Tak, jak pisaliśmy wcześniej, nadawca publiczny Hrvatska Radiotelevizija (HRT) po długiej przerwie postanowił uruchomić legendarne preselekcje Dora. Ostatni raz chorwackie eliminacje nadawano w 2011 roku. Narodowe preselekcje Chorwacji odbędą się w ramach trzydniowego Opatija Festival. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Jedną z sensacji jest fakt, że do festiwalu zgłosiła się Mila Elegović, znana chorwacka aktorka.

To prawda, mam piosenkę i wysyłam ją na konkurs dla Dory za dzień, dwa,” powiedziała aktorka i piosenkarka Mila Elegovic dla portalu 100posto!
„Napisałem tekst, uzgodniliśmy z Tihomirem Preradoviciem (kompozytorem i producentem) i mną, i on także pracował nad tym układem” – dodaje Mila.

Pojawiły się także spekulacje, że nazwisko Damira Kedze pojawi się w stawce. Muzyk mówi, że cieszy się z powrotu Dory i przekonania, że może osiągnąć doskonały wynik na Dora i w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Cieszę się, że Dora wróciła. Dorastałem oglądając Dorę i wygrywanie jest z pewnością koronną karierą każdego piosenkarza. Reprezentując swój kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji, festiwalu z milionami widzów na całym świecie, dostąpię szczególnego zaszczytu. Mam super zespół, myślę, że moglibyśmy osiągnąć świetny i dobry wynik z dobrą piosenką i występem.Obecnie nagrywam piosenkę Srce Mi Umire Za Njom, z którą zamierzam wystąpić na Festiwalu w Zagrzebiu i czekam, aż zobaczycie to miejsce i usłyszycie piosenkę – powiedział nam muzyk o występie w Dorze

Plany co do występu w Dorze ujawniła również Neda Parmać. Piosenkarka ma na swoim koncie już dwukrotny udział w Konkursie Piosenki Eurowizji jako członkini grupy Feminnem– reprezentowała Bośnię i Hercegowinę w 2005 i Chorwację w 2010 roku. Teraz zamierza zawalczyć o powrót na eurowizyjną scenę w żeńskim zespole GelatoSisters.

Spośród innych nazwisk, o których spekuluje się w chorwackiej prasie można wymienić m.in. Maję Šuput, LidijęBačić, Kim Verson, IvicęPropadalo czy Fourtenors.

Jeden z menedżerów chorwackiej telewizji, Zoran Škugor wypowiedział się: Jestem bardzo zadowolony, z dużego zainteresowania wznowioną edycją Dory, ponieważ jest to wydarzenie, gdzie świetnie mogą sprawdzić się zarówno młodzi wokaliści, jak i Ci z dużo większym doświadczeniem. Każdy z nich będzie miał równą szansę na autentyczny i wspaniały występ. Podoba mi się również fakt, że reprezentant na Eurowizję będzie wybrany w sprawiedliwy sposób – zarówno przez komisję jurorską i widzów przed telewizorami.

Dziennikarz i dyrektor telewizyjny, Dalibor Petko, oglądający Dorę od lat, zauważa natomiast pewien problem „Mimo że organizujemy preselekcje, lub wybieramy piosenkę wewnętrznie już w lutym, to dla chorwackiego artysty jadącego na Eurowizję jest to i tak zdecydowanie za późno. Kompletny pomysł sceniczny, produkcja, światła – wszystkie detale muszą być dograne na papierze już do połowy marca. O wiele inaczej i lepiej rozegrane jest to w Szwecji, gdzie zwycięzca Melodifestivalen wysyłany jest już z gotowym pakietem, bo jego występ zostaje prawie w całkowitej mierze odwzorowany na podstawie tego selekcyjnego. Z kolei my – Chorwaci i nasze media koncentrują się głównie na wywiadach, plotkach, telewizyjnych zaproszeniach dla nowego reprezentanta, rozgrzebujemy tylko bałagan, zapominając o tym by skupić się na jak najlogiczniejszej strategii i odpowiednim czasie na przygotowania”

Petko wskazuje również, że wolałby na Eurowizję wysłać kogoś młodego – artystę którego stać na świeży, alternatywny, nowoczesny i niebanalny pomysł na swoje konkursowe wejście. Nie ukrywa, że jego zdaniem mogłaby być to MajaŠuput.

Zdania i opinie są różne, ale niewątpliwym faktem jest, że powrót legendarnych preselekcji wzbudza jednak spore emocje w Chorwacji, i śmiało można zauważyć że wielu tęskniło za tym festiwalem z ogromnymi tradycjami. Spekuluje się, że do siedziby HRT wpłynęło od 150 do 200 konkursowych propozycji, a listę 16 finalistów możemy poznać już za tydzień. Ponoć zakwalifikowane utwory mają wybrzmieć po raz pierwszy dopiero podczas koncertów w Opatiji, a reprezentanta Chorwacji na Konkurs w Tel Awiwie poznamy już w sobotę, 16 lutego.

Za tekst współodpowiedzialny jest Jakub Gronowski.

Źródło: 100posto.hr

Zdjęcie: eurovoix.com

2 KOMENTARZE