Polka walczy o reprezentowanie Norwegii na Eurowizji

Eurowizja, Norwegia, Beate Lech, Melodi Grand Prix 2021

Eurowizja 2021, Norwegia: na zdjęciu Beate Lech, uczestniczka Melodi Grand Prix 2021, z pochodzenia Polka. Fot. NRK

Przed nami Melodi Grand Prix, czyli norweskie selekcje do Eurowizji. Już w pierwszej odsłonie programu wystąpi Beate Lech, 46-letnia polsko-norwesko piosenkarka, występująca pod pseudonimem Beady Belle. Co o niej wiemy i jakie są jej szanse na sukces?

Eurowizja dla Norwegów zacznie się już 16 stycznia. W sobotni wieczór już po raz 61. widzowie zobaczą Melodi Grand Prix 2021, czyli krajowe selekcje. Organizatorzy podzielili je w tym roku na pięć półfinałów, dogrywkę i finał. W każdym półfinale zobaczymy czterech uczestników, z czego tylko jeden awansuje do finału. Z kolei w finale poza pięcioma zwycięzcami półfinałów znajdzie się sześciu automatycznie zakwalifikowanych artystów oraz zdobywca złotego biletu. W pierwszym półfinale o wyjazd na Eurowizję do Rotterdamu walczy Beate Lech.

Eurowizja 2021, Norwegia: Beate Lech walczy o zwycięstwo w Melodi Grand Prix 2021. Fot. Julia Marie Naglestad/NRK.

Kim jest Beady Belle?

Beate Lech (46) jest wokalistką, artystką, autorką tekstów i producentką, której nie obce są duże, międzynarodowe wydarzenia. Od początku XXI wieku występowała na największych festiwalach i salach koncertowych jak londyński Royal Albert Hall. W sumie koncertowała w 170 miastach na terenie 28 państw, w tym także w rodzimej Polsce).

Piosenkarka choć ma polsko-norweskie korzenie, głównie związana jest z Norwegią, gdyż od dzieciństwa mieszka na jej zachodnim wybrzeżu. Już od 6. roku życia grała na skrzypcach, śpiewała i tańczyła. Jeszcze podczas studiów w Norweskiej Akademii Muzycznej debiutowała jako frontmenka w zespole Folk & Røvere. Od 2015 roku występuje solowo jako Beady Belle, a krytycy nazywają ją norweską Beyonce. Do dziś na koncie ma przeszło dwadzieścia albumów.

Kariera Beate Lech nabrała tempa po udziale w emitowanym przez NRK programie Stjernekamp (Wojna Gwiazd) w 2019 roku, gdzie dotarła do dalekiego, siódmego odcinka. Jej obecny styl muzyczny można opisać jako elektroniczny funk-jazz z mocnymi elementami soulu. Taka też jest kompozycja Playing with Fire, którą Beady Belle zaprezentuje podczas Melodi Grand Prix, czyli norweskich selekcji do Eurowizji.

Eurowizja 2021: Polka w Melodi Grand Prix!

Na dzisiejszą twórczość Beady Belle duży wpływ miał jej ojciec, Zdzisław Lech. To polski jazzowy skrzypek, który zaszczepił w niej pasję do muzyki. Beate wielokrotnie odwiedzała Polskę zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Najbliżej jej do Łodzi, skąd pochodzi tata Zdzisław i gdzie spędziła część dzieciństwa. Deklaruje, że uwielbia polską kuchnię. Jej ulubione dania to bigos, kopytka i ćwikła! O udziale w tegorocznej edycji norweskich selekcji do Eurowizji mówi:

MGP to wyjątkowe show, gdzie nie musisz mieć hamulców. Jest tu miejsce na muzyke, taniec, kolory, kostiumy. To jeden z najdłużej działających programów rozrywkowych na świecie! To świetne uczucie, być częścią historii Melodi Grand Prix.

Melodi Grand Prix 2021 Beady Belle próba fot. instagram

Jak głosować na Polkę?

W tym roku ponownie to wyłącznie widzowie wybiorą reprezentanta Norwegii na Eurowizję 2021. Głosować będzie można po wcześniejszym zalogowaniu się za pomocą aplikacji na stronie NRK. Zgodnie z zasadami Melodi Grand Prix, Beady Belle najpierw zmierzy się w pojedynku z jednym z uczestników półfinału. Jeśli wygra, będzie walczyć w złotym duelu (gullduell) ze zwycięzcą drugiego pojedynku bezpośrednio o miejsce w finale. Jeśli nie uda jej się zakwalifikować do finału, wciąż będzie miała szansę dostać złoty bilet za sprawą odcinka dogrywkowego, który zostanie wyemitowany 14 lutego.

Eurowizja 2021, Norwegia: Polka, Beady Belle, w stawce Melodi Grand Prix 2021. fot. Julia Marie Naglestad / NRK

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów na ten rok zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. W 2021 roku, do grona gospodarzy dołączy również NikkieTutorials. Projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera pozostanie ten sam, a logo przeszło nieznaczne zmiany kosmetyczne. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami. 

Dodatkowo, do 26 marca uczestnicy będą musieli wysłać nagrane wcześniej występy, na wypadek organizacyjnych utrudnień związanych z pandemią. Do tej pory ogłoszono, że na Eurowizji 2021 pojawi się 22 niedoszłych uczestników tegorocznego konkursu. Wśród wykonawców, którzy na pewno zaśpiewają w Rotterdamie są m.in.: Hooverphonic z Belgii, Go_A z Ukrainy, Eden Alene z Izraela czy Destiny z Malty.

Eurowizja 2021: zobacz nowe logo konkursu. Fot. CLEVER ° FRANKE, eurovision.tv
Exit mobile version