Polska produkcja czy kolejne „Despacito”? Kto zgłosił się do „Depi Evratesil”?

Tydzień temu zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do ormiańskich preselekcji „Depi Evratesil”. Pora więc na pierwsze spotkanie z artystami, którzy potwierdzili swoją gotowość do walki o bilet na pokład Eurowizji 2018.

Z roku na rok Ormianie starają się udoskonalać sposób wyboru najlepszego kandydata na reprezentanta kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W zeszłym roku na antenie kanału pierwszego zadebiutował format „Depi Evratesil”. Pierwszą laureatką programu została Artsvik Harutyunyan. Artystka w Kijowie wykonała utwór, wybrany spośród nadesłanych do nadawcy – „Fly with Me”.

Tym razem jednak zmieniono reguły gry. Artyści mieli prawie dwa miesiące (od 27 października do 15 grudnia) na przesłanie do nadawcy propozycji konkursowych, nigdy wcześniej nie opublikowanych. W Depi Evratesil utwory będą wykonywane premierowo na żywo – podczas czterech koncertów transmitowanych przez Channel One (runda eliminacyjna, dwa półfinały, finał), prawdopodobnie w sobotnie lutowe wieczory. Co ważne, ich poczynania będą oceniane przez widzów oraz międzynarodowe jury. Zrezygnowano więc z pomocy byłych reprezentantów: Ingi, Anush, Arama MP3, Ivety, Hayko czy Essai.

Być może właśnie te okoliczności sprawiły, że w stawce eliminacyjnej możemy mieć znane nazwiska. Gohar Gasparyan ujawniła, że do nadawcy przysłano ponad 70 zgłoszeń (stan na dzień wywiadu, 14 grudnia), a spora część z nich pochodziła od młodych debiutantów. Zdarzały się również zgłoszenia łamiące zasady Eurowizji, więc selekcja nie powinna być trudna choć jak podkreśla szefowa ormiańskiej delegacji nie wie jeszcze, ile piosenek zostanie dopuszczonych do etapu live.

Gasparyan jednak obiecuje, że już wkrótce możemy spodziewać się oficjalnej listy uczestników „Depi Evratesil”. Nie chce póki co mówić o nazwiskach, gdyż artyści sami mają zamiar ujawnić swój udział w tym projekcie (nie jest to równoznaczne z kwalifikacją do odcinków na żywo!). Na przestrzeni ostatnich miesięcy poznaliśmy kilka z nich.

Tamar Kaprelian

To jedno z najgorętszych nazwisk na liście kandydatów. Kaprelian swoją karierę muzyczną zaczęła 15 lat temu, lecz dopiero blisko dekadę temu została dostrzeżona przez przemysł muzyczny. Artystka wygrała konkurs na najlepszy cover „Apologize” od OneRepublic, dzięki czemu z polecenia Ryana Teddera, podpisała kontrakt z Interscope Records. Eurowizyjnym fanom jest dobrze znana: w 2015 roku była częścią projektu Genealogy zrzeszających wokalistów o ormiańskich korzeniach. W Wiedniu pojechali oni zaprezentować piosenkę „Face the Shadow”, dzięki której awansowali do finału zajmując ostatecznie 16. miejsce. Po wspomnianej Eurowizji artystka nawiązała współpracę z innymi reprezentantkami, czego owocem był singiel „The Otherside”.

Jej piosenka „Tuyn Arir” (pol. Zatruty) powstawała przez 5 miesięcy. Prace nad utworem rozpoczęły się podczas obozu dla początkujących songwriterów – najmłodszy autor ma 14 lat. Prócz uczestników kursu Nvak Kaprelian współpracowała z Sebu Simonian (członek Capital Cities) oraz Der Hova. „Tuyn Arir” jest to nowoczesna kompozycja, nagrana przy wykorzystaniu ormiańskich instrumentów z silnym tanecznym beatem i oczywiście z etnicznymi elementami.

Hasmik Shiroyan

Do ponownego udziału w „Depi Evratesil” namawiali ją fani, rozczarowani rezultatem artystki w poprzedniej edycji talent show. Eliminacja Asmik bezpośrednio przed odcinkami na żywo budziła wiele wątpliwości. Wówczas oskarżano Ivetę Mukuchyan o stronniczość, gdyż do live’ów wybrała Vahe Aleksanyana. Ta sytuacja sprawiła, że fani Shiroyan postanowili wyrazić swoje niezadowolenie, pisząc do nadawcy petycję o przywrócenie do programu uczestniczki. Na ostateczną decyzję o ponownym zgłoszeniu swojej kandydatury do programu nie musieliśmy długo czekać. Asmik ogłosiła ją krótko po rozpoczęciu przyjmowania przez nadawcę utworów.

Ostatnie plotki mówią że artystka, znana zarówno polskim (gala Fryderyków 2014 i występ z Mateuszem Ziółko) jak i ukraińskim widzom (The Voice of Ukraine) wysłała do ormiańskiego nadawcy taneczny utwór, powstały dzięki polskiej bądź szwedzkiej ekipie. O współpracy Shironyan z polskimi producentami mówiono już jakiś czas temu, lecz do tej pory efekt ich pracy nie został ujawniony.

Sevak Khanaghyan

Droga do zdobycia popularności bywa wyboista, o czym przekonał się między innymi Khanaghyan. Sevak to były uczestnik talent shows, m.in. rosyjskiego „Main Stage”. Swoich sił próbował w zarówno w ormiańskiej (2013) jak i rosyjskiej (2015, był podopiecznym Poliny Gagariny) wersji programu „The Voice”. Na szersze wody przemysłu muzycznego wdarł się przebojem dzięki wygranej w ukraińskiej edycji programu „X Factor” (2016). Dziś ma na koncie już kilka singli i jest jurorem w czwartej, właśnie kończącej się edycji ormiańskiego „The Voice”.

Artysta nie ukrywa jednak, że zgłosił swoją piosenkę jedynie w celach promocyjnych. „W każdym konkursie czuję się jak uczestnik. Nie zamierzam rywalizować, pokażę swoją aktywność publiczności. To wszystko.” Khanaghyan jest jednak gotowy również na inny scenariusz. „Jeśli nie masz nadziei na wygraną, nie ma sensu brać udziału i walczyć. Nie boję się trzymać z dala od projektu. Nigdy nie bałem się takich rzeczy. Zawsze bałem się tylko jednej rzeczy – złego wykonania.”

Hayk Kasparov

Kasparov swoją działalność artystyczną prowadzi niemalże od 10 lat. Zaczęło się od wyróżnienia przez radio „Van”, by później zdobywać kolejne wyróżnienia. Uczestnik programu rozrywkowego „Two Stars”. W 2015 roku wydał swoją debiutancką płytę „I’m With You”. Do tej pory wydał ponad 20 teledysków i dawał koncerty w różnych stronach świata. Od 2014 roku artysta mieszka w Niemczech. Potencjalne uczestnictwo w „Depi Evratesil” nie byłoby jego pierwszym doświadczeniem preselekcyjnym. Swoich sił próbował już w 2009 roku, z piosenką „Give an Answer”. Niestety, z dość marnym skutkiem: jego propozycja otrzymała jedynie 50 głosów w ramach televotingu, jednak i tak ten rezultat sprawił, że „Give an Answer” nie otrzymało żadnych punktów.

Od tego czasu Kasparov poprawił jednak swoje umiejętności wokalne i zamierza spróbować ponownie. Jego propozycja to hiszpańskojęzyczne „Enamorame” (pol. Zakochać się). Piosenkarz ma nadzieję, że zostanie zakwalifikowany do odcinków na żywo. Za kompozycję odpowiadają bowiem Rafael Artesero i Jose Juan Santana, którzy są autorami sześciu innych propozycji (m.in. „Momento critico” Maiki z Objetivo Eurovisión 2017), zgłoszonych w przeszłości do hiszpańskich i andorskich selekcji. Czy „Enamorame” będzie ormiańskim „Despacito”, podobnie jak łotewskie „Soledad”?

Nemra

Nemra to oferta dla fanów rocka alternatywnego. Formacja, podobnie jak Khanaghyan zgłosili się do preselekcji w celach promocyjnych. Dla muzyków Eurowizja to szansa na zdobycie możliwości grania koncertów poza Armenią, a sama impreza nie jest przez nich traktowana jako wyzwanie. „Gdy publiczność wybiera uczestników, większość raczej nie wybierze rocka, ale w każdym razie chcemy ofiarować naszą piosenkę, niech reszta zdecyduje.” Występ w telewizji publicznej traktuje jako dobrą opcję. „Nie sądzę, by cała Europa polubiła naszą własną piosenkę, lecz wiem że znajdą się osoby, które odnajdą w niej siebie. Najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, by nasi fani jako pierwsi polubili to wykonanie.”

„I’m a Liar” jest piosenką o tym, że każdy z nas jest kłamcą. To historia o utracie godności, poczucia swojej własnej wartości. Autorem zarówno słów jak i kompozycji jest Van Yeghiazaryan, wokalista i basista zespołu który ma zamiar zaintonować utwór emocjonalnie. „Piosenka jest rytmiczna, lecz jej końcówka będzie zaskakująca” – dodaje.

Gevorg Harutyunyan

Do gry powraca również kolejny uczestnik poprzedniej edycji „Depi Evratesil”, który podobnie jak Asmik został wyeliminowany bezpośrednio przed odcinkami realizowanymi na żywo. Gevorg Harutyunyan, zwycięzca 4. edycji ormiańskiego „Tańca z Gwiazdami” oraz uczestnik drugiej edycji tamtejszego „X Factor” wyjaśnia, że w podjęciu decyzji o powrocie do talent show pomogła mu zmiana formuły programu. „Bez względu na to, jakie piosenki będą i kto będzie, myślę, że Telewizja Publiczna znalazła w końcu najskuteczniejszy format. Format, który jednocześnie wzmocni naszą nowoczesną, barwną muzykę ormiańską i pokaże na scenie ludzi, którzy będą mieli coś do powiedzenia…” – podkreśla Gevorg w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na portalu społecznościowym. Czego możemy się spodziewać? Tutaj artysta konsekwentnie milczy, czekając na ostateczną decyzję nadawcy.

Mger

Do rundy kwalifikacyjnej „Depi Evratesil” przygotowyje się również Mger – piosenkarz, aktor musicalowy, a także
ambasador młodych ormiańskich talentów. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych oraz muzycznych, między innymi Złoty Mikrofon podczas All-Russian Festival czy Artysta roku 2013 podczas Armenian Music Awards. Mger podobnie jak Hayk Kasparov próbuje po raz kolejny – w 2009 roku artyści byli rywalami, zaś to Mgerowi poszło znacznie lepiej – z piosenką „My Heart My Soul” zajął drugie miejsce.

Suren Poghosyan

Wśród kandydatów znajdujemy także nazwisko Surena Poghosyana, aktora, reżysera, piosenkarza oraz prezentera. Artysta bierze udział także w obecnie trwających selekcjach w San Marino. Do ormiańskiego nadawcy wysłał propozycję napisaną przez doświadczonych eurowizyjnych songwriterów: Georgiosa Kalpakidisa z Grecji (autor wielu litewskich piosenek preselekcyjnych, utwory napisane przez niego były również wysyłane m.in. do Polski, Mołdawii czy Szwajcarii), Jonas Gladnikoff ze Szwecji (autor irlandzkich piosenek z Konkursu Piosenki Eurowizji z lat 2009, 2010 oraz 2014, a także wielu piosenek selekcyjnych, tylko do nadchodzących selekcji wysłał cztery utwory do Rumunii i trzy dla Malty) oraz Natasha Turner z Malty (autorka m.in. selekcyjnych propozycji dla Malty w latach 2011 oraz 2016).

Alina Hovsepyan

Uczestniczka czwartej ormiańskiej edycji talent show „X Factor”. Jej piosenka została skomponowana przez Lianę Torosyan, autorki „Im Poxaren”. Numer wykonywany przez Narę Gevorgyan był jednym z najczęściej odtwarzanych utworów w roku 2016.

Kamil

Wśród bardziej pewnych aplikacji jest także i ta, która śmiało mogłaby kandydować do joke entry. Arsen Grigoryan jest ormiańskim aktorem, piosenkarzem, a także prezenterem. W przeszłości prowadził różne formaty takie jak „Hello, It’s Us”, „Good Morning Armenians” czy „The Voice of Armenia”. Obecnie można go oglądać w sitcomie „Domino”. Do „Depi Evratesil” zgłosił się jako Kamil. Jego alter ego zyskało popularność dzięki teledyskowi Lilit Hovhannisyan do piosenki „Chkites Honqerd”. Jaką parodię zgłosił Kamil (o ile w ogóle)? Tego nawet Gohar nie wiedziała w momencie przeprowadzenia z nią wywiadu.

Źródło: bravo.am, news.am, facebook, wiwibloggs
Zdjęcie główne: Depi Evratesil facebook; pozostałe: materiały prasowe, wikipedia, facebook

Exit mobile version