Dziś wieczorem finał 53. edycji Festival da Canção. Zwycięzca będzie reprezentować Portugalię podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. W stawce pozostało już tylko ośmioro wykonawców.

Telewizja RTP organizuje narodowe eliminacje do Eurowizji w formie corocznego Festival da Canção (pl. Festiwal Piosenki). Rozstrzygnięcie 53. edycji tego wydarzenia już dziś wieczorem – start o godz. 22:15 czasu polskiego (CET). 15 minut wcześniej zobaczymy przedfinałową rozgrzewkę. Transmisję można śledzić na antenach stacji RTP 1, RTP Internacional i RTP África lub online tutaj lub tutaj.

Kto na scenie?

O zwycięstwo będzie walczyć 8 wykonawców, którzy obecność w finale wywalczyli w półfinałach (kursywą tytuły ich piosenek):

  1. Calema A Dois 
  2. Mariana Bragada Mar Doce
  3. Matay Perfeito
  4. Surma Pugna 
  5. NBC Igual a ti 
  6. Madrepaz Mundo A Mudar
  7. Conan Osíris Telemóveis
  8. Ana Cláudia Inércia

Sylwetki artystów przybliżyliśmy tutajtutaj. Finał odbędzie się w Portimão na południu Portugalii. Gospodarzami wieczoru będą Filomena Cautela, Inês Lopes Gonçalves i Vasco Palmeirim.

Głosowanie

Występy zostaną poddane ocenie publiczności i jury w stosunku 50/50. Zespoły jury będą głosować w pięciu regionach kontynentalnych Portugalii oraz dwóch regionach autonomicznych (Azory i Madera), przyznając punkty od 12 dla najlepszej piosenki, 10 dla następnej i odpowiednio 8, 7, 6, 5, 4, 3 dla kolejnych. Sumaryczna tabela punktacyjna jury zostanie ponownie przeliczona na punkty 12, 10, 8, …, 3.

Widzowie na swoich faworytów mogą głosować już teraz – wyłącznie z portugalskich telefonów, dzwoniąc pod numer 76010080X, gdzie X jest numerem startowym utworu (koszt 0,60€ + VAT). Głosy zostaną przeliczone na punkty w systemie 12, 10, 8, …, 3 i dodane do wyniku jury. W przypadku remisu o zwycięstwie zadecyduje wyższa nota od widzów.

Wśród faworytów do zwycięstwa wymienia się przede wszystkim Conan Osírisa. Zaskoczeniem mogą okazać się jednak także faworyci jury w poszczególnych pófinałach: Matay i Surma. A może ktoś zupełnie inny?

Źródła: media.rtp.pt, fot: RTP

Poprzedni artykułFinał Melodi Grand Prix 2019 już dzisiaj! Kto zostanie nowym reprezentantem Norwegii?
Następny artykułPrzewodnik selekcyjny na weekend (2-3.03)
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...