Stolica Czech, Praga, była gospodarzem 15. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Zwycięzcę, spośród 8 uczestników, wyłoniło profesjonalne jury. Polska powtórzyła sukces sprzed 2 lat. To w sumie trzecie zwycięstwo naszego kraju.

Eurowizja to nie tylko Konkurs Piosenki Eurowizji. To także: Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków, Konkurs Eurowizji dla Chórów czy rozegrany dziś Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy (Eurovision Young Dancers – EYD). Eurowizja to uniwersalna wartość łączenia narodów pomimo pewnych różnic. Muzyka jest instrumentem, który pozwala dostarczać ludziom rozrywkę w duchu uczciwej rywalizacji.

Na scenie

Dzisiejsze taneczne show prowadzili Libor Bouček, prezenter radiowy i telewizyjny, oraz Angeé Klára Svobodová, tancerka i choreografka. W konkursie wzięło udział 8 uczestników:

 • Anna Louise Amundsen z Norwegii
 • Danila Kapustin z Niemiec
 • Denise Buttigieg z Malty
 • Raquel Fidalgo z Portugalii
 • Paulina Bidzińska z Polski
 • Patricija Crnkovič ze Słowenii
 • Christoffer Collins ze Szwecji
 • Michal Vach z Czech

Młodzi tancerze zaprezentowali się w występach solowych oraz zespołowych, w podziale na 2 grupy. Największy aplauz publiczności zdobyli reprezentanci Polski i Czech. Do rundy finałowej zakwalifikowały się reprezentująca Polskę Paulina oraz Patricija ze Słowenii. W 90-sekundowej tanecznej batalii próbowały przekonać jury, która zasługuje na zwycięstwo.

Jak wyłoniono zwycięzcę

Tancerzy oceniło 3-osobowe profesjonalne jury w składzie:

 • Itzik Galili, choreograf
 • Ambra Succi, tancerka i choreografka
 • Daria Klimentová, prima ballerina

Pod uwagę wzięto zarówno występy solowe, jak również umiejętność tańca w zespole. Bezpośrednio po każdym występie jurorzy wygłaszali swoje uwagi, co w pewien sposób pozwoliło widzom przewidzieć, którzy tancerze przejdą do rundy finałowej.

Kto wygrał?

W rundzie finałowej, podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu, spotkały się tancerki z Polski i Słowenii. Decyzją jury wynik batalii także się powtórzył – tytuł Młodego Tancerza Eurowizji 2017 zdobyła reprezentantka Polski, Paulina Bidzińska. W nagrodę otrzymała czek na 7000€ oraz pamiątkowe trofeum. Za zajęcie 2. miejsca Patricija ze Słowenii dostała czek na 3000€. Solowy występ zwyciężczyni można zobaczyć poniżej:

Cały Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017 można obejrzeć ponownie tutaj.

Źródła: youngdancers.tv, fot.: Czech TV - Mikulas Krepelka.

Poprzedni artykułDziś o 20:00 Eurowizja Młodych Tancerzy [UPD]
Następny artykułWłoska dwudziestka. Kto pojedzie do Lizbony?
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...