Rozpoczynają się portugalskie preselekcje Festival da Canção 2015. Dzisiejszy pierwszy półfinał odbędzie się o godzinie 22:00. 

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Portugalii nabierze dodatkowego znaczenia, bowiem dzisiaj ruszają preselekcje narodowe. W pierwszym półfinale zaprezentuje się sześciu uczestników selekcji. Ponad połowa dzisiejszych wykonawców jest znana głównie z udziału w programie The Voice of Portugal. Nadawca publiczny – telewizja RTP- ogłosił, że we wszystkich trzech koncertach preselekcyjnych (dwa półfinały oraz finał) wszystkim uczestnikom towarzyszyć będzie wyłącznie orkiestra narodowa, tym samym Portugalia jest drugim – zaraz po Norwegii – krajem, który w proces wyboru nowego reprezentanta kraju na Eurowizję eliminuje półplayback. W tym roku odbędzie się 51. edycja Festivalu da Canção – organizatorzy zapewniają, że tegoroczne koncerty będą na wysokim poziomie artystycznym. Poniżej prezentujemy wszystkich uczestników dzisiejszego półfinału:

  1. Rita Seidi – Lisboa, Lisboa 
  1. Leonor Andrade – Há um mar que nos separa 
  1. Filipa Baptista –  A noite inteira
  1. Yola Dinis – Outra vez primavera
  1. Gonçalo Tavares – Tu tens uma mágica
  1. Adelaide Ferreira – Paz 

Decyzję o tym, kto z wyżej wymienionej szóstki awansuje do finału podejmą telewidzowie oraz jury – dwóch uczestników z największą liczbą głosów od widzów oraz jeden wspierany przez jury otrzymają bilety do kolejnego etapu.

Dzisiejszy koncert rozpocznie się o godzinie 22:00. Transmisja internetowa będzie dostępna TUTAJ oraz TUTAJ.

UPDATE:

Do finału portugalskich preselekcji awansowali:

  • Leonor Andrade – Há um mar que nos separa
  • Yola Dinis – Outra vez primavera
  • Gonçalo TavaresTu tens uma mágica

Źródło: esctoday.com

Zdjęcie: rtp.pt