Europejska Unia Nadawców (EBU) oraz Izraelski nadawca publiczny IPBC ogłosili kolejność startową występów podczas półfinałów 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie, które odbędą się 14 i 16 maja.

Przypomnijmy, że losowanie półfinałów odbyło się 28 stycznia (możecie o nim przeczytać tutaj). Dowiedzieliśmy się wtedy, że Polska wystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału. Teraz poznaliśmy dokładną pozycję startową naszych reprezentantek.

Oto kolejność startowa półfinałów 64. Konkursu Piosenki Eurowizji:

PIERWSZY PÓŁFINAŁ (14 maja):

1. Cypr – Tamta Replay
2. Czarnogóra – D Moll Heaven
3. Finlandia – Darude feat. Sebastian Rejman Look Away
4. Polska – Tulia Fire of Love (Pali się)
5. Słowenia – Zala Kralj i Gašper Šantl Sebi
6. Czechy – Lake Malawi Friend of a Friend
7. Węgry – Joci Pápai Az én apám
8. Białoruś – Zena Like It
9. Serbia– Nevena Božović Kruna
10. Belgia – Eliot Wake Up
11. Gruzja – Oto Nemsadze Keep on Going
12.  Australia – Kate Miller-Heidke Zero Gravity
13.  Islandia – Hatari Hatrið mun sigra
14.  Estonia – Victor Crone Storm
15.  Portugalia – Conan Osíris Telemóveis
16.  Grecja – Katerine Duska Better Love
17.  San Marino – Serhat Say Na Na Na

Dodatkowo zobaczymy fragmenty występów trzech finalistów, głosujących w pierwszym półfinale:

Izrael – Kobi Marimi Home
Francja – Bilal Hassani Roi
Hiszpania – Miki La Venda

DRUGI PÓŁFINAŁ (16 maja):

1.  Armenia – Srbuk Walking Out
2.  Irlandia – Sarah McTernan 22
3.  Mołdawia – Anna Odobescu Stay
4.  Szwajcaria – Luca Hänni She Got Me
5.  Łotwa – Carousel That Night
6.  Rumunia – Ester Peony On a Sunday
7.  Dania – Leonora Love Is Forever
8.  Szwecja – John Lundvik Too Late for Love
9.  Austria – Paenda Limits
10.  Chorwacja – Roko The Dream
11.  Malta – Michela Pace Chameleon
12.  Litwa – Jurij Veklenko Run with the Lions
13.  Rosja – Siergiej Łazariew Scream
14.  Albania – Jonida Maliqi Ktheju tokës
15.  Norwegia – KEiiNO Spirit in the Sky
16.  Holandia – Duncan Laurence Arcade
17. Macedonia Północna – Tamara Todewska Proud
18.  Azerbejdżan – Chingiz Truth

Podobnie jak w przypadku pierwszego półfinału, podczas drugiego koncertu półfinałowego zobaczymy skróty występów trzech finalistów:

Wielka Brytania – Michael Rice Better Than Us
Niemcy –  S!sters Sister
Włochy–  Mahmood Soldi

Kolejność startowa sobotniego finału zostanie ustalona dopiero po drugim koncercie półfinałowym. Wiemy natomiast, że tegoroczny gospodarz – Izrael – wystąpi z numerem 14.

Jak widzimy powyżej, pierwszy półfinał otworzy Cypr z piosenką Replay. Jest to energiczna propozycja, która będzie miała za zadanie ożywić i pobudzić publiczność oraz nastroić ją na dalsze półfinałowe emocje. Koncert 14 maja zamknie natomiast San Marino (Serhat – Say Na Na Na), który przez bukmacherów uważany jest za najlepszą propozycję z tego kraju, a ostatnia pozycja startowa ma zwiększyć szansę na awans tego państwa do finału.

W tym półfinale wystąpi także Polska z numerem czwartym. Nasze reprezentantki wystąpią zaraz po energicznym i dyskotekowym utworze Look Away z Finlandii. Po naszej propozycji zobaczymy Słowenię i eteryczną balladę Sebi.

Numer 4. jako startowy nie cieszy się dobrą statystyką w półfinale. Od 2008 roku rozegrano 22 półfinałów. Tylko osiem razy piosenki z tym numerem awansowały do finału, co stanowi 36%. Jedynie w 2016 roku z obu półfinałów awansowały utwory występujące jako czwarte – Węgry oraz Izrael. Patrząc tylko na pierwsze półfinały, statystyki są jeszcze gorsze – tylko dwa razy uzyskano awans (w 2014 i 2016 roku), co daje 18% skuteczności.

Miejmy nadzieję, że Tulia przełamie złą passę czwartego numeru startowego i szczęśliwie awansuje do finału. Polska wystąpi po raz pierwszy pod tym numerem.

Drugi półfinał otworzy Armenia (Serbuk – Walking On). Jako ostatniego na scenie zobaczymy reprezentanta Azerbejdżanu (Chingiza – Truth).

Jak pokazują statystyki, najbardziej korzystnym numerem startowym w półfinale jest ostatni. Od 2008 roku, tj. od momentu wprowadzenia do konkursu dwóch półfinałów, tylko trzykrotnie zdarzyło się, że wykonawca występujący jako ostatni nie zakwalifikował się do finału.

Od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów Polska wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dziewięciokrotnie i pięć razy awansowała do finału.

Na koniec przypomnijmy, że w pierwszym półfinale, w którym powalczy Polska, mogą głosować jedynie kraje, które w nim występują, a także trójka automatycznych finalistów – Izrael, Francja i Hiszpania

zdjęcie: eurovision.tv
źródlo: własne, eurovision.tv