Europejska Unia Nadaców i austriacki nadawca ORF ujawnili kolejność startową uczestników biorących udział w półfinałach.

Tak jak w ostatnich dwóch latach kolejnośc startowa uczestników biorących udział w Konkursie Piosenki Eurowizji jest determinowana przed producentów Konkursu (w tym roku jest to telewizja austriacka). Ustalenie kolejności przez producentów ma zapewnić widzom pozytywny odbiór koncertów (dzięki temu dwie podobne stylistycznie piosenki nie powinny występować po sobie).  Tegoroczny porządek startowy został już zatwierdzony przez producenta wykonawczego z ramienia EBU – Jon Oli Sand oraz przewodniczącego Grupy Referencyjnej – Franka Dietera Freilinga.

Kolejność przedstawia się następująco:

1. półfinał

 1. Mołdawia
 2. Armenia
 3. Belgia
 4. Holandia
 5. Finlandia
 6. Grecja
 7. Estonia
 8. Macedonia
 9. Serbia
 10. Węgry
 11. Białoruś
 12. Rosja
 13. Dania
 14. Albania
 15. Rumunia
 16. Gruzja

 

2. Półfinał

 1. Litwa
 2. Irlandia
 3. San Marino
 4. Czarnogóra
 5. Malta
 6. Norwegia
 7. Portugalia
 8. Czechy
 9. Izrael
 10. Łotwa
 11. Azerbejdżan
 12. Islandia
 13. Szwecja
 14. Szwajcaria
 15. Cypr
 16. Słowenia
 17. Polska

 

Finał

14. Austria

 

Polska wystąpi jako 17. w 2. półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Istotnym powodem zamknięcia zmagań półfinałowych przez polską reprezentantkę,  jest nawiązanie do tegorocznego motywu ESC, czyli building bridges (budowanie mostów) w piosence In the name of love. Pozycja startowa Moniki Kuszyńskiej spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem pośród polskich fanów. Co mówią statystyki o polskiej pozycji startowej ? Od wprowadzenia półfinałów w 2008 roku, tylko dwa razy uczestnik zamykający półfinał nie zakwalifikował się do sobotniego finału (Holandia w 2009 roku oraz Serbia w 2013 roku). Dodatkowo, trzykrotnie półfinał zamykały ballady (lub wolne utwory). Każda z nich znalazła się w czołowej trójce swojego półfinału (Portugalia w 2008 roku, Bośnia i Hercegowina w 2009 roku, Grecja w 2011 roku).  Biorąc pod uwagę analizy, które zostały opublikowane po zaprezentowaniu tegorocznej kolejności startowej, prawdopodobieństwo awansu Polski wzrosło znacząco.

Źródło: eurovision.tv

3 KOMENTARZE

  • Za to zalicza się do tych bardziej nudnych… 🙂 . A mamy w tym roku przecież naprawdę dużo ballad… także oczywiście w naszym półfinale… więc konkurencja jest spora. Także ja tak na 100% nie przesądzam awansu (aczkolwiek życzę tego Monice Kuszyńskiej, ale wyłącznie z powodów patriotycznych, a nie muzycznych).