Polska na Eurowizji – najpiękniejsze momenty na 11 listopada

Michał Szpak, Eurowizja 2016, Polska

Michał Szpak (Eurowizja 2016 Polska) podczas ogłaszania wyników. Fot. youtube.com

Polska na Eurowizji występuje od 25 lat. W ciągu ćwierćwiecza mieliśmy wiele okazji do radości, smutku czy gniewu, a konkurs zapewnił nam całą paletę emocji. Z okazji święta niepodległości postanowiliśmy zebrać najważniejsze momenty w historii udziału Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. 

11 listopada Polacy celebrytują rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej. W ubiegłym roku obchodzili 100. rocznicę wydarzeń, co było szeroko komentowane w mediach, również związanych z Konkursem Piosenki Eurowizji.

Jak kraje Eurowizji świętowały niepodległość?

Dla wielu eurowizyjnych fanów idealnym „ukoronowaniem” celebracji była wygrana Roksany Węgiel w finale Eurowizji Junior 2018. To po części właśnie dzięki zwycięstwie Polski tegoroczny konkurs piosenki dla dzieci odbędzie się w Gliwicach, a jego organizatorem będzie Telewizja Polska.

Polska na Eurowizji – najpiękniejsze chwile w konkursie

Wyjątkowych momentów związanym z udziałem Polski na Eurowizji było znacznie więcej. Jednym z tych, które przychodzą na myśl już na samym początku, jest oczywiście wielki sukces Edyty Górniak na Eurowizji 1994. Piosenkarka zajęła wysokie, drugie miejsce w finale konkursu, ustępując miejsca jedynie przedstawicielom gospodarzy. Będąc pierwszą reprezentantką Polski na Eurowizji, zapewniła Telewizji Polskiej najlepszy debiut w historii konkursu, a jej eurowizyjna piosenka To nie ja! do dziś jest jednym z największych polskich przebojów.

Obejrzyj nasz wywiad z Edytą Górniak:

Przeglądając kolejne wysokie wyniki reprezentantów Polski na Eurowizji, nie można nie wspomnieć o zespole Ich Troje, który w 2003 roku zapewnił krajowi drugi najlepszy rezultat w historii udziałów. Charyzmatyczny Michał Wiśniewski z resztą muzyków uplasował się na 7. miejscu w finale Eurowizji 2003, podczas którego wykonał pro-europejską piosenkę Keine Grenzen – Żadnych granic. Dla wielu fanów historycznym momentem było też otrzymanie przez Polskę eurowizyjnej „dwunastki” od widzów z Niemiec.

 

Pozostając jeszcze przy sukcesach Polaków na Eurowizji, nie można nie wspomnieć o wydarzeniach z maja 2016 roku. Reprezentujący TVP Michał Szpak wykonał w Sztokholmie balladę Color of Your Life, którą oczarował widzów, plasując się na trzecim miejscu w ich rankingu głosowania. Wskutek niskich not jurorskich, ostatecznie zakończył udział „dopiero” na ósmym miejscu, jednak do dziś wielu widzów z sentymentem wspomina jego eurowizyjny występ.

Ważnym dla eurowizyjnej historii reprezentantem Polski jest też duet Donatan i Cleo, który wzbudził niemałą sensację na Eurowizji 2014. TVP wystawiła na konkurs ich przebój My Słowianie – We Are Slavic, który co prawda zajął odległe, 14. miejsce w finale, ale stał się jednym z najbardziej ropoznawalnych występów w historii Eurowizji. Ociekające seksem widowisko było już wielokrotnie wspominane przez organizatorów kolejnych konkursów, a wielu internautów do dziś z uśmiechem na ustach wspomina „seksowne Słowianki”.

Donatan i Cleo wykorzystali szum medialny wokół Eurowizji

W kolejnych latach mieliśmy mieszane szczęście na Eurowizji, jednak każdy z reprezentantów dał z siebie wszystko, by zdobyć serca i uznanie europejskiej publiczności. Więcej informacji o poszczególnych polskich uczestnikach konkursu oraz szczegóły ich przygotowań do występu znajdziesz na stronie 25Lat.Eurowizja.org.

Polska na Eurowizji – wielkie sukcesy Polaków w konkursach EBU

Sporo emocji w ostatnich latach wzbudzają również inne konkursy organizowane przez Europejską Unię Nadawców. Oprócz wspomnianego sukcesu Polski na Eurowizji Junior 2018, w ciągu kilkudziesięciu lat uczestnictwa w widowiskach EBU mieliśmy parę okazji do wyjątkowego szczęścia.

Dokładnie dziesięć lat przed wygraną Roksany Węgiel cała Polska nie posiadała się ze szczęścia, gdy Marcin Mroczek i Edyta Herbuś zostali ogłoszeni zwycięzcami 2. Konkursu Tańca Eurowizji. Dynamiczna choreografia byłych uczestników Tańca z gwiazdami do przebojów Michaela Jacksona zdobyła serca Europy, dzięki czemu mogliśmy obejrzeć w telewizji pierwszy tak długo wyczekiwany sukces na Eurowizji. No, i wielokrotnie usłyszeć historyczne „12 points go to… Poland!„.

Nie możemy zapominać o innych konkursach EBU, w których wielokrotnie triumfowaliśmy. Polska trzykrotnie zwyciężyła w finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, a pierwsze miejsce dla naszego kraju zajęli, kolejno: Dawid i Marcin Kupińscy w 2001 roku, Viktoria Nowak w 2015 roku i Paulina Bidzińska w 2017 roku.

Polska świętowała trzy eurowizyjne zwycięstwa również podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Najlepsi okazali się, kolejno: skrzypek Bartłomiej Nizioł w 1992 roku, pianista Stanisław Drzewiecki w 2000 roku oraz saksofonista Łukasz Dyczko w 2016 roku.

Niezapomnianych momentów związanych z Polską na Eurowizji było znacznie więcej, a każdy fan konkursu ma swoje własne wspomnienia związane z widowiskiem. W dniu święta niepodległości pragniemy serdecznie pozdrowić wszystkich byłych reprezentantów Polski w każdym z konkursów organizowanych przez EBU. Wszyscy przyczynili się do tego, że mieliśmy wielkie powody do dumy i radości.

fot. YouTube/Eurovision Song Contest

Exit mobile version