Za nami 16. Konkurs Eurowizji dla Dzieci, który odbył się w stolicy Białorusi, w Mińsku. Do walki o zwycięstwo stanęło aż 20 uczestników, a ostatecznym zwycięzcą została Roksana Węgiel!

Transmisję konkursu z Mińska obejrzeliśmy z komentarzem Artura Orzecha. Samo wydarzenie trwało ok. 2,5 godziny, a poza prezentacją 20 piosenek, zobaczyliśmy Opening Act, podczas którego alfabetycznie zaprezentowali się wszyscy wykonawcy oraz Interval Act, gdzie młodzi wykonawcy wykonali wspólnie piosenkę pt. Light up. Całe show poprowadzone zostało przez: Eugena PerlinaHelenę Meraai (reprezentantka Białorusi, JESC 2017) oraz Zenę. Po wystąpieniu wszystkich 20 wykonawców usłyszeliśmy również zeszłoroczną zwyciężczynię Polinę Bogusevich, która wykonała utwór Wings (Krylya).

Była to bez wątpienia niezwykła edycja, ponieważ mieliśmy aż dwóch debiutantów – Kazachstan oraz Walię, a także powroty na konkurs – Francji, Izraela i Azerbejdżanu. Poza tym został pobity rekord, bowiem nigdy wcześniej w konkursie nie wzięło udziału aż 20 państw, co miało miejsce w tym roku.

Roksana otrzymała łącznie 215 punktów, 2. miejsce zajęła Francja (203 punkty), a 3. miejsce Australia (201 punktów) – co ciekawe ten kraj zwyciężył w głosowaniu jury. Polska zdobyła od jury 79 punktów, co dało nam 7. miejsce, a dzięki wygranej w głosowaniu internautów (136 punktów, oddano rekordowe 1,283,921 ważnych głosów), Roksana zdobyła upragnione, pierwsze zwycięstwo w JESC. Jest to oczywiście najlepszy wynik Polski.

Nasza reprezentantka, Roksana Węgieł, została wybrana wewnętrznie przez TVP i wykonała w Mińsku piosenkę Anyone I Want To Be, z którą zajęła historyczne 1. miejsce.

Głosowanie polskich głosów (jury+internauci z Polski) wyglądało następująco:

UCZESTNIK
A
B
C
D
E
MIEJSCE
U JURY
PUNKTY
U JURY
MIEJSCE W GŁOSOWANIU ONLINE
PUNKTY W GŁOSOWANIU ONLINE

Albania

8 18 16 14 17

Armenia

10 3 11 3 13 4

Australia

1 7 1 2 4 10

Azerbejdżan

12 13 9 17 18

Białoruś

16 17 8 5 14

Macedonia

5 6 7 4 8 7

Francja

17 9 14 7 10

Gruzja

18 16 12 8 2 1

Irlandia

2 8 2 6 9 8

Izrael

4 14 4 12 11 2

Włochy

7 11 5 10 6 3

Kazachstan

13 4 13 15 5

Malta

9 5 6 11 3 5

Portugalia

14 12 19 19 16

Rosja

6 1 10 9 12 6

Serbia

19 15 15 16 15

Holandia

15 10 17 13 7

Ukraina

3 2 3 1 1 12

Walia

11 19 18 18 19

 

Utwory oceniali: Majka Jeżowska (wokalistka), Saszan (uczestniczka Krajowych Eliminacji 2018) oraz uczestnicy formatu The Voice: Damian Ukeje (zwycięzca pierwszej edycji The Voice of Poland) oraz Zuza Janik i Milena Grigorian (obie z pierwszej edycji The Voice Kids).

Roksana zaś otrzymała łącznie 79 punktów od jury, w tym:
Ukraina – 8 pkt
Kazachstan – 1 pkt
Albania – 8 pkt
Rosja – 4 pkt
Białoruś – 4 pkt
Serbia – 10 pkt
Włochy – 2 pkt
Australia – 10 pkt
Gruzja – 5 pkt
Izrael – 6 pkt
Francja – 12 pkt
Macedonia – 3 pkt
Walia – 6 pkt

Roksana Węgiel (13 lat) wystąpiła dziś jako ostatnia w stawce. 20. miejsce startowe zostało wylosowane podczas ceremonii otwarcia. Wokalistka wykonała utwór napisany przez międzynarodowy team. Piosenka, zaśpiewania częściowo po polsku i po angielsku, opowiada o marzeniach. Występ prezentował dziewczynę, która jest otoczona przez głośny i chaotyczny świat, szuka swojego miejsca na Ziemi, gdzie może być sobą, a nie marionetką w rękach innych, na co wskazuje sam tytuł (pol.: Kimkolwiek chcę być). Piosenka młodej wokalistki została bardzo dobrze przyjęta, o czym świadczy choćby największa liczba wyświetleń na YouTube spośród konkursowej stawki. Klip obejrzało już ponad 2 miliony internautów.

Jak wyłoniono zwycięzcę? Na wynik miał wpływ stosunek głosów: 50% od narodowego jury, które składało się z 5 osób (2 dzieci – od 10 do 15 lat oraz 3 profesjonalnych muzyków) oraz drugie 50% głosów pochodziło z głosowania internetowego, gdzie każdy internauta mógł wybrać od 3 do 5 ulubionych piosenek (głosowanie było możliwe od piątku).

Ostatni moment podawania wyników i ogłoszenie zwycięzcy:

Nie wiadomo, gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs. Być może będzie to np. Warszawa, ale przypomnijmy, że według regulaminu konkursu dla dzieci zwycięzca nie ma obowiązku organizacji show w swoim kraju.

Źródło: własne, junioreurovision.tv

8 KOMENTARZE

 1. […] Choć Roksana Węgiel od początku była jedną z faworytek do zwycięstwa na Eurowizji Junior, niewielu przypuszczało, że to się uda. Artystka miała z pewnością wiele atutów: światową kompozycję, obycie sceniczne oraz ostatnią pozycję startową w koncercie finałowym. Jurorzy w dwudziestu krajach Europy, Azji i Australii przyznali jej „dopiero” siódme miejsce. Pomogli widzowie i internauci, którzy uznali utwór Anyone I Want to Be za najlepszą propozycję podczas konkursu. Dzięki nim zdobyła największą liczbę punktów i wygrała Eurowizję Junior. […]

 2. […] Fani konkursu od jakiegoś czasu spekulują, jaką strategię przyjmie TVP na nadchodzący, 64. Konkurs Piosenki Eurowizji. Niektórzy zastanawiają się, czy telewizja postawi na wybór wewnętrzny. Dobrym pretekstem ku takiemu rozwiązaniu jest fakt, że wyłoniona poza publicznymi eliminacjami Roksana Węgiel w pięknym stylu wygrała w tegorocznym finale Eurowizji Junior w Mińsku. Więcej o sukcesie młodej piosenkarki: TUTAJ. […]

 3. Roksana- DZIĘKUJEMY! 🙂

  Kilka wolnych myśli.

  Same show bardzo udane. W porównaniu do zeszłorocznego, tutaj i ciekawie i sprawnie i wesoło („hey, ho…” 🙂 ). Przede wszystkim nie było problemów w głosowaniu online. Gdybym miał się czepiać to niezbyt podobało mi się podawanie wyników jury ze sceny. Rozumiem, ze było to ogromne ułatwienie dla organizatorów, ale- po co udawać. Klimacik konkursu trochę mi tu siadł.

  Interesująca obserwacja: w przypadku (nomenomen) Netty i Roksany- czyżby okazało się, że aby wygrać konkurs eurowizyjny trzeba pierw wygrać nety-internety? Liczby wyświetleń, szum itd.? Ciekawe.

  Australia…yhh. Temat oklepany, ale: teraz będzie to już dla mnie pewnik, że czy w Juniorze czy „dorosłej” Eurowizji szanowne jury ZAWSZE da jej wysokie noty. To się staje przewidywalne, nudne po prostu. „Common, przecież to Australia- wszyscy ją lubią” :/

  I teraz kwestia co dalej. W sensie co na to wszystko „stary niedźwiedź, który mocno śpi”- TVP? Pójdzie za ciosem? Zorganizuje przyszłoroczny konkurs? Weźmie się na poważnie za „dorosłe” zmagania? Zasługa wielka Roksany to wrzucenie tematu eurowizyjnego w dyskusje w polskich mediach. Taka zdrowa presja dla publicznego nadawcy.