Portugalia wybierze reprezentanta na Eurowizję tradycyjnie poprzez Festival da Canção. O bilet do Rotterdamu będzie walczyć 16 piosenek, po 8 w każdym z dwóch półfinałów. Dziś poznaliśmy konkursowe utwory. Czy któryś z nich przyniesie Portugalii drugie zwycięstwo na Konkursie Eurowizji? 

Festival da Canção to organizowany od 1964 konkurs piosenki portugalskiej. Jego laureat reprezentuje Portugalię podczas Konkursu Eurowizji. Do udziału w tym muzycznym święcie telewizja RTP zaprosiła przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej. Ich zadaniem było skomponować utwory na tegoroczną edycję festiwalu. Przed chwilą zakończyła się konferencja prasowa telewizji RTP, na której poznaliśmy festiwalowe piosenki i nazwiska ich wykonawców.

Portugalia: znamy kompozytorów piosenek na Festival da Canção 2020

Festival da Canção – pierwszy półfinał:

  1. Blasted Rebellion
   (kompozytor: Blasted Mechanism)
  2. Filipe Sambado Gerebera Amarela do Sul
   (kompozytor: Filipe Sambado)
  3. Ian Mucznick O Dia De Amanhã
   (kompozytor: João Cabrita)
  4. Elisa Medo De Sentir
   (kompozytor: Marta Carvalho)
  5. MEERA Copo De Gin
   (kompozytor: Meera)
  6. J.Jazz Agora
   (kompozytor: Rui Pregal da Cunha)
  7. Throes + The Shine Movimento
   (kompozytor: Throes + The Shine)
  8. Bárbara Tinoco Passe-Partout
   (kompozytor: Tiago Nacarato)

Festival da Canção – drugi półfinał:

 1. Luiz Caracol & Gus Liberdade Dói-Me O País
  (kompozytor: António Avelar Pinho)
 2. Cláudio Frank Quero-te Abraçar
  (kompozytor: Cláudio Frank)
 3. Kady Diz Só
  (kompozytor: Dino D’Santiago)
 4. Dúbio feat. +351 Cegueira (feat. +351)
  (kompozytor: Dúbio feat. +351)
 5. Elisa Rodrigues Não Volte Mais
  (kompozytor: Elisa Rodrigues)
 6. Judas Cubismo Enviesado
  (kompozytor: Hélio Morais)
 7. Jimmy P. Abensonhado
  (kompozytor: Jimmy P)
 8. Tomás Luzia Mais Real Que O Amor
  (kompozytor: Pedro Jóia)

Piosenki można kupić (bądź odsłuchać ich fragmenty) tutaj.

Festival da Canção 2020

W każdym z dwóch półfinałów Festival da Canção (22 i 29 lutego) zobaczymy 8 wykonawców. Gospodarzami pierwszego półfinału będą Tânia Ribas de Oliveira i Jorge Gabriel, a drugiego Sónia Araújo i José Carlos Malato.

Głosami jury i publiczności z każdego półfinału cztery utwory awansują do finału, który odbędzie się 7 marca 2020 w Elvas, mieście położonym w centralno-wschodniej Portugalii, blisko granicy z Hiszpanią. Gospodarzami finału będą jak przed rokiem Filomena Cautela i Vasco Palmeirim. Zwycięzca Festival da Canção będzie reprezentował Portugalię podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie.

Portugalia bierze udział w Eurowizji z drobnymi przerwami od 1964, łącznie już 51 razy. Ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo (2017: Salvador Sobral Amar Pelos Dois), dziesięciokrotnie znajdowała się w dziesiątce najlepszych, ale średni wynik tego południowego kraju to pozycja ​14.

Źródło: rtp.pt, fot: RTP

Poprzedni artykułJeangu do Rotterdamu! Ponowna wygrana w zasięgu reki?
Następny artykułMacedonia Północna wybrała! Do Rotterdamu pojedzie chórzysta Tamary Todewskiej
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...