Dziś wieczorem poznamy kolejnych finalistów Festival da Canção. O awans walczy 8 artystów. O tym, kto będzie reprezentować Portugalię podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, dowiemy się za tydzień.

Telewizja RTP organizuje narodowe eliminacje do Eurowizji w formie corocznego Festival da Canção (pl. Festiwal Piosenki). Te muzyczne zmagania trwają 3 tygodnie i składają się z 2 półfinałów oraz finału. W tym roku przypada 53. edycja wydarzenia. Drugi z półfinałów już dziś o godz. 22:00 czasu polskiego (CET). Transmisję można śledzić na antenach stacji RTP 1, RTP Internacional i RTP África lub online tutaj.

Kto na scenie?

O awans do finału festiwalu będzie walczyć 8 wykonawców (kursywą tytuły ich piosenek):

 1. Lara Laquiz O Lugar 3+3=6
 2. Dan Riverman Lava 7+8=15
 3. Mariana Bragada Mar Doce 8+7=15
 4. João Couto O Jantar 5+5=10
 5. Madrepaz Mundo A Mudar 6+10=16
 6. Surma Pugna 12+6=18
 7. Mila Dores Debaixo Do Luar 4+4=8
 8. NBC Igual a ti 10+12=22

Sylwetki artystów przybliżyliśmy tutaj. Gospodarzami wieczoru będą Jorge Gabriel oraz José Carlos Malato.

Głosowanie

Występy zostaną poddane ocenie publiczności, która będzie głosować w systemie audiotele, oraz profesjonalnego jury w składzie:

Panel jury podczas półfinałów Festival da Canção 2019. Fot.: RTP
 1. Júlio Isidro (prezenter radiowy i telewizyjny) – przewodniczący jury, 
 2. Rita Redshoes (wokalistka, kompozytorka i instrumentalistka, autorka jednego z utworów Festival da Canção 2017), 
 3. Álvaro Costa (DJ, prezenter radiowy i telewizyjny), 
 4. Isaura (piosenkarka i kompozytorka, autorka m.in. portugalskiej piosenki z Eurowizji 2018), 
 5. Maria João (wokalistka jazzowa), 
 6. Pedro Penim (aktor i prezenter telewizyjny, członek założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Praga w Lizbonie; prowadził konferencje i ceremonię niebieskiego dywanu podczas Eurowizji w Lizbonie), 
 7. Selma Uamusse (popularna wokalistka muzyki jazz, soul i gospel).

Punkty wynikające z głosowania widzów zostaną dodane do rankingu jury w stosunku 50/50 i 4 piosenki z największą ich liczbą awansują do przyszłotygodniowego finału. W przypadku remisu o awansie decyduje wyższa nota od jury.

W tym półfinale nie ma zdecydowanych faworytów, lecz największe szanse na awans mają Surma i NBC.

Finaliści [UPD]

Oto finaliści, którzy w głosowaniu jury i publiczności zdobyli najwięcej punktów (w nawiasie nota od jury + nota od publiczności = wynik sumaryczny):

 1. NBC Igual a ti (10+12=22)
 2. Surma Pugna (12+6=18)
 3. Madrepaz Mundo A Mudar (6+10=16)
 4. Mariana Bragada Mar Doce (8+7=15)

Wyniki pozostałych piosenek przedstawiamy poniżej. Do finału nie awansował Dan Riverman, gdyż w przypadku remisu decydująca była większa liczba punktów od jury.

 1. Dan Riverman Lava (7+8=15)
 2. João Couto O Jantar (5+5=10)
 3. Mila Dores Debaixo Do Luar (4+4=8)
 4. Lara Laquiz O Lugar (3+3=6)

Źródła: media.rtp.pt, fot: RTP

Poprzedni artykułWęgry: kto wygra A Dal 2019 i pojedzie na Eurowizję?
Następny artykułDania wybiera! Dansk Melodi Grand Prix 2019 czas wręczyć
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...