fot. Polska Agencja Prasowa / Paweł Supernak

To już pewne: Polska będzie gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019! Informację o przygotowaniu przyszłorocznej Eurowizji Junior w Polsce potwierdziły Telewizja Polska (TVP) i Europejska Unia Nadawców (EBU). 

Niedługo po wygranej Roksany Węgiel podczas Eurowizji dla Dzieci w Mińsku TVP poinformowała o wstępnym zainteresowaniu organizacją przyszłorocznego konkursu (więcej TUTAJ). W poniedziałek, 10 grudnia, potwierdziła, że Eurowizji Junior 2019 rzeczywiście zawita do Polski.

Tak decyzję skomentował Jacek Kurski, prezes TVP:

„Od początku powtarzałem, że Telewizja Polska jest gotowa podjąć się tego wyzwania. Jesteśmy przygotowani organizacyjnie, ale także kreatywnie i jestem przekonany, że Eurowizja Junior w 2019 roku zostanie zapamiętana na lata – podobnie jak niesamowity występ Roksany Węgiel, który na pewno przejdzie do historii konkursu. Jednak od dziś nie patrzymy w przeszłość, skupiamy się tylko na ciężkiej pracy, żeby olśnić publiczność w 2019 r. dokładnie tak jak zrobiła to Roksana w Mińsku. Telewizja Polska to zespół wspaniałych, kreatywnych ludzi, którzy kochają nowe wyzwania, a to jest jedno z najciekawszych przed jakimi stanęli”

W przeciwieństwie do „dorosłej” Eurowizji, zwycięstwo na Eurowizji Junior nie gwarantuje automatycznego prawa do organizacja kolejnego konkursu. Do tej pory EBU nie wyrobiła określonego mechanizmu wyboru organizatora. Większość decyzji wynikała z analizy ofert nadesłanych przez nadawców. Jednak w szesnastoletniej historii konkursu pięciokrotnie zwycięstwo danego kraju poprzedzało organizację Eurowizji Junior.

Jon Ola Sand nie krył radości z faktu, że Polska będzie gospodarzem dziecięcego konkursu po raz pierwszy w historii. Jak podkreślił, liczy na udane widowisko.

„Jesteśmy zachwyceni tym, że możemy ogłosić Polskę jako gospodarza najbliższej imprezy, a TVP jako oficjalnego nadawcę Eurowizji Junior 2019. Przy tej okazji ponownie chciałem pogratulować Roksanie Węgiel jej spektakularnego zwycięstwa w tegorocznym konkursie. To zawsze ekscytujące, kiedy konkurs trafia do państwa, które debiutuje w roli gospodarza. Z niecierpliwością czekamy na wizję jaką zaprezentuje Telewizja Polska przy organizacji tego wydarzenia!”

TVP nie była jedyną telewizją publiczną, która aplikowała o możliwość organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019. Oferta złożona przez polskiego nadawcę została oceniona najlepiej. Nie wiemy jeszcze, które miasto zorganizuje to wydarzenie.

Przypomnijmy, że Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior 2018, która odbywała się w Mińsku. Młoda wokalistka wygrała z piosenką Anyone I Want to Be, która zdobyła łącznie 215 punktów wyprzedzając propozycje z Francji i Australii.

[UPDATE]

Prezes Telewizji Polskiej – Jacek Kurski podczas wywiadu w Radiu Zet wspomniał o kwestii wyboru miasta-organizatora Eurowizji Junior 2019. Na wstępie zdecydowanie zastrzegł, że wybór Warszawy jest mało prawdopodobny: Naturalna byłaby Warszawa, ale szczerze mówiąc, tu nie ma porządnej hali. Torwar jest dosyć przaśny i ma bardzo słabą akustykę. Arena Ursynów jest… trochę osiedlowa.

Wspomniał natomiast o innych lokalizacjach, które mogą ubiegać się o organizację m.in. Kraków, Katowice, Gliwice, Gdańsk, Łodź oraz Szczecin. Wszystko wskazuje, że odbędzie się konkurs ofert przedstawionych przez zainteresowane miasta: na początku roku wyślemy do miast coś w rodzaju konkursu ofert. Zgłosimy nasze zapotrzebowania, czyli baza hotelowa oraz oczywiście hala widowiskowa, a przede wszystkim jej dostępność, czyli czy można zająć arenę na miesiąc przed Eurowizją Junior. Bardzo istotnym czynnikiem będzie budżet miast a na współorganizację konkursu razem z polskim nadawcą publicznym.

Źródło: Telewizja Polska

3 KOMENTARZE

  1. Nie umniejszając radości z bycia gospodarzem przyszłorocznego „Juniora”- no Polska „przedstawiła najlepszą ofertę” EBU, ale na tę chwilę li, tylko geograficzną. Do nas bliżej niż do Armenii, Rosji. Więc temu w pierwszej kolejności przyklasneli. Trochę trzeźwo na to patrzmy. Samozachwyt pana Kurskiego jest lekko irytujący… „przypominam, że to była MOJA decyzja” itd. :/

    Co do miasta- Kraków. Jak dla mnie tylko ta opcja. Z racji doświadczenia w wielkich imprezach, dyspozycją nowoczesnym obiektem, nastawieniem na turystów.