Stolica Czech, Praga, była gospodarzem 15. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Zwycięzcę, spośród 8 uczestników, wyłoniło profesjonalne jury. Polska powtórzyła sukces sprzed 2 lat. To w sumie trzecie zwycięstwo naszego kraju.

Eurowizja to nie tylko Konkurs Piosenki Eurowizji. To także: Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków, Konkurs Eurowizji dla Chórów czy rozegrany dziś Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy (Eurovision Young Dancers – EYD). Eurowizja to uniwersalna wartość łączenia narodów pomimo pewnych różnic. Muzyka jest instrumentem, który pozwala dostarczać ludziom rozrywkę w duchu uczciwej rywalizacji.

Na scenie

Dzisiejsze taneczne show prowadzili Libor Bouček, prezenter radiowy i telewizyjny, oraz Angeé Klára Svobodová, tancerka i choreografka. W konkursie wzięło udział 8 uczestników:

 • Anna Louise Amundsen z Norwegii
 • Danila Kapustin z Niemiec
 • Denise Buttigieg z Malty
 • Raquel Fidalgo z Portugalii
 • Paulina Bidzińska z Polski
 • Patricija Crnkovič ze Słowenii
 • Christoffer Collins ze Szwecji
 • Michal Vach z Czech

Młodzi tancerze zaprezentowali się w występach solowych oraz zespołowych, w podziale na 2 grupy. Największy aplauz publiczności zdobyli reprezentanci Polski i Czech. Do rundy finałowej zakwalifikowały się reprezentująca Polskę Paulina oraz Patricija ze Słowenii. W 90-sekundowej tanecznej batalii próbowały przekonać jury, która zasługuje na zwycięstwo.

Jak wyłoniono zwycięzcę

Tancerzy oceniło 3-osobowe profesjonalne jury w składzie:

 • Itzik Galili, choreograf
 • Ambra Succi, tancerka i choreografka
 • Daria Klimentová, prima ballerina

Pod uwagę wzięto zarówno występy solowe, jak również umiejętność tańca w zespole. Bezpośrednio po każdym występie jurorzy wygłaszali swoje uwagi, co w pewien sposób pozwoliło widzom przewidzieć, którzy tancerze przejdą do rundy finałowej.

Kto wygrał?

W rundzie finałowej, podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu, spotkały się tancerki z Polski i Słowenii. Decyzją jury wynik batalii także się powtórzył – tytuł Młodego Tancerza Eurowizji 2017 zdobyła reprezentantka Polski, Paulina Bidzińska. W nagrodę otrzymała czek na 7000€ oraz pamiątkowe trofeum. Za zajęcie 2. miejsca Patricija ze Słowenii dostała czek na 3000€. Solowy występ zwyciężczyni można zobaczyć poniżej:

Cały Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017 można obejrzeć ponownie tutaj.

Źródła: youngdancers.tv, fot.: Czech TV - Mikulas Krepelka.

Poprzedni artykułDziś o 20:00 Eurowizja Młodych Tancerzy [UPD]
Następny artykułWłoska dwudziestka. Kto pojedzie do Lizbony?
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista z zamiłowaniem do muzyki, bez której nie potrafię żyć. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Ulubione piosenki eurowizyjne to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)... Jestem otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach, w magisterce rozkminiałem dyslokację śrubową, a w licencjacie przyspieszoną ekspansję Wszechświata. Obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV, Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W tym roku w oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :)