Telewizja Polska właśnie ujawniła pełną kolejność startową Wielkiego Finału Polskich Kwalifikacji 2025. Jak prezentuje się stawka preselekcyjna?
Dotychczas znaliśmy jedynie pierwszą oraz ostatnią pozycję startową, które Artur Orzech (polski komentator Eurowizji) wraz z Michałem Wiśniewskim (ESC 2003 & 2006) wylosowali podczas konferencji prasowej finalistów polskich preselekcji. Pierwsza pozycja przypadła zespołowi Chrust, natomiast zamknięcie stawki – Dominikowi Dudkowi. Dzisiaj TVP ujawniła pozycje startowe pozostałych uczestników i uczestniczek.
![Eurowizja 2025, Polska](https://eurowizja.org/wp-content/uploads/2025/01/image00046-1024x768.jpeg)
Polskie preselekcje 2025: kolejność startowa
W finale polskich eliminacji do Eurowizji weźmie udział jedenastu wykonawców. Początkowo komisja wskazała dziesiątkę uczestników, jednak pod koniec stycznie nadawca zdecydował o przyznaniu tzw. dzikiej karty dla Teo. Tak prezentuje się kolejność startowa:
- Chrust – Tempo
- Kuba Szmajkowski – Pray
- Justyna Steczkowska – Gaja
- Tynsky – Miracle
- Daria Marx – Let It Burn
- Sw@da x Niczos – Lusterka
- Janusz Radek – In Cosmic Mist
- Marien – Can’t Hide
- Teo – Immortal
- Sonia Maselik – Rumours
- Dominik Dudek – Hold the Light
Wielki Finał Polskich Kwalifikacji do Eurowizji 2025 odbędzie się 14 lutego o godzinie 20:45 w siedzibie TVP w Warszawie. Show poprowadzi Artur Orzech.
Od Krajowych Eliminacji po Polskie Kwalifikacje
Na przestrzeni ponad dwudziestu lat Telewizja Polska w sumie czternasty raz organizuje otwarte preselekcje (nie licząc roku 2020, kiedy to reprezentant został wybrany poprzez format Szansa na Sukces). Pierwsze polskie preselekcje odbyły się w 2003 roku. Wówczas na Eurowizję w Rydze pojechał zespół Ich Troje na czele z Michałem Wiśniewskim, zajmując siódme miejsce w finale, co stanowi drugi najlepszy wynik w historii polskich startów.
Polskie preselekcje: historia pozycji startowych
Reprezentanci Polski wygrywali krajowe eliminacje z różnych pozycji. Niemniej, to szóstka jest najszczęśliwszym numerem w przypadku polskich finałów. Na czternaście edycji preselekcji pięciokrotnie zwycięzca startował właśnie na tej pozycji (miało to miejsce w latach 2006–2008 oraz 2017–2018). Nigdy żaden uczestnik nie zwyciężył startując z pozycji trzeciej oraz żadnej z przedziału 10–15, biorąc pod uwagę, że w szczytowym momencie w polskich eliminacjach występowało aż piętnastu uczestników (rok 2004 oraz 2006). Najmniejszym finałem w historii były Krajowe Eliminacje 2016, kiedy to o reprezentowanie Polski na Eurowizji walczyło dziewięciu wykonawców.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy?
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało tym samym z nami na stałe. Konkurs poprowadzą Hazel Brugger, Sandra Studer i Michelle Hunziker.
Udział weźmie 37 państw po niespodziewanej rezygnacji Mołdawii. Jednak wzamian po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego, a pełny kalendarz nadchodzącego sezonu jest dostępny TUTAJ.
Źródła: eurovisionworld.com; TVP