TVP Kultura wystartuje w przyszłorocznej Eurowizji dla Młodych Tancerzy. To oczekiwany ruch, bo przecież reprezentantka Polski triumfowała w Czechach rok temu!

Transmisja Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017 na Malcie została wpisana do planu finansowo-programowego dla TVP Kultura, zresztą nikt nie spodziewałby się innej decyzji, skoro nasz kraj odniósł podczas ubiegłorocznego konkursu wielki sukces. Reprezentantka Polski – Viktoria Nowak – zwyciężyła podczas edycji organizowanej w Czechach, pokonując w finałowym duelu przedstawicielkę Słowenii.

Podobnie jak w 2015 roku reprezentanta Polski wybiorą jurorzy podczas konkursu „Młody Tancerz Roku”. Termin przyszłorocznych preselekcji nie jest jeszcze znany. Międzynarodowy konkurs zaplanowano na 9 czerwca w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym stolicy Malty. Na terenie tego obiektu odbędzie się też tegoroczna Eurowizja Junior, do której Polska wraca po 12 latach przerwy.

Europejska Unia Nadawców wysłała zaproszenia do udziału w Eurowizji dla Młodych Tancerzy do wszystkich aktywnych członków. Na razie uczestnictwo potwierdziły Polska, Malta, Niemcy, Holandia i Szwecja. Rok temu w konkursie startowało dziesięciu uczestników. Będzie to 11 start Polaków w tej prestiżowej imprezie. Zadebiutowaliśmy w 1993 roku, a pierwszą nagrodę zdobyliśmy za sprawą Davida i Marcina Kupińskich w 2001 roku. Zwycięstwo Viktorii Nowak to drugi triumf Polski w tym konkursie. Warto dodać, że TVP trzykrotnie organizowała imprezę – dwa razy w Trójmieście (1997 – Gdynia, 2013 – Gdańsk) i raz w Warszawie (2005).

Źródło: TVP Kultura, Eurovoix, Wikipedia fot.: TVP