Po ogłoszeniu wyników 2. półfinału 61. Konkursu Piosenki Eurowizji odbyła się konferencja prasowa dla 10 krajów, które zakwalifikowały się do finału. Ich reprezentacji losowali połówki, w których wystąpią. Michał Szpak wylosował pierwszą część, zatem wiedzieliśmy, że dostanie numer startowy między 1 a 13. Ostatecznie organizatorzy przydzielili piosence „Color of life” 12. pozycję startową.

Oto pełna kolejność startowa w Finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, który obędzie się 14 maja o 21:00:

1. Belgia – Laura Tesoro „What’s the Pressure”
2. Czechy – Gabriela Gunčíková „I Stand”
3. Holandia – Douwe Bob „Slow Down”
4. Azerbejdżan – Samra „Miracle”
5. Węgry – Freddie „Pioneer”
6. Włochy – Francesca Michielin „No Degree of Separation”
7. Izrael – Hovi Star „Made of Stars”
8. Bułgaria – Poli Genova „If Love Was a Crime”
9. Szwecja – Frans „If I Were Sorry”
10. Niemcy – Jamie-Lee „Ghost”
11. Francja – Amir „J’ai cherché”
12. Polska – Michał Szpak „Color of Your Life”
13. Australia – Dami Im „Sound of Silence”
14. Cypr – Minus One „Alter Ego”
15. Serbia – Sanja Vučić ZAA „Goodbye (Shelter)”
16. Litwa – Donny Montell „I’ve Been Waiting for This Night”
17. Chorwacja – Nina Kraljić „Lighthouse”
18. Rosja – Sergey Lazarev „You Are the Only One”
19. Hiszpania – Barei „Say Yay!”
20. Łotwa – Justs „Heartbeat”
21. Ukraina – Jamala „1944”
22.  Malta – Ira Losco „Walk on Water”
23. Gruzja – Nika Kocharov & Young Georgian Lolitaz „Midnight Gold”
24.  Austria – Zoë „Loin d’ici”
25. Wielka Brytania – Joe & Jake „You’re Not Alone”
26.  Armenia – Iveta Mukuchyan „LoveWave”

 

Jak możemy zauważyć, Michał Szpak wystąpi zaraz po reprezentancie Francji – Amirze z utworem „J’ai cherché”. Natomiast po Polskiej propozycji wystąpi Dami Im z piosenką „Sound of Silence”.

Finał otworzy Belgia, a zakończy Armenia.

Przypominamy, że w Finale głosują wszystkie 42 kraje biorące udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji! Aby oddać głos na Michała Szpaka, należy wpisać SMS o treści 12 i wysłać go pod wskazany numer (w Polsce głosować nie możemy!).

Wielki Finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w sobotę 14 maja o godz. 21:00. Po północy poznamy zwycięzce. Czy będzie to Polska?

Źródło i zdjęcie: eurovision.tv

12 KOMENTARZE

 1. Ostatnie pół godziny – fajrant, po Rosji idę spać, niech ktoś mnie obudzi na wyniki (chociaż Armenię bym obejrzał jeszcze raz, z naciskiem na obejrzał, bo bardzo fajna realizacja, no i bardzo fajna Ormianka ;))…

 2. Bardzo kiepska pozycja startowa dla Michała w finale: zaraz po mocnej piosence francuskiej i przed jeszcze mocniejszym songiem z Australii. Moim zdaniem przepadnie, ale życzę mu jak najwyższego miejsca, bo jako wokalista ma mega głos i potencjał.

  • Jak coś jest dobre to nie przepadnie. Jak komuś się podoba piosenka Szpaka to na nią zagłosuje a jak nie to nawet pozycja wśród potencjalnych słabszych nic nie zmieni. Fajnie byłoby gdyby Szpak zajął miejsce w pierwszej 10 co jest bardzo realne, ale zobaczymy jak to będzie. pierwsza 15 tez byłaby dobra choć każdy chce więcej 🙂

   • Częściowo masz rację, ale jest jeszcze tzw. czynnik psychologiczny. Przykładowo, dwie ostatnie w kolejce piosenki mają dużą szansę na niezły wynik jedynie poprzez fakt, że są prezentowane jako ostatnie. Tak samo jak dobra piosenka, która ma jeszcze większą siłę przyciągania widza, będąc uplasowana między dwoma słabeuszami, tudzież gniotami.

    • Nie uważam aby jakiekolwiek miejsce decydowało o atrakcyjności utworu. Ale jeśli już miałbym się upierać to niekoniecznie występujący na końcu mają większą siłę przebicia. Jeśli poruszyć ten tzw czynnik psychologiczny to publiczność po tych dwudziestu kilku utworach może być zwyczajnie zmęczona i bardziej skupiona na tych co są pośrodku jak my w tym roku. Tak samo ci z początku mogą być traktowani jako wstęp i „rozruszanie się”. Także uważam, że 12 miejsce nie jest złe. Ale jak wspomniałem, kolejność występów nie ma nic do rzeczy. Dobry utwór zajmie wysokie miejsce niezależnie czy będzie pierwszy, piętnasty czy ostatni.

 3. Nie jest źle, Michał nie powinien wypaść źle po Francuzie, a występująca po nim Dami Im ma inny typ piosenki. Powinien się wyróżnić na zasadzie kontrastu. Armenia ostatnia – podejrzewałam, że może zamykać stawkę.