – 42 punkty. Norwegia zaś na ósmym miejscu. Kraj ten zdobyła swoją jedyną „dwunastkę” dzięki Aleksandrowi Rybakowi w 2009 roku.
- W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla Turcji (39 punktów), która zajęła dziewiąte miejsce. Najlepszą dziesiątkę zamyka Dania. Ta uzbierała tylko 30 punktów, ale aż trzy miejsca w pierwszej piątce.
Polska w rankingu Eurowizji w skali eurowizyjnej
- Polska uplasowała się dopiero na 42. miejscu i zdobyła zaledwie trzy punkty, a to wszystko za sprawą Michała Szpaka, który jako jedyny polski reprezentant od czasu wprowadzenia półfinałów przebił się do ścisłej dziesiątki konkursu, zajmując ósme miejsce w 2016 roku. Jesteśmy tym samym najniżej ocenionym krajem, który otrzymał jakiekolwiek punkty.
Państwa na dnie tabeli
- Ranking zamykają Monako, Słowacja, Andora, San Marino, Słowenia i Chorwacja z brakiem punktów na koncie. Ich kolejność ustaliłem na podstawie zajmowanych miejsc. Im bliżej czołowej dziesiątki, tym wyższe miejsce. Dlatego też najwyżej sklasyfikowana jest Chorwacja, która była 11. w 2005 roku.
- Białoruś, Czechy, Polskę, Macedonię Północną i Czarnogórę od zera ratuje z kolei tylko jedna edycja konkursu. Ta ostatnia „odziedziczyła” punkty po nieistniejącej już federacji Serbii i Czarnogóry.
- Hiszpania po raz kolejny jest najniżej notowanym krajem Wielkiej Piątki. Dopiero 32. miejsce i 11 punktów. W tym aż 8 zdobytych w tym roku.
Jak wypadły inne kraje?
- Co ciekawe, najwięcej miejsc ma Rosja, bo aż siedem. Rosja najczęściej była też klasyfikowana na 11. miejscu, czyli tuż pod kreską – aż trzy razy. Ukraina i Szwecja otrzymały z kolei najwięcej ocen, czyli najczęściej kończyły rywalizację w pierwszej dziesiątce – łącznie aż dziesięć razy.
- Najniżej sklasyfikowanym krajem, który dostał „dwunastkę” jest Portugalia – 30. miejsce.
- Najwyżej ocenionym krajem, który jeszcze nie miał okazji zagościć na podium jest Armenia – na 11. miejscu. Jeden punkt za dziesiątą w kolejności Danią.
2. Ranking konkursu w oparciu o średnią zdobytych punktów w skali eurowizyjnej w latach 2004-2022
Powyższy ranking działa niestety na niekorzyść wszystkich nowych uczestników Eurowizji takich jak Australia (siedem startów), czy Monako (trzy starty). Kraj te bowiem nie miały mniej okazji do zdobycia punktów niż chociażby Wielka Brytania czy Niemcy. Te mają komplet osiemmnastu startów w tym okresie. Dlatego też całkowitą liczbę punktów zaprezentowaną w tabeli powyżej podzieliłem przez liczbę startów każdego kraju tak, aby uzyskać sprawiedliwy wynik. Dla przykładu, jeżeli Polska zdobyła łącznie 3 punkty i ma na koncie 16 startów w konkursie, to wówczas po wyliczeniu średniej otrzymujemy wynik 0,19 punktu. W przypadku remisu również decyduje liczba otrzymanych ocen w przeliczeniu na liczbę startów.
Jak zmieniła się czołówka?
- Po wyliczeniu średniej zdobytych punktów, Włochy zdobyły pierwsze miejsce wynikiem 5,64. Ukraina utrzymała zaś drugie miejsce (5,44). Rosja spadła aż o dwie pozycje na 3. lokatę (4,88).
- Tuż za podium Szwecja z wynikiem 4,44 punktu. Turcja spadła z kolei na piąte miejsce. Azerbejdżan utrzymał szóstą pozycję. Grecja, Serbia i Norwegia – wszystkie zachowały miejsce w pierwszej dziesiątce.
- Świetny wynik uzyskała Australia, która po zaledwie 7. startach jest ósma.
Jak w uśrednionym rankingu wypadły pozostałe kraje?
- Polska 42. miejsce na 48 państw. Krystian Ochman niestety nie załapał się do pierwszej dziesiątki zajmując 12. miejsce.
- Armenia pozostała na pozycji 11. Za to Bułgaria spadła na 13. miejsce. Blisko pierwszej dziesiątki jest też Bośnia i Hercegowina i Dania – kolejno na 12. i 13. miejscu.
- Portugalia na 31. miejscu jest ponownie najniżej sklasyfikowanym krajem z wygraną na koncie.
- Turcja na piątym miejscu to tym razem najwyżej ocenione państwo nieeuropejskie.
Źródła: www.eurovision.tv; www.senojflags.com; opracowania własne.*