Pięć najlepszych piosenek z polskich preselekcji

Margaret, Polska na Eurowizji, Krajowe Eliminacje 2016

Polska na Eurowizji: Margaret w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2016, fot. youtube.com

11 listopada to ważna data dla naszego kraju. Dzień ten przyjmujemy za początek odrodzonego Państwa Polskiego i od 102 lat celebrujemy go z radością. Tym razem jednak nie przypominamy, jak radziła sobie Polska na Eurowizji. Przygotowaliśmy za to zbiór jedenastu najlepszych piosenek z rodzimych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. 

W kolejnej odsłonie z cyklu 5 piosenek członkowie Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska, wraz z członkami naszej redakcji, wybrali 5 najlepszych utworów. W związku z niezwykłą datą postanowiliśmy jednak rozszerzyć ranking do aż jedenastu. Mamy nadzieję, że i w Was rozpali się nutka nostalgii co do przeszłych utworów, które Polska na Eurowizji mogła zaprezentować

Polska na Eurowizji – najlepsze utwory z preselekcji

1. Kasia Moś – Addiction (2016)

Po dziesięciu latach przerwy na scenie Krajowych Eliminacji staje charyzmatyczna Kasia Moś. Pierwsza próba eurowizyjna skończyła się niestety porażką, pomimo dobrego utworu I wanna know. Moś zajęła dziesiąte miejsce na piętnastu uczestników. Drugie podejście, już po wielu sukcesach telewizyjnych – m.in udziale w programie Must Be The Music, zaowocowało nie tylko lepszym wynikiem, ale i ogromnym sukcesem utworu wśród fanów Eurowizji. Ostateczny rezultat: Miejsce szóste i walka z gigantami polskiej muzycznej sceny: Edytą Górniak, Michałem Szpakiem czy Margaret. Dzięki uporowi i determinacji Kasia Moś staje na scenie Krajowych Eliminacji rok później i tym samym nie mając sobie równych, otrzymuje bilet na Eurowizję z utworem Flashlight. Jednak to właśnie piosenka Addiction podbiła serca fanów i stanowczo ten występ możemy określić jako utorowanie drogi do zwycięstwa w 2017 roku.

 2. Margaret – Cool Me Down (2016) 

W październiku 2015 roku Telewizja Polska potwierdziła swój udział w kolejnej edycji konkursu. Początkowo do wiadomości publicznej podano informację, że po raz kolejny reprezentant zostanie wybrany wewnętrznie. Od osób związanych z Telewizją Polską wiadomo, że miała to być Margaret z piosenką Cool me down. Zarówno fani Eurowizji, jak i osoby związane z redakcją rozrywki TVP uważały Margaret za idealną kandydatkę na ten konkurs i rozmowy z nią i jej managementem podejmowano już w 2014 i 2015 roku. Wszystko zmieniło się po wyborach parlamentarnych, przeprowadzonych jesienią 2015 roku, i tym samym zmianie władz nadawcy publicznego.

W styczniu Centrum Informacji TVP poinformowało, że na początku marca zostaną zorganizowane otwarte preselekcje pod nazwą Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji. I tak też Margaret staje do boju z Edytą Górniak, Michałem Szpakiem czy, już wtedy rozpoznawalną, Natalią Szroeder. Po publikacji utworu Cool Me Down Polska wzbija się na szczyt głosowań bukmacherskich, dając jednocześnie nadzieję fanom na ogromny sukces. Głosami widzów wygrywa jednak Michał Szpak, choć i ten na samej Eurowizji odnosi wielki sukces. Jednak sympatycy konkursu do dziś zadają sobie pytanie: co by się wydarzyło, gdyby Margaret pojechała na Eurowizję 2016?

3. Blue Cafe – You May Be in Love (2003)

W 2003 Telewizja Polska po raz pierwszy postanowiła zorganizować krajowe preselekcje, który miały wyłonić reprezentanta Polski na Eurowizję. Do siedziby nadawcy nadesłano 43 propozycje. Koncert spotkał się z masowym zainteresowaniem, ponieważ – według oficjalnych danych – oglądało go ponad siedem mln widzów. W stawce znalazł się m.in zespół Blue Cafe, który już wtedy odnosił sukcesy na polskiej scenie muzycznej

Jednakże to właśnie udział w Krajowych Eliminacjach i trzecie miejsce utworu You May Be in Love – sprawiło, że zespół wspiął się na najwyższe szczeble popularności. Rozgłośnie radiowe nie ustawały w graniu przeboju, a zespół Blue Cafe wydawał nowe kawałki. Rok później udało im się wygrać bilet na Eurowizję 2004 z utworem Love Song, ale to i tak You May Be in Love pozostaje w sercach fanów konkursu. Co ciekawe, ten właśnie utwór dał miejsce w finale Viki Gabor podczas preselekcji do Eurowizji Junior 2019.

 4. Kasia Cerekwicka – Na Kolana (2006)

28 stycznia 2006 roku w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie odbył się koncert Piosenka dla Europy 2006. Preselekcje prowadzone przez wielokrotnego komentatora Eurowizji Artura Orzecha oraz prezenterkę TVP 1 Agnieszkę Szulim przyciągnęły przed telewizory ponad pięć milionów widzów. Z uwagi na katastrofę budowlaną na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w dniu preselekcji około godziny 17:15, rozważano odwołanie koncertu i zorganizowanie go w innym terminie. Późniejsi zwycięzcy preselekcji nagrali specjalną piosenkę dla uczczenia pamięci ofiar tej tragedii – Śląsk jest w niebie.

W konkursie ponownie wziął udział zespół Ich Troje oraz m.in młoda wokalistka Kasia Cerekwicka. Idąc za tytułem swojej piosenki, powaliła wszystkich na kolana i dosłownie o włos została pokonana przez kultowy zespół. Obie piosenki otrzymały po 17 punktów.

Zdarzyło się to, co przeczuwałem, że może tak być. Nie wierzyłem w to, że to się zdarzy, a jednak dwie piosenki mają tyle samo punktów – te słowa padły z ust Artura Orzecha po ogłoszeniu wyników zarówno jurorów, jak i widzów. Zgodnie z regulaminem w przypadku remisu wygraną była ta piosenka, która uzyskała więcej punktów w głosowaniu widzów. Tym razem było to Follow My Heart zespołu Ich Troje.

 5. Janusz Radek – Pocztówka z Avignion (2004)

Charyzmatyczny artysta, ogromny głos, świetny utwór. Wydawałoby się, że to idealny pakiet na Eurowizję. Przed startem w preselekcjach Janusz Radek mógł pochwalić się ogromnym obyciem scenicznym i doświadczeniem teatralnym. Artysta z Krakowa zachwycił fanów, jednakże nie zdołał otrzymać biletu na Eurowizję. Ostatecznie zdobył piąte miejsce. Nie przeszkodziło mu to jednak w karierze. Artysta koncertował solo, jak i również jako członek zespołu Piotra Rubika. Od tamtego czasu występował w jedenastu swoich recitalach, i pozostaje jednym z najbardziej znanych artystów piosenki poetyckiej i artystycznej. Ciekawe, jak taki gatunek poradziłby sobie na Eurowizji? 

Polska na Eurowizji – czy pamiętasz te utwory?

W sumie w polskich preselekcjach do Eurowizji usłyszeliśmy 125 piosenek. Na preselekcyjnej scenie mogliśmy usłyszeć zarówno doświadczonych artystów, tych, którzy stawiali pierwsze kroki w szeroko pojętym show-biznesie, ale także amatorów czy uczestników popularnych talent show. Oto kolejna szóstka utworów, które rekomendujemy w Dzień Niepodległości. Występy z Krajowych Eliminacji i Piosenki dla Europy znajdziecie na kanale Archiwum Eurowizji. Wszystkie dostępne w serwisie Spotify utwory z preselekcji, znajdziecie na naszej playliście.

6. Sistars – Freedom (2004)
7. Monika Urlik – Momentum (2018)
8. Ifi Ude – Love is stronger (2018)
9. Wilki – Here I am (2003)
10. Edyta Górniak – Grateful (2016)
11. Hania Stach – Regroup (2007)

A Wy, jakie utwory z polskich preselekcji wspominacie najczęściej? Które znalazły by się w Waszym TOP5? Dajcie nam koniecznie znać! 

https://open.spotify.com/playlist/2HrDNiyNouWmSHgszXRctd?si=UtfRcxx8QuCEDY5u1lrWIw
Polska na Eurowizji – utwory z preselekcji na Spotify

Źródło: wikipedia.pl, 25.eurowizja.org, video: YT Archiwum Eurowizji

Exit mobile version